PLAVI FORUM

2-PITANJA I ODGOVORI - Smaragd

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Re: 2-PITANJA I ODGOVORI - Smaragd

Počalji od Gretta taj Uto Sep 11, 2012 4:09 pm

Ne moze da se proceni starost kristala, jer oni rastu hiljadama godina. Mozda je ovaj nastao pre 50.000 godina, mozda pre milion godina, ali to za cenu nije relevantno, nego starost kada je napravljena ogrliica. Ne postoji nacin da se to proceni, osim po stilu koji kod ove ogrlice nista ne govori, jer su se takve ogrlice nosile i u starom Egiptu i u proslom veku u Evropi. Jedini nacin da se proceni starost ogrlice je konac na koji je nanizan, ako je on originalan. Postoji takozvana metoda C14 uz pomoc koje se to procenjuje. Zanima me sta si to citao i gde si citao o proceni starosti. To sto si usput uhvatio negde nesto, ne znaci da je to istina, jer ti je potrebno znanje, a ne hohstapleraj da bi mogao to da procenis.

To sto je kamenje polirano kedrovim uljem je pokazatelj da se radi o jos nizem kvalitetu, jer kada se koriste bilo kakva pomagala, kao sto su ulja, bolje, nanosi ili punjenje kanala, to smanjuje vrednost dragog kamena za 95%. Samo kvalitetan prirodni materijal donosi dobar novac.

"Po pravilu" kamenje sa pukotinama tako odrzavaju lopovi i iosobe sa krimnalnim namerama u cilju prevare musterije. Zbog takvh i postoji moj poziv gde smo u stanju da prepoznamo te mahinacje i da to napisemo u odgovarajucim dokumentima. Sada mi je jasno zbog cega nemas dokumente. To i nije moguce, jer za ovakvo nesto ni jedan posten ekspert ne bi nikada potpisao dokumen, bez da rizikuje svoj dobar glas, koji je temelje njegovog rada.

Previse se oslanjas na sarlatanske price, a premalo te interesuje stvarno cinjenicno stanje. Samo ako uspes da nekoga prevaris, moci ces da prodas to kamenje i da ostvaris dobitak. Takve stvari su krivicno delo namerne prevare i kaznjavaju se zatvorom izmedju 3 i 7 godina. Rekla sam ti da odneses tu ogrlicu u muzej, a ne da se oslanjas na bajke nekih numizmaticara. Numizmatika je oblast za sebe i ona nema nikakve veze sa gemologijom. To sto se neko interesuje za starine, ne znaci da je i strucnjak u proceni kvaliteta i vrednosti.

Jako puno kriminalnih elemenata se kace za skupocene stvari, a pogotovo pokusavaju da nekvalitetne stvari onima koji ne znaju podmetnu kao nesto vredno. Ne savetujem ti da se upustas u takvo kolo, jer jer je Evropol izuzetno sposoban da takvim stvarima stane na put. Oni rade sa najboljim gemolozima u svetu i poznaju cinjenice koje ti ne mozes ni da zamislis.

Ako ti je to stvarno nasledstvo, idi u muzej i daj da se to tamo proceni, a nemoj da slusa koje kakve pljarske procene. Ako nesto vredi, muzej ce sam da ti napravi ponudu za okup i dobices realnu cenu, a ako ne, reci ce ti isto ovo sto i ja. Videla sam na slikama da postoje parcici sacuvanog konca. Tretmanom tim uljem osteceno je dosta toga na koncu, ali spomenutom metodom C14 bice moguce bar priblizno da se utvrdi njegova starost. Ako se u kanalu kamena kroz koji je konac provucen nadju ostaci njegovog vlakna, to ce biti dovoljan dokaz za starost.

Poslusaj me i uzmi moje reci za ozbiljno, tebe radi.

Gretta

Vaga Broj poruka : 9507
Datum upisa : 14.12.2010
Godina : 98

Pogledaj profil korisnika http://www.google.at/images?hl=de&rlz=&q=Mars&um=1&a

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od rusko taj Uto Sep 11, 2012 11:01 am

i inace svaki kamen koji nije poliran pun je pukotina ,a kederovo ulje popunjava te pukotine i kamen se po pravilu tako i odrzava

rusko

Broj poruka : 4
Datum upisa : 07.09.2012

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od rusko taj Uto Sep 11, 2012 10:59 am

pa nisam bas siguran da ne moze da se procijeni starost jer sam negdje citao o tome, a kamen koji nije poliran kederovim uljem nije ni providan niti mu se zna kvaliteta i boja tako da bi dobio pravu boju koju posjeduje mora biti ispoliran kederovim uljem

rusko

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Ned Sep 09, 2012 12:27 pm

Jos Neron je nosio jednu Narukvicu od zlata i smaragda. Medjutim, u starom Rimu se nije obracala velika paznja na kvalitet smaragda, kao sto je to slucaj danas. One slike koje si mi poslao pokazuju smaragd izuzetno minornog kvaliteta. Koliko je neki dragi kamen star, na moze da se utvrdi. Jedino ostaci konca na koji su smaragdi bili nanizani, moze da ukaze na starost ogrlice. Ali samu starost smaragda, nije moguce proceniti.

Ovako izgleda smaragd najboljeg kvaliteta. Samim time, on je i najskuplji. Ovaj smaragd skoro nema inkluzija u sebi i poseduje prirodno jaku, zelenu boju:

Ovakav smaragd je loseg kvaliteta. Takvi mogu da se nadju u Austrijskim alpima, puni su inkluzija, neproviidni i vrednost im je relativno niska:

Gretta

Vaga Broj poruka : 9507
Datum upisa : 14.12.2010
Godina : 98

Pogledaj profil korisnika http://www.google.at/images?hl=de&rlz=&q=Mars&um=1&a

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od rusko taj Ned Sep 09, 2012 9:13 am

Osim sto su ga nosili velikani u rimskom periodu,nije mi poznato puno toga pa ako neko zna nesto o tome i o izradi smaragda zelio bi da cujem nesto o tome

rusko

Nazad na vrh Ići dole

2-PITANJA I ODGOVORI - Smaragd

Počalji od rusko taj Ned Sep 09, 2012 9:12 am

Znacenje smaragda prije 2000 god. u rimskom carstvu

rusko