PLAVI FORUM

Muzicka pismenost i sviranje klavira

Strana 1 od 5 1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Muzicka pismenost i sviranje klavira

Počalji od Zoki taj Sre Sep 07, 2011 4:21 am

Very Happy
Pa ovo je pravo čudo.... Baš kad razmišljam i raspitujem se za profesora...  Shocked

Mora da imam sreće.
Sada evo imate još jednog učenika.
Nemam ništa da dodam što to moj kolega nije već rekao, do tančina.
Pomno pratim sve.
PS.Možda na (skype) u živom razgovoru ako nešto nemože da se objasni pisanjem.?.
sunny

Zoki

Ovan Broj poruka: 61
Datum upisa: 07.09.2011
Godina: 44

Pogledaj profil korisnika http://www.youtube.com/watch?v=-wtOLd218iQ&feature=related

Nazad na vrh Ići dole

Re: Muzicka pismenost i sviranje klavira

Počalji od Gretta taj Sre Sep 07, 2011 1:14 pm

Zoki :: Very Happy
Pa ovo je pravo čudo.... Baš kad razmišljam i raspitujem se za profesora... Shocked

Mora da imam sreće.
Sada evo imate još jednog učenika.
Nemam ništa da dodam što to moj kolega nije već rekao, do tančina.
Pomno pratim sve.
PS.Možda na (skype) u živom razgovoru ako nešto nemože da se objasni pisanjem.?.
sunny

Zdravo Zoki, radujem se da se interesujes za muziku. Otvori posebnu temu za tebe ovde i ispricaj mi malo o tvojim interesovanjima. Da li si i ti pocetnik i da li zelis da naucis da sviras klavir? Koju muziku volis, i sta si svirao do sada, ako si nesto svirao. Pozdravljam te. Very Happy

Gretta

Vaga Broj poruka: 7054
Datum upisa: 14.12.2010
Godina: 96

Pogledaj profil korisnika http://www.google.at/images?hl=de&rlz=&q=Mars&um=1&a

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zoki taj Sre Sep 07, 2011 10:51 pm

Gretta ::
Zoki :: Very Happy
Pa ovo je pravo čudo.......................
sunny

Zdravo Zoki, radujem se da se interesujes za muziku. Otvori posebnu temu za tebe ovde i ispricaj mi malo o tvojim interesovanjima. Da li si i ti pocetnik i da li zelis da naucis da sviras klavir? Koju muziku volis, i sta si svirao do sada, ako si nesto svirao. Pozdravljam te. Very Happy

Ne bih da otvaram novu temu istog karaktera.... Jedino ako je vama lakše da odvoite učenike, jer postoje pitanja nekom lakše, a nekom teže razumljivija.
Moje lično mišljenje da u temi bi trebalo učestvovati svi zainteresovani.
S'tim u vezi i moje prvo pitanje:
C-dur skala ili lestvica C,D,E,F,G,A,H,C. su četvrtinske note , dok je donja skala celih nota (sekunda) i u osnovnoj školi smo učili: DO, RE, MI, FA, SOL, LA, SI, DO.
C=Do
D=Re
E=Mi
F=Fa
G=Sol
A=La
H=Si
C=Do

Da li je ustvari osnova to.

Možda što reče kolega idemo korak po korak pa da ne trčim i ispred......
Predpostavljam da sledi : Kako to zvuči na instrumentu.

PS. I sam sam se iznenadio da još uvek mi je u sećanju nazivi nota i skale, pa i tonova. Very Happy
DA želim.... Ma baš želim da naučim da sviram klavir, a uz to MUZIČKU PISMENOST.
Koju muziku slušam ? Volim teme iz filmova, Hans Zimmer,Ennio Morricone,Paul Mauriat,........
Svirao ? Samo pokušavao akordima na gitari da felširam. Neznam, nadamse ne zadugo da sviram... Uz vašu pomoć. bounce Da malo sam nestrpljiv, ali to je normalno. Idemo dalje u nove pobede.

Poslednji izmenio Zoki dana Sub Sep 10, 2011 6:45 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

Zoki

Pogledaj profil korisnika http://www.youtube.com/watch?v=-wtOLd218iQ&feature=related

Nazad na vrh Ići dole

Muzicka pismenost i sviranje klavira1

Počalji od Gretta taj Čet Sep 08, 2011 4:25 am

Zoki ::

Ne bih da otvaram novu temu istog karaktera.... Jedino ako je vama lakše da odvoite učenike, jer postoje pitanja nekom lakše, a nekom teže razumljivija.
Moje lično mišljenje da u temi bi trebalo učestvovati svi zainteresovani.
S'tim u vezi i moje prvo pitanje:
C-dur skala ili lestvica C,D,E,F,G,A. su četvrtinske note , dok je donja skala celih nota (sekunda) i u osnovnoj školi smo učili: DO, RE, MI, FA, SOL, LA, SI, DO.
C=Do
D=Re
E=Mi
F=Fa
G=Sol
A=La
B=Si
Da li je ustvari to. Osnova.

Možda što reče kolega idemo korak po korak pa da ne trčim i ispred......
Predpostavljam da sledi : Kako to zvuči na instrumentu.

PS. I sam sam se iznenadio da još uvek mi je u sećanju nazivi nota i skale, pa i tonova. Very Happy
DA želim.... Ma baš želim da naučim da sviram klavir, a uz to MUZIČKU PISMENOST.
Koju muziku slušam ? Volim teme iz filmova, Hans Zimmer,Ennio Morricone,Paul Mauriat,........
Svirao ? Samo pokušavao akordima na gitari da felširam. Neznam, nadamse ne zadugo da sviram... Uz vašu pomoć. bounce Da malo sam nestrpljiv, ali to je normalno. Idemo dalje u nove pobede.

Mislim da je ipak bolje da imas posebnu temu za tebe, jer zelim da imam kontinuitet napisanoga sa jednim ucenikom. Nema svako iste potrebe, ni ista interesovanja, ali su zato sve teme na istom podforumu i svako moze da ucestvuje na svakoj temi naravno.

Da odmah odgovorim na tvoje pitanje: C-dur skala se sastoji iz sedam tonova, i svejedno je da li se radi o cetvrtinama ili o celim notama, to je stvar brzine sviranja. Ja sam isto u skoli ucila obe oznake za lestvice. Secam se kako smo pevali: "Do re mi fa sol la si, jedu mi se orasi i peceni zapci i kuvani vrapci". I ja se cudim da sam se sada toga seitla kada si ovo spomenuo. Internacionalne oznake za note su: C, D, E, F, G, A H. Ove oznake cemo da koristimo u daljim lekcijama. C-dur skala izgleda ovako:

Stavila sam ti note sa cetvrtinama i sa celim notama, tako da mozes da vidis da je vazna visina nota, a ne njihova duzina trajanja.

Sekunda je interval i nema veze sa trajanjem nota. Jos cemo da razjasnimo detaljnije tacno znacenje pojmova, da ne bi dolazilo do zabune.

Interesuje me da li imas neki muzicki instrument sa klavijaturom kod kuce ili da li planiras da nabavis neki, da bih znala kakve zadatke mogu da ti dam.

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zoki taj Pet Sep 09, 2011 1:10 am

Pokušao sam da otvorim novu temu " Klavir - instrument za početnike". Međutim pisalo je da će biti omogućen ponovni pokušaj tek za sedam dana.
I evo iznenađenja..... Gospođa Greta je već odradila novu temu u kojoj sam.
Mada dok sve teme ne pročitam i tamo nađem mnoge stvari savetovane drugima, koje bih mogao i sam uvežbati, trebaće vreme i stalna vežba.
Međutim instrumenta nemam, još merkam i razgledam.
A za sve vežbe je on neophodan, ovaj virtuelni sa neta nije loš da se čuje pojedina nota, ali vežba (na tastaturi) nema baš neke utemeljenosti u realnosti.

Potrebno mi je vaše mišljenje koji instrument nabaviti ?
Ne samo za početak već koji će biti upotrebljiv i kasnije.

PS. Nije na odmet i u rimi.

Zoki

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Pet Sep 09, 2011 2:59 am

Bas sam htela da ti napisem poruku da je tvoja tema premestena, kad vidim da si je, srecom, ipak nasao.

Sto se tice rime, tu nema zime, ponosim se time da pricati imam sa kime. Da li je ovakvo nesto po volji? Wink

Kada budes citao druge teme, o sviranju klavira ovde, nemoj da zaboravis da je svaka tema prilagodjena potrebama i interesovanjima te osobe za koju je pisana. Tako da moze da se desi da tamo nadjes savete koji tebi ne odgovaraju, a mozda se bas i potrefi da nadjes odgovore na svoja pitanja. U svakom slucaju, slobodno pitaj sta god te interesuje u vezi sa time, to je mnogo bolje, nego da se mucis i trazis odgovore ili da naucis nesto pogresno.

Tebi savetujem, kao i Aci, da za pocetak kupis polovni sintisajzer ili ako zelis klavir, polovni pijanino. Polovni sintisajzeri su jeftini i zauzimaju malo mesta, ako nemas veliki stan. Osim toga, mozes da ih prikljucis na slusalice i da vezbas u svako doba dana i noci. Sintisajzeri marke KORG nisu skupi i postoje i oni sa samo tri oktave, sto ti je dovoljno za pocetak. Ako imas jos digitalni fotoaparat ili mozes da slikas/snimas sa mobilnim, onda imas sve sto ti je potrebno. Medjutim, ako vec sada planiras za kasnije, u zavisnosti od finansija, mozes da kupis i polovni elektricni klavir. On ima osim raznih zvukova klavira i zvuk orgulja, pa ako te to interesuje, mozes da naucis da sviras i orgulje na njemu. Ja sam kupila elektricni klavir marke HEMINGWAY, jer on ima 52 dirke kao pravi klavir i ima dinamiku udarca kao klavir i veoma sam zadovoljna sa njim, pre svega zato sto mogu da ga sviram kad god hocu. Platila sam ga oko 450 evra zajedno sa prevozom iz Nemacke. Ali, to je nov instrument. Zato ti savetujem da kupis polovni, gde elektricni klaviri preko e-bay mogu da se nadju za prilicno jeftine pare. Kada se budes odlucio koliko zelis da ulozis u to, mozemo zajedno da potrazimo onda na e-bay nesto ili mozes da pogledas u prodavnicama instrumenata.

Virtualni klavir je dobar da bi se naucio raspored dirki na klaviru u odnosu na note, on i nije zamisljen za pravo sviranje, ali je za ucenje nota veoma dobar.

Ukoliko nemas nista protiv, mogli bismo da pocnemo sa lekcijama. Treba ti notni papir ili sam nacrtaj pet linija na papiru. Onda mozes da vezbas. Za pocetak prepisi ove dve skale cije slike sam ti stavila u proslom odgovoru, pa onda mozemo da idemo dalje. Slikaj to sto si napisao da vidim kako izgleda i da li su note i violinski kljuc pravilno napisani. Ako ne znas gde da dignes slike na internetu, slobodno me pitaj. Sam odredjujes brzinu kojom ces da ucis, sve zavisi od tvog vremena, volje i sposobnosti. Nemoj da se stresas idemo polako i sigurno napred.

PS
Zaboravih da ti kazem, da nije potrebno da mi persiras, sa mojih 92 godine nisam jos staro gvozdje.... Very Happy Very Happy Very Happy

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zoki taj Pet Sep 09, 2011 4:52 am

Prvo vam ne persiram zbog godina. Ako sam dobro video snimke:
[url[/url] (Nedozvoljava mi link pre sedam dana..) Vaših primera sa You Tube.
To su ruke tridesetogodišnjakinje...
Persiram iz pieteta i pristojnosti.

U maloj sam nedoumici.....

.......Ja sam kupila elektricni klavir marke HEMINGWAY, jer on ima 52 dirke kao pravi klavir .......

Pa zar nije klavir sa 88 dirki 52 bele i 36 crnih...?

A to preko e-bay sam i ja pomišljao i oberučke bih prihvatio vašu pomoć. Međutim u kakvom je stanju instrument, pa plus carina i na kraju da ne ispadne ista cena kao ovde novog, ili približno ista sa nemogućnošću garancije polovnog.

Prostor je uvek problem, pa bih se opredelio na klavijature 88 dirki bez konstrukcije.

Nešto kao Korg SP170BK električni klavir 47.000,00 DIN nov ; Casio CDP-100 42.400,00 DIN nov .

Naravno i meni je prihvatljivije plovan , a bolji.
450 € je neka cena sa kojom bih kalkulisao nešto + ili -

PS.Preokupiran sam instrumentom.Pa imam osećaj da ću pogrešiti u odabiru.Nesigurnost u neznanju te oblasti, pojačava sumnju u odluci. Koji instrument?
I zato tražim pomoć onog ko zna.

Poslednji izmenio Zoki dana Pet Sep 09, 2011 9:21 am, izmenjeno ukupno 1 puta

Zoki

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od acacvet taj Pet Sep 09, 2011 8:58 am

Zoki, profesorka permutuje broj svojih godina. Primetio sam to i ja. Njeno 'prebivalište': Mars nam govori da je mlada ne samo sa godinama, već i duhom.
I ja sam prve svoje postove Gretti pisao u drugom licu množine, ali, kad sam video da i Amir i Jakov pišu 'drugarski', editovao sam svoja javljanja pre nego što ih je ona videla. Osim toga, tokom vremena ćemo se (doduše na daljinu) zbližiti i prilično upoznati, tako da će samo drugo lice množine tražiti svoju zamenu.
Povrh svega, ono što mi na selu jako, jako cenimo i poštujemo, ona ume i da ostavi klavir i da pripaše kecelju i uzme varjaču. Mi za to, na selu kažemo: 'Popuj, popuj, pa prioruj.'
Pozdrav.

acacvet

Škorpija Broj poruka: 12
Datum upisa: 30.08.2011
Godina: 56

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Pet Sep 09, 2011 1:35 pm

Zoki ::Prvo vam ne persiram zbog godina. Ako sam dobro video snimke:
[url[/url] (Nedozvoljava mi link pre sedam dana..) Vaših primera sa You Tube.
To su ruke tridesetogodišnjakinje...
Persiram iz pieteta i pristojnosti.

U maloj sam nedoumici.....

Hvala lepo na komplimentu, ali postoje osobe koje imaju srecu sa genetikom, a ako uz to jos ne puse i ne piju, onda im je telo u mojim godinama vidno zahvalno. Ja sam starija od tebe, ali ljudi mi obicno ne veruju kada im kazem godine. To za mene i nije toliko vazno, ali lepo je cuti tvoj utisak o mojim rukama, pogotovo sada pred rodjendan. Laughing Razumela sam da presiras iz pristojnosti, ali bonton nalaze da zensko moze da ponudi razgovor bez persiranja, sto ja upraznjavam sa svim mojim ucenicima, jer je tako jednostavnije, a na internetu i tako nema persiranja.

Tacno je da klavir ima 88 dirki, ali pijanisti racunaju sa 52 bele dirke, sto je u sustini svejedno, ni sama ne znam zasto se crne dirke retko uzimaju u obzir, osim prilikom prodaje klavira, valjda zato sto se koriste manje od belih.

450 evra je previse za pocetnika, nije potrebno toliko ulaganje, ostavi to za kasnije kada budes iskristalizovao svoje potrebe. Neces pogresiti u odabiru, vec si napravio odlicnu selekciju, detalje sam ti napisala u poruci.

Poslednji put izmenio Gretta dana Pet Sep 09, 2011 1:44 pm, izmenio ukupno 2 puta

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Pet Sep 09, 2011 1:42 pm

acacvet ::Zoki, profesorka permutuje broj svojih godina. Primetio sam to i ja. Njeno 'prebivalište': Mars nam govori da je mlada ne samo sa godinama, već i duhom.
I ja sam prve svoje postove Gretti pisao u drugom licu množine, ali, kad sam video da i Amir i Jakov pišu 'drugarski', editovao sam svoja javljanja pre nego što ih je ona videla. Osim toga, tokom vremena ćemo se (doduše na daljinu) zbližiti i prilično upoznati, tako da će samo drugo lice množine tražiti svoju zamenu.
Povrh svega, ono što mi na selu jako, jako cenimo i poštujemo, ona ume i da ostavi klavir i da pripaše kecelju i uzme varjaču. Mi za to, na selu kažemo: 'Popuj, popuj, pa prioruj.'
Pozdrav.

Hahaha, ne preteruj za godine. Mars nam govori o tome da sam studirala i astronomiju, a ne da sam mlada. Valjda je normalno da jedno zensko voli da kuva, ja sam vaspitana u balkanskom duhu, pa tako moji gosti nikada ne dobijaju posluzeno kupovne stvari, nego samo domace. I u gradu ima zena koje znaju da pripasu kecelju, ne samo na selu, treba ih samo sresti. Wink

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zoki taj Sub Sep 10, 2011 6:08 pm

Kupljene naj jeftinije.... Pa ne izgledaju baš naivno.... Za početak baš pravilno.

Yamaha YPT-210 aranžerska klavijatura 11.000,oo dinara ( 110 €)

E sad da vidimo kom opanci a kom obojci. Da privedemo instrument svrsi.

Počinju osnovne vežbe, a i ono leva - desna ruka.... sinhronizacija tojest tačan takt i moram se setiti kako ono beše .... Prva...Druga...Treća... Četa.....

Zoki

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Sub Sep 10, 2011 6:42 pm

Cestitam ti na kupovini! cheers Nije najskuplje uvek najbolje i nije najjeftinije uvek najlosije. Tvoj izbor je odlican. Jer, vidi, ko jos kupuje Ferarija, a ne zna da vozi? Tako ti je i ovde, daleko je pametnije kupiti nesto svrsishodno, nego nesto cemu ce tetka komsijinog komsije da se divi. Zadatak sam ti vec dala, ali da ga ponovim: Prepisi na notnom papiru C-dur skalu koju sam ti stavila ovde i onu pisanu sa cetvrtinama i onu sa celim notama.
http://www.abload.de/img/c72gm.jpg

Uz to, bilo bi dobro da naucis gde se na klavijaturi nalazi nota C. Ovo ti je uputstvo:

Bilo bi dobro da od samog pocetka povezes note gde se pisu na notnom sistemu i note gde se nalaze na klavijaturi. Tako ces da ubijes dve muve jednim udarcem.

Drugi zadatak je da na klavijaturi nadjes sve note C i da zapamtis njihov polozaj. To znaci da ako te pitam da li se nota C nalazi izmedju dve crne dirke, ti treba da odgovoris......

Ovde imas obelezene sve note C na klavijaturi:

Kada zavrsis prvi zadatak, fotografisi ga i stavi ga ovde da vidim kako to izgleda. Ako ti treba pomoc za dizanje na server, samo kazi.

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zoki taj Sub Sep 10, 2011 10:02 pm

Very Happy
Pisanje C-dur skale (lestvice [nije mi jasno što jednostavno ne kažu "Merdevine"]) Smile

Ovo pisanje mi baš i neide.....U osnovnoj školi su bile same petice, a sad...... Embarassed
Možda nas sprema profesorka za konpozitore. Very Happy

Međutim ako se naša Greta toliko trudi, odmah skočiti na noge lagane i ispoštovati radne zadatke, kako bi što pre došli do cilja željenog, klavira raspevanog.
1)
Poslaću link kada to bude moguće.... Zasad ova poruka stoji :

New members are not allowed to post external links or emails for 7 days. Please contact the forum administrator for more information.

2)
Prodavci i po neki ko barata sa muzikom mi spominju oktave.Tako da ova sada moja klavijatura ima pet oktava.
Mislim da je odgovor jasan = 6(šest) nota C . Od ukupno 61= belih 36 + crnih 25 dirki. Na mom instrumentu.

A na pitanje:
Gretta :: To znaci da ako te pitam da li se nota C nalazi izmedju dve crne dirke, ti treba da odgovoris......
Odgovor je NE
Pa svi vide da je levo u odnosu na dve crne dirke i početak i kraj oktave.

Bilo bi dobro da od samog pocetka povezes note gde se pisu na notnom sistemu i note gde se nalaze na klavijaturi. Tako ces da ubijes dve muve jednim udarcem.

Može li ova vežbica upućena prijatelju "acacvet"
Gretta ::.......... Dakle zadatak je ovaj: napisi sledece note (svejedno da li kao cetvrtine ili kao cele note, to sam odaberi):

C - D - A - G - E - C - C - D

F - D - H - A - G - D - F - E

C - H - D - C - A

C - A - A - G

G - C - H - A - G - D - F - E

To su note jedne pesme. Kada budes imao nesto za sviranje, to ce biti prva pesma koju cemo da ucimo da sviramo, a ti ces mi reci pre toga, da li si je prepoznao. Za sada je dovoljno da naucis gde se koja nota pise.

Link poslat na PP Greti. Da ne remetim date zadatke drugima.

I jedno pitanje u vezi ovog zadatka: Kako da znamo da nota C nije zadnja u oktavi, tojest prva u narednoj. Bila bi nota višljeg tona. (U poslatom linku - slika stavio sam znak pitanja.)

Poslednji izmenio Zoki dana Ned Sep 11, 2011 12:17 am, izmenjeno ukupno 1 puta

Zoki

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Sub Sep 10, 2011 11:20 pm

Zoki ::Very Happy
Pisanje C-dur skale (lestvice [nije mi jasno što jednostavno ne kažu "Merdevine"]) Smile

Ovo pisanje mi baš i neide.....U osnovnoj školi su bile same petice, a sad...... Embarassed
Možda nas sprema profesorka za konpozitore. Very Happy

Međutim ako se naša Greta toliko trudi, odmah skočiti na noge lagane i ispoštovati radne zadatke, kako bi što pre došli do cilja željenog, klavira raspevanog

Mozes imati poverenja u mene da sve sto ti trazim da naucis, ima svoje dobre razloge. Za kompoziciju ti je pisanje nota u pravilnom obliku, jos i najmanje vazno. Pogledaj primer Betovenovog rukopisa:

Zoki :: 1)
Poslaću link kada to bude moguće.... Zasad ova poruka stoji :

New members are not allowed to post external links or emails for 7 days. Please contact the forum administrator for more information.

Dobro, nije problem, sacekaj jos tih par dana dok to bude bilo moguce, imaces bar vise vremena za vezbanje. Smile

Zoki ::2)
Prodavci i po neki ko barata sa muzikom mi spominju oktave.Tako da ova sada moja klavijatura ima pet oktava.
Mislim da je odgovor jasan = 6(šest) nota C . Od ukupno 61= belih 36 crnih 25 diraka. Na mom instrumentu.

Da, znam da imas pet oktava, to ti je sasvim dovoljno za pocetak.

Zoki ::A na pitanje:
Gretta :: To znaci da ako te pitam da li se nota C nalazi izmedju dve crne dirke, ti treba da odgovoris......
Odgovor je NE
Pa svi vide da je levo u odnosu na dve crne dirke i početak i kraj oktave.

Odgovor je tacan. Smile

Može li ova vežbica upućena prijatelju "acacvet"
Gretta ::.......... Dakle zadatak je ovaj: napisi sledece note (svejedno da li kao cetvrtine ili kao cele note, to sam odaberi):

C - D - A - G - E - C - C - D

F - D - H - A - G - D - F - E

C - H - D - C - A

C - A - A - G

G - C - H - A - G - D - F - E

To su note jedne pesme. Kada budes imao nesto za sviranje, to ce biti prva pesma koju cemo da ucimo da sviramo, a ti ces mi reci pre toga, da li si je prepoznao. Za sada je dovoljno da naucis gde se koja nota pise.

Ne moze. To je zadatak za Acu, nema potrebe preskakati lekcije i zuriti. Zadatke neces moci sam da biras, ja cu ti ih dati u skladu sa tvojim znanjem. Ukoliko nesto zelis da naucis, mozes da pitas, ali svaki ucenik je za sebe, pa tako i zadaci koje on dobija. Smile

Zoki ::Link poslat na PP Greti. Da ne remetim date zadatke drugima.

Link za Aciin zadatak nema potrebe da saljes, a kada budes mogao, link sa uradjenim tvojim zadatkom stavi ovde na forum gde sam ti postavila zadatak.

Zoki ::I jedno pitanje u vezi ovog zadatka: Kako da znamo da nota C nije zadnja u oktavi, tojest prva u narednoj. Bila bi nota višljeg tona. (U poslatom linku - slika stavio sam znak pitanja.)

Ne razumem tvoje pitanje. Mislim da postoji nesporazum u terminologiji. Oktava interval koji predstavlja niz od osam tonova. Zadatak je bio samo da pronadjes sve dirke C na klavijaturi. Ako to nije bilo tvoje pitanje, molim te da mi ga pojasnis.

Kako si zadovoljan sa zvukom sintisajzera?

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zoki taj Ned Sep 11, 2011 12:04 am

1)
http
://img718.imageshack.us/img718/4985/10092011y.jpg

Imali su samo skuplje, profi pedale. Sačekaću troduplo jeftinije.Tako da su zvukovi kao da su žice oslobodjene i punih vibracija. Kao da je pedala klavira nagažena.

Za te pare..... Mislim da sam ipak dobar potez napravio. Kao početnik. Čak u odnosu na pianino i dirke nisu mekše.Nego ipak tasteri su to.

Zoki

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Ned Sep 11, 2011 12:18 am

Violinski kljiuc je savrseno dobro napisan, kao da si ga od uvek crtao, na pravilnim linijama, pravilne visine i sirine. To si jako dobro uradio. Note su malkice krompiraste, ali za prvi put su veoma dobre. Tako da sam zadovoljna sa ovim. Za sledeci zadatak bih volela da mi napises notu C u raznim kombinacijama trajanja, pravilno rasporedjenu po taktovima. Neka budu 8 taktova za pocetak. Koristi samo note, bez pauze i to: celu notu, polovinu, polovinu sa tackom, cetvrtinu, cetvrtinu sa tackom i osminu.

Sa pedalom nemoj da zuris, ima vremena za to, i tako necemo odmah od pocetka da radimo sa njom. Drago mi je da si zadovoljan sa kupovinom.

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zoki taj Ned Sep 11, 2011 1:03 am

Gretta :: Note su malkice krompiraste, ...... ...

Za sledeci zadatak bih volela da mi napises notu C u raznim kombinacijama trajanja, pravilno rasporedjenu po taktovima. Neka budu 8 taktova za pocetak. Koristi samo note, bez pauze i to: celu notu, polovinu, polovinu sa tackom, cetvrtinu, cetvrtinu sa tackom i osminu.........

Epa ....Opa - stopa.

TAKT = da to je objašnjeno na
http ://plavi.bigforumpro.com/t117-hajde-da-sviramo-klavir

Osam taktova....? Osam celina taktova ili ima osam nota po taktu...?

To pravilno rasporedjenih..... Kako. ?

A pauza kako beše, ustvari kad sam je upotrebljavao scratch . Slično " b " ako se ne varam.

Ovo celu, polovinu, polovinu sa tackom, cetvrtinu, cetvrtinu sa tackom i osminu.
To bi nekako trebao da znam. Jednom naučeno ostaje.

Moraće da pita stariju zoru od noći....... cyclops

Zoki

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Ned Sep 11, 2011 1:52 am

Trenutno zaboravi pauzu, rec je samo o notama. Jedan takt je celina koja moze da sadrzi vrednosti nota od tri cetvrtine ili od cetri cetvrtine, to sam prepustila tebi da odaberes. Ali, recimo, neka to budu taktovi od cetri cetvrtine. Jedan takt treba da sadrzi note u vrednosti od cetri cetvrtine u raznim kombinacijama duzine trajanja. Evo ti jedan primer kako izgledaju koji taktovi sa duzinom trajanja:

Tvoj zadatak je da duz osam taktova napravis razlicite kombinacije ovih vrednosti u svakom taktu. Jedna polovina sa tackom traje tri cetvrtine, a jedna cetvrtina sa tackom traje tri osmine. Za ovaj zadatak koristi samo notu C, na prvoj pomocnoj liniji ispod notnog sistema.

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Pon Sep 12, 2011 6:54 pm

Da li sam uspela da ti pojasnim zadatak? Ako nesto ne razumes, slobodno me pitaj. Kako napredujes?

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zoki taj Pon Sep 12, 2011 10:25 pm

Gretta ::Trenutno zaboravi pauzu, rec je samo o notama. Jedan takt je celina koja moze da sadrzi vrednosti nota od tri cetvrtine ili od cetri cetvrtine, to sam prepustila tebi da odaberes. Ali, recimo, neka to budu taktovi od cetri cetvrtine. Jedan takt treba da sadrzi note u vrednosti od cetri cetvrtine u raznim kombinacijama duzine trajanja. Evo ti jedan primer kako izgledaju koji taktovi sa duzinom trajanja:

---------------------------------

Tvoj zadatak je da duz osam taktova napravis razlicite kombinacije ovih vrednosti u svakom taktu. Jedna polovina sa tackom traje tri cetvrtine, a jedna cetvrtina sa tackom traje tri osmine. Za ovaj zadatak koristi samo notu C, na prvoj pomocnoj liniji ispod notnog sistema.

Evo svratih do pijace po još kronpirića....
Prvo sam mislio da ću u istom redu napisati traženo i jednostavno samo taktnim linijama odvojiti tražene note.... Tek onda mi je svanulo, šta mi je ustvari zadatak.
Prvi red nisam namerno brisao, a ostale taktove zbog preglednosti sam svaki u poseban red. Pa nećemo štedeti papir u ovoj krizi.
U ostalom To sve se može pisati jedno zadrugo....

PS. Nisam bio kući juče ni danas.... Evo me najzad u svom krevetu još malo.. rabbit
A kronpirčići izgledaju kao moje oči pospano i nedozvoljeni linkovi još uvek... Evil or Very Mad

img823.imageshack.us/img823/3516/12092011.jpg

Zoki

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Uto Sep 13, 2011 3:20 am

[quote="Zoki"]
Evo svratih do pijace po još kronpirića....
Prvo sam mislio da ću u istom redu napisati traženo i jednostavno samo taktnim linijama odvojiti tražene note.... Tek onda mi je svanulo, šta mi je ustvari zadatak.
Prvi red nisam namerno brisao, a ostale taktove zbog preglednosti sam svaki u poseban red. Pa nećemo štedeti papir u ovoj krizi.
U ostalom To sve se može pisati jedno zadrugo....

PS. Nisam bio kući juče ni danas.... Evo me najzad u svom krevetu još malo.. rabbit
A kronpirčići izgledaju kao moje oči pospano i nedozvoljeni linkovi još uvek... Evil or Very Mad

img823.imageshack.us/img823/3516/12092011.jpg

Draze bi mi bilo da si napisao sve u jednom redu, ovako izgleda kao kada pises neku recenicu i svaku rec stavis u poseban red.

Prvi red mi nije jasan ili se ne vidi dobro da li si stavljao taktove ili ne. 2.3.4.5.6. red su OK. Sedmi red je matematicki tacna, ali muzicki pogresna kombinacija. Ovakvo nesto se nikada ne pise u muzici. Gde si se setio toga? Osmi i deveti red su OK. Zadatak je bio - osam taktova.

Sledeci zadatak je da odsviras na tvom klaviru ovo:

Takvo nesto sam ocekivala od tebe da mi napises u proslom zadatku. Stavi registar "grand piano" kada sviras i ako ti je moguce, snimi mi to da cujem kako to zvuci.

Ne znam koju rezoluciju imas na kompjuteru i da li vidis ceo red nota, ako ga ne vidis celog, samo klikni na notni sistem i pojavice ti se cela slika odvojeno.

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zoki taj Uto Sep 13, 2011 8:55 pm

scratch

Postoje devet reda. Kao što već napisah prvi nije validan odgovoru.

Upravo zato sam ti rekla da bi mi bilo draze da je to bilo napisano u jednom redu.

Zoki ::Sve što sam napisao je rezultat logičnog razmišljanja sa napisa drugih tema ovog i drugih foruma...... Nešto što sam mislio da sam zaboravio od pre desetina godina.... Pa se i sam divim sebi da sam bilo šta i pogodio.
Pogotovo ovo da sam matematički pogodio, a muzički potpuno omašio.

Ovde sam da nešto naučim, a nema boljeg načina od sopstvenih grešaka. Bar ja na to tako gledam. Mogu ja nabubati teoriju, ali u rukama ničeg opipljivog nikada neću imati. Zato bolje nešto da sa razumevanjem spoznam i potvrdim znanjem, jer to će ostati doživotno.

Jednostavno to znači kao i tema koju si mi dodelila.
Još uvek sam isod početka muzičke pismenosti.

Da, nemoj da te frustrira to sto se tu i tamo dogodi neka greska. To je sasvim normalno u procesu ucenja, a i ja dosta insistiram na nemackoj preciznosti.

Zoki ::Taj sedmi samo tačan matematički :

Da li je muzički neprihvatljivo uopšte ili samo redosled nota nije uredu. može li malo objašnjenje ?

Nije stvar u redosledu nota, nego u tome da iza cetvrtine sa tackom uvek ide ili jedna osmina ili dve sesnaestine (ili pauze u toj vredosti), kako bi ta cetvrtina sa tackom bila popunjena, a ne ostavljena na "tri cetvrt". Pokusaj da odsviras to sto si napisao, pa ce da vidis da neces moci da odredis trajanje nota, jer bez osmine koja upotpunjava cetvrtinu sa tackom, ispasces iz ritma. Zbog toga se takva kombinacija ne upraznjava. Muzika i matematika su veoma usko povezane. Postoji mnogo kompozitora koji su matematicari, a takodje i matematicara koji su se bavili kompozicijom, jer osim trajanja nota, u muzici ima jos jako puno finesa koje su nikle na matematickim osnovama. Ali, to ces i sam da primetis tokom vremena. Zamisli jednu recenicu u kojoj se koristi ovaj redosled slova u jednoj reci: Ž N J. Mozes li da zamislis smislenu i pravilnu recenicu u nasem jeziku koja u sebi sadrzi rec: "žnj"? Medjutim, kada se "žnj" dopuni sa samoglasnicima, onda dobijes smislenu rec, na primer "žanje". Isto tako ti je i sa ovom kombinacijom vrednosti nota. Ali, to naravno, nisi mogao da znas, samo mogu da ti kazem da si ti prvi ucenik koji je ikada napisao takvo nesto. Very Happy

PS. Ruku na srce i sama si rekla da sam, izaberem konbinacije. A kad to piše potpuni muzički analfabeta to se sigurno očekuje. albino

Da, rekla sam da kombinacije odaberes sam, jer to podstice razmisljanje na muzicki nacin, a to je stvar vezbe. Nema potrebe da se osecas lose, ako nesto sto si uradio ispravim. Prihvati ispravku za sledeci put i idemo dalje, a ako nesto nije jasno, pitaj, objasnicu ti i opet idemo dalje. Very Happy

Dakle, kako ti ide sviranje novog zadatka?

Zoki

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Sre Sep 14, 2011 12:20 am

Jos jednu primedbu imam za ovu sliku koju si stavio:

Jedna cetvrtina sa tackom NEMA vrednost od tri takta. To je apsurd, to jest, pogresno shvacen pojam. Ovo je pravilno:

Dakle:
1) Jedna cetvrtina sa tackom ima vrednost od tri osmine:

2) Jedan takt je celina koja se sastoji od tolike vrednosti nota, koliko je napisano iza violinskog kljuca.

Takt od cetri cetvrtine moze da se obelezi i sa slovom "C" iza violinskog kljuca:

Postoje i druga obelezavanja, na primer, dve cetvrtine, kada su u pitanju note kratkog trajanja, onda kompozitor odabere ovu oznaku, radi bolje preglednosti u taktovima, inace bi bilo isuvise nota u jednom taktu:

Ili tri cetvrtine:

Da li razumes razliku ova dva pojma?

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zoki taj Sre Sep 14, 2011 11:15 pm

Greta moderator.... Šta ostade od mog posta Rolling Eyes

Greta sad i sam vidim da sam brzao i samo dopisao ovu glupost "TRI TAKTA " a nota je matematicki takt ipo..... Embarassed Kao što si rekla tri osmine muzički.
Nije mi krivo kad nešto neznam. Normalno da se čovek ne rađa naučen, ali poćiću od muke kad god nešto tako na brzinu izvalim i ostanem živ.... pale

Što se tiče ritmičke vežbice, nemoj misliti da odugovlačim. Jeste da su me pritisli dnevni poslovi, ali nisam ni slutio da mi je glava toliko tesna da taman tačno odsviram, dođem do kraja i tu zapnem, pa ponovo na početk i tako u krug. Uradim dvaput dobro, a kad počnem da snimam grozno.
Odlična je vežba, jer mi nedozvoljava da je nabubam, već iziskuje osećaj trajanja tonova. Dok ne odradim kako treba neodustajem.
Znam ja da je ovo sam početak i dok mi osećaj ritma i motorika prstju ne proradi....
Ipak sam mislio da ću brže napredovati, ali predavati se nikada nisam. No

Poslednji izmenio Zoki dana Sre Sep 14, 2011 11:56 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

Zoki

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zoki taj Sre Sep 14, 2011 11:54 pm

Postoje i druga obelezavanja, na primer, dve cetvrtine, kada su u pitanju note kratkog trajanja, onda kompozitor odabere ovu oznaku, radi bolje preglednosti u taktovima, inace bi bilo isuvise nota u jednom taktu:

Ovo za sad ne razumem. Četri tona istovremeno u trajanju osmine, a jedan različitog trajanja, osmina sa tačkom... pa dve šesnaestine (Ili se gore ne spajaju onda su osmine), pa dve osmine sa tačkom u taktu dvo-četvrtinskom dok izgovorimo: prva, druga (jedan, dva).

Ili tri cetvrtine:

Ovo je potpuno razumljivo. Tro-četvrtinski takt (lepo si objasnila kao reč u rečenici) važi da ima tri osnovne vremenske vrednosti dok izgovorimo (prva, druga, treća...) trajanje po taktu....

Možda sad, na samom početku i nije toliko bitno da shvatim, već u toku učenja leći će sve na svoje mesto.

Zoki

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Čet Sep 15, 2011 12:11 am

Zoki ::Greta moderator.... Šta ostade od mog posta Rolling Eyes

Nema moderiranja na ovom forumu, kao sto pise u njegovom naslovu. Desila se tehnicka greska. U svakom slucaju, ja sam citirala ceo tvoj post, pa nije nista izgubljeno sto si napisao.

Zoki ::Greta sad i sam vidim da sam brzao i samo dopisao ovu glupost "TRI TAKTA " a nota je matematicki takt ipo..... Embarassed Kao što si rekla tri osmine muzički.

Takt i po i tri osmine NISU isto. Bojim se da jos uvek isi razumeo princip. Ako je tako, reci, da ti objasnim ponovo.

Zoki ::Nije mi krivo kad nešto neznam. Normalno da se čovek ne rađa naučen, ali poćiću od muke kad god nešto tako na brzinu izvalim i ostanem živ.... pale

Što se tiče ritmičke vežbice, nemoj misliti da odugovlačim. Jeste da su me pritisli dnevni poslovi, ali nisam ni slutio da mi je glava toliko tesna da taman tačno odsviram, dođem do kraja i tu zapnem, pa ponovo na početk i tako u krug. Uradim dvaput dobro, a kad počnem da snimam grozno.
Odlična je vežba, jer mi nedozvoljava da je nabubam, već iziskuje osećaj trajanja tonova. Dok ne odradim kako treba neodustajem.
Znam ja da je ovo sam početak i dok mi osećaj ritma i motorika prstju ne proradi....
Ipak sam mislio da ću brže napredovati, ali predavati se nikada nisam. No

Tvoje nestrpljenje je normalno, ali na pocetku je uvek tako, moras da postavis dobar temelj, zato ti nije bas lako. Ne mislim da odugovlacis, slobodno uzmi vremena koliko ti treba. Vezbom ce to da ti udje u krv, pa ces kada vidis jednu cetvrtinu, odmah da imas celu sliku trajaja nota u glavi. To je nesto kao "Pavlovljev refleks", gde se upornom vezbom budi automatizacija u mozgu. U ovom slucaju to je potrebno, ali ne u svemu u muzici. Ti se sada vezbom "programiras" i zato je veoma vazno da je "program" od pocetka na pravom mestu. Upornost i doslednost u vezbanju su za svaku pohvalu, jer samo one donose rezultate. Malo strpljenja i uskoro ces i sam moci da vidis prve rezultate tvog truda.

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Čet Sep 15, 2011 12:25 am

Ovo za sad ne razumem. Četri tona istovremeno u trajanju osmine, a jedan različitog trajanja, osmina sa tačkom... pa dve šesnaestine (Ili se gore ne spajaju onda su osmine), pa dve osmine sa tačkom u taktu dvo-četvrtinskom dok izgovorimo: prva, druga (jedan, dva).

Ocekivala sam ovo pitanje. Kod ovih prvih cetri nota koje su pisane jedna iznad druge, je to uradjeno zato sto se one sviraju istovremeno. A kada se sviraju istovremeno, onda je logicno, da sve cetri imaju trajanje od jedne osmine. Ova tacka se ne nalazi PORED note, nego ISPOD note. Kada je tacka pored note, ona produzava njeno trajanje, a kada je ispod note, ona obelezava nacin njenog sviranja. Tako da mozes treutno slobodno da zanemaris sve tacke koje se nalaze ISPOD nota, jer ne zelim da razvodnjavam temu o trajanju nota sa drugom temom. To cemo da ucimo malo kasnije.

Ovo je potpuno razumljivo. Tro-četvrtinski takt (lepo si objasnila kao reč u rečenici) važi da ima tri osnovne vremenske vrednosti dok izgovorimo (prva, druga, treća...) trajanje po taktu....

Odlicno.

Zoki ::Možda sad, na samom početku i nije toliko bitno da shvatim, već u toku učenja leći će sve na svoje mesto.

Pogresno. Ne bi imalo nikakvog smisla, ako odmah u pocetku ne bi shvatio gradivo. Medjutim, postoje neke stvari koje nije potrebno u pocetku nauciti, jer ces da ih koristis kasnije. Ja mogu odmah da te preopteretim sa teorijom, ali onda ce tvoj temelj da bude prilicno krhak, jer kod previse informacija, nece sve da puste koren na istoj dubini. Zato ti i dajem zadatke i objasnjenja koja su ti SADA potrebna.

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zoki taj Čet Sep 15, 2011 12:35 am

Takt i po i tri osmine NISU isto. Bojim se da jos uvek isi razumeo princip. Ako je tako, reci, da ti objasnim ponovo.

Čekaj.... Jedan interval kao osnova u muzici je jedna četvrtina.
Pola od četvrtine je jedna osmina (pola intervala).
Ili grešim....?
(misleći na trajanje (tona) note (interval) napišem reč takt)

Zoki

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Čet Sep 15, 2011 12:53 am

Čekaj.... Jedan takt kao osnova u muzici je jedna četvrtina.
Pola od četvrtine je jedna osmina (pola takta).
Ili grešim....?

Gresis. Jedan takt je jedan takt. Prazna kutija. Medjutim ako kazes jedan trocetvrtinski takt, onda je to sasvim drugo znacenje. Jer, jedan takt oznacava jednu celinu, BEZ da je relevantno trajanje nota. Primer:

Dok jedan trocetvrtinski takt oznacava da se radi o notama koje u jednom taktu imaju vrednost od tri cetvrtine. U muzici se koristi izraz "jedan takt", jer je vrednost takta nevazna, ako ti kazem, na primer, odsviraj ponovo treci takt. Ja ti sigurno necu reci: odsviraj ponovo treci trocetvrtinski takt, to bi bio pleonazam, jer u notama vec stoji oznaka za tri cetvrtine. Dakle, gledaj pojam "jedan takt" kao praznu kutiju u koju se smestaju note odredjene vrednosti. Da li je sada jasnije?

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zoki taj Čet Sep 15, 2011 1:04 am

Pisali smo u isto vreme, a ja sam u istom trenutku izmenio i precizirao ustvari našta sam mislio, a pogrešno se izrazio. Smile
Nisi videla.

Zoki

Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 5 1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu