PLAVI FORUM

Medicina

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Medicina

Počalji od Plavi taj Sub Okt 02, 2010 9:32 pm

samo u cast dolaska na forum otvaramo temu........Very Happy...mozete da pitaete, da se zalite , da savjetujete, pa ko prezivi.... za nadriljekare i vracare cemo otvoriti posebnu temu...Very Happy

Plavi

Ribe Broj poruka : 203
Datum upisa : 24.09.2010
Godina : 71

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Re: Medicina

Počalji od Plavi taj Sub Okt 02, 2010 9:32 pm

Први пут уграђено трајно вештачко срце
РИМ – Трајно вештачко срце усађено је, први пут у свету, једном 15-годишњем пацијенту у дечијој болници у Риму, пренела је данас италијанска агенција Анса.

Интервенција је била у четвртак, а новитет је у томе што је то трајна имплантација, рекли су лекари.

Према наводима стручњака, привремено вештачко срце се обично користи док пацијент чека срце компатибилно за трансплантацију. Овог пута, италијански кардиолози су усадили трајно вештачко срце.

Други детаљи о постоперативном стању пацијента биће накадно објављени.

Plavi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Plavi taj Pon Okt 04, 2010 12:04 pm

sta bi onda detlic bez mene.....Very Happy..

Plavi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Pera Detlic taj Ned Nov 21, 2010 10:36 pm

Dr Vodarg: „SZO sprema novu prevaru“
21. novembar 2010.

Njemački doktor Volfgang Vodarg, doskorašnji predsjednik Komiteta za zdravstvo Savjeta Evrope - koji je tokom prošlogodišnje pandemije svinjskog gripa tvrdio da se radi o velikoj prevari iza koje stoje interesi farmaceutskih kompanija - u ekskluzivnoj izjavi za srpski dnevni list Press najavljuje novu veliku prevaru Svjetske zdravstvene organizacije za predstojeću sezonu gripa.

Doktor Vodarg, koji je danas počasni član Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope, tvrdi da naučnici koji kreiraju politiku SZO ujedno rade i za velike farmaceutske kuće, a za kraj ove godine pripremaju izvještaj koji bi trebalo da bude putokaz u daljoj borbi protiv, kako kaže, „lažne pandemije" i strahuje da bi vlade mnogih zemalja ponovo mogle da nasjednu na prevaru i potroše veliki novac na nepotrebne vakcine.

- Svjetska zdravstvena organizacija je u oktobru ove godine najavila naučnu evaluaciju strategije borbe protiv pandemije, a kao glavni partner je imenovan profesor Jonatan van Tam i njegov institut na Univerzitetu u Notingemu. Očigledno da Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji ne smeta što je profesor Van Tam radio za kompanije „Roš„ te , „Aventis" i GSK kao vodeća figura upravo u multimilijarderskim poslovima na sprječavanju ptičjeg i svinjskog gripa. On sada kao ekspert za javno zdravlje treba za SZO da procijeni kako su „preventivne aktivnosti uticale na pandemiju H1N1 u 2009. godini", i kako bi se „identifikovale dobre akcije za buduće prostore gdje bi se širila pandemija ili gde je potrebna dodatna podrška SZO". Najavljeno je da će izveštaj biti gotov do kraja 2010. godine. Očigledno da je SZO imuna na proteste javnosti i ignoriše evropske parlamentarce, koji insistiraju na većoj transparentnosti, i nastavlja da njeguje opasne veze sa ekspertima koje finansira farmaceutska industrija.

Naravno, ispostavlja se da su pandemije bile naučna fantastika i marketinška ideja dobro plaćenih eksperata farmaceutskih kompanija. Podsjetiću da je Savjet Evrope istražio lažnu pandemiju koju je proglasila Svetska zdravstvena organizacija, a britanski poslanik u Savjetu Evrope Pol Flin prezentovao je sada već dobro poznati izveštaj u junu prošle godine u kom je okrivio SZO da otvara vrata interesima industrije – kazao je dr Vodarg za Press, najavljujući opasnost da SZO ponovo proglasi epidemiju čak i u slučaju da se za to ne steknu svi potrebni uslovi.

Pera Detlic

Broj poruka : 88

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Sre Apr 27, 2011 3:16 pm

NEKONTROLISANO TREPTANJE OKA

Prosječna osoba trepne od tri do 15 puta u minuti, što nam pokazuje koliko može varirati učestalost treptanja od osobe do osobe.

Tako se od prosječnog treptanja 15 puta u minuti, ono može prorijediti na samo pet do osam puta u minuti prilikom rada na računalu ili tijekom vožnje, ili čak na samo jedan do tri treptaja prilikom obavljanja preciznih radnji (npr. operacija, mikroskopiranje i slično).

Ako se osoba takvim radnjama bavi nekoliko sati, a danas je rad za računalom praktički svakodnevan, površina oka ne vlaži se suzama na odgovarajući način, pa dolazi do iritacije oka.

Zašto rjeđe trepćemo prilikom rada na računalu ili tijekom vožnje? Acosta i Wallace pokazali su da sušenje površine oka ventilatorom pri radu za računalom uopće nije utjecalo na učestalost treptanja.

Osobe su i dalje treptale od 20 do 40 posto rjeđe nego inače. Na osnovi takvih istraživanja McMonnies je iznio hipotezu da rjeđe treptanje nije posljedica manjeg podražaja površine oka, i posljedično rjeđe potrebe za treptanjem, nego centralne kortikalne supresije - vizualno zahtjevni zadaci, potreba za preciznim praćenjem, primjerice zaslona računala ili operacije sprječavaju refleks treptanja, koji na djelić sekunde zamuti vid.
Određene bolesti također mogu utjecati na rjeđe treptanje.

Poremećaj inervacije površine oka, kao posljedica upale (herpes) ili operativnih zahvata (npr. LASIK- laserska korekcija dioptrije), utječe na smanjenje refleksa treptanja.

To smanjuje indeks zaštite oka i dovodi do simptoma suhog oka. I druge neurološke bolesti mogu utjecati na smanjenje refleksa treptanja, no one su srećom relativno rijetke. Very Happy

Izvor: Vase zdravlje

Gretta

Vaga Broj poruka : 9484
Datum upisa : 14.12.2010
Godina : 98

Pogledaj profil korisnika http://www.google.at/images?hl=de&rlz=&q=Mars&um=1&a

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Erik taj Čet Apr 28, 2011 7:57 pm

Gretta ::NEKONTROLISANO TREPTANJE OKA

[justify]Prosječna osoba trepne od tri do 15 puta u minuti, što nam pokazuje koliko može varirati učestalost treptanja od osobe do osobe.

Veoma zanimljiva tema.
Do sada sam samo čitao, a sada da nešto i napišem ili tačnije da pitam. Da li je istina da osobe u depresiji trepnu više od 15 puta u minuti ili osobe koje ne govore istinu?

Erik

Broj poruka : 6
Datum upisa : 05.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Pet Apr 29, 2011 8:50 pm

Osobe koje su iz bilo kog razloga uzbudjene, trepcu cesce od drugih osoba. Takodje, osobe koje mucaju trepcu cesce, jer im je govor napor koji ih uzbudi na negativan nacin. Da li neko koje u depresiji trepce cesce, treba pitati psihijatra, a poznata je cinjenica da lazovi cesce trepcu od onih koji govore istinu.

"Sigurno ste se nekoliko puta našli u situaciji da pričate, a osoba kojoj govorite ne sluša vas. Znanstvenici su pronašli način da se dokaže sluša li vas osoba kojoj govorite ili ne. Samo joj trebate dobro pogledati u oči.

Najnovije istraživanje pokazalo je da kada osoba trepti, znači i da njen um luta te da vas ne sluša kako treba. Istraživači smatraju kako treptanje postavlja fizičke prepreke koje pomažu isključiti vanjski svijet. Za ovo istraživanje bili su inspirirani studijama koje pokazuju kada opada pažnja, dijelovi mozga koji procesuiraju vanjske utjecaje su manje aktivni.

Znanstvenici su zatražili od 15 volontera da čitaju s ekrana na računalu dok su senzori pratili pokrete njihovih očiju i pri tome snimali treptaje. Računalo je davalo zvučni znak u nasumičnim intervalima kada su ispitanici obraćali pažnju na to što čitaju, a kada ne. Volonteri su treptali više kada nisu obraćali pozornost.

– Ono što mi predlažemo kada vam um počne lutati jest da zatvorite svoje kapke tako da manje informacija dolazi u mozak – rekao je neuroznanstvenik doktor Daniel Smilek, sa Sveučilišta u Waterloo u Ontariju u Kanadi."

Izvor: http://www.vecernji.hr/zivot/cesto-treptanje-dokaz-je-slabe-koncentracije-clanak-134092

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Erik taj Sub Apr 30, 2011 10:45 am

Interesantno, od sada ću da gledam sagovornika u oči da vidim imam li njegovu pažnju. Very Happy

Erik

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Plavi taj Sub Apr 30, 2011 11:26 am

Erik ::Interesantno, od sada ću da gledam sagovornika u oči da vidim imam li njegovu pažnju. Very Happy

sagovorniku uvijek gledaj u oci ali ono sto treba da zapazis nije koliko puta trepce nego da li on izbjegava tvoj pogled....ako mu oci lutaju budi siguran da laze...Very Happy

Plavi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Erik taj Sub Apr 30, 2011 1:08 pm

Plavi ::
Erik ::Interesantno, od sada ću da gledam sagovornika u oči da vidim imam li njegovu pažnju. Very Happy

sagovorniku uvijek gledaj u oci ali ono sto treba da zapazis nije koliko puta trepce nego da li on izbjegava tvoj pogled....ako mu oci lutaju budi siguran da laze...Very Happy
Da li isto važi i za žene i za muškarce? Jedam moj poznanik kaže da muškarca gleda u oči samo kada ga želi uvrijediti. Sad

Erik

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Plavi taj Sub Apr 30, 2011 4:44 pm

gledanje u oci nije samo po sebi uvreda, ali ako se ono tumaci u kontekstu onoga sto sam rekao onda se to moze protumaciti i kao tako, odnosno kao znak da ne vjerujes sagovorniku cime u principu dovodis u sumnju ono sto govori, a sto opet za nekog moze da znaciti uvredu...oci nikad ne lazu , pol tu ne igra nikakvu ulogu....naravno sve ovo vazi za obicne ljude i za povremene lazove, dok oni koji zive od lazi brzo nauce da kontrolisu ovaj refleks...

Plavi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Erik taj Sub Apr 30, 2011 9:05 pm

Veoma lijepo rečeno. Posebno ova napomena za one koji žive od laži. Poznajem nekoliko osoba kojima je laž postala sastavni dio života, izbjegavam ih sresti.

Erik

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Plavi taj Sub Apr 30, 2011 9:37 pm

svi lazemo manje ili vise..Very Happy..Very Happy
zasto imam utisak da se iza nika erik krije zena???????????. ako grijesim, moje izvinjenje, mada me intuicija rijetko prevari..Very Happy

Plavi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Erik taj Sub Apr 30, 2011 9:59 pm

Plavi ::svi lazemo manje ili vise..Very Happy..Very Happy
zasto imam utisak da se iza nika erik krije zena???????????. ako grijesim, moje izvinjenje, mada me intuicija rijetko prevari..Very Happy
Haahahhahahaah, niko nije od mene mislio da sam žena. Uvijek govorim istinu, osim onih laži koje si već pomenuo kada dragoj kažemo npr. 'ta haljina ti prekrasno stoji' , ili 'čini mi se da si malo smršala'.
Ako želiš svoju intuiciju staviti na kušnju, moja e-mail (hotmail) adresa je na forumu, pa izvoli da glasom na msn potvrdim da sam muško, a ako treba i webcam, nemam ništa protiv, osim ako Plavi nije Plava, hehe. Žene se služe intuicijom, zar ne? Smile

Erik

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Plavi taj Sub Apr 30, 2011 10:18 pm

Erik ::
Plavi ::svi lazemo manje ili vise..Very Happy..Very Happy
Haahahhahahaah, niko nije od mene mislio da sam žena. Uvijek govorim istinu, osim onih laži koje si već pomenuo kada dragoj kažemo npr. 'ta haljina ti prekrasno stoji' , ili 'čini mi se da si malo smršala'.
Ako želiš svoju intuiciju staviti na kušnju, moja e-mail (hotmail) adresa je na forumu, pa izvoli da glasom na msn potvrdim da sam muško, a ako treba i webcam, nemam ništa protiv, osim ako Plavi nije Plava, hehe. Žene se služe intuicijom, zar ne? Smile

ma nee...nebitno apsolutno....Very Happy...nisam cak ni rekao da govoris neistinu, pseudonim je stvar licnog izbora, na osnovu njega nije moguce utvrditi pol.... jednostavno, radi se o mojoj procjeni, a ja nisam bezgresan osim kad mi je detlic sagovornik....Very Happy....u svakom slucaju nisam nista lose mislio, nema razloga da ti ne vjerujem....a sto se zenske intuicije tice mislim da ona ne postoji...njih uglavnom vodi interes...Very Happy

Plavi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Erik taj Sub Apr 30, 2011 10:48 pm

U redu je nema ljutnje, malo sam pisao da se zakluči tako brzo. Da postoji tema o ligi šampiona pisao bih o tome kako Nani da Rooniju loptu na trepavicu, a da i ne trepne hh. Da ne idem skroz u offtopic, ako kažem da će Manchester Utd. osvojiti ligu šampiona, Napred Chicharito i Roony, nazad Rio Ferdinand i Vidić , moćno. Very Happy
Za žensku intuiciju ćemo dati priliku Gretti da se izjasni. Smile

Erik

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Plavi taj Sub Apr 30, 2011 11:04 pm

na ovom forumu ne mozes biti off topic sve i da hoces....Very Happy........nema grette veceras , mora da opet nesto ukusno priprema za praznik....mada mislim da ce se sloziti sa mnom.....Very Happy

Plavi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Ned Maj 01, 2011 12:36 am

Erik ::U redu je nema ljutnje, malo sam pisao da se zakluči tako brzo. Da postoji tema o ligi šampiona pisao bih o tome kako Nani da Rooniju loptu na trepavicu, a da i ne trepne hh. Da ne idem skroz u offtopic, ako kažem da će Manchester Utd. osvojiti ligu šampiona, Napred Chicharito i Roony, nazad Rio Ferdinand i Vidić , moćno. Very Happy
Za žensku intuiciju ćemo dati priliku Gretti da se izjasni. Smile

Ne vredi zenska intuicija nista bez pametne analize. Ne bi postojali razvodi inace da je ta intuicija nepogresiva. Najbolji sistem je jos uvek onaj policijski: lampa u lice i jedno gromoglasno: PRIZNAJ! Pa da vidis kako radi zenska intuicija onda... Very Happy Very Happy Very Happy

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Ned Maj 01, 2011 12:41 am

Plavi ::na ovom forumu ne mozes biti off topic sve i da hoces....Very Happy........nema grette veceras , mora da opet nesto ukusno priprema za praznik....mada mislim da ce se sloziti sa mnom.....Very Happy

AAAAAAH! Grozan si! Kako ne postoji zenska intuicija, nego postoji samo interes??? Mozes da kazes - zainteresovanost, ali interes postoji samo u domenu finansijskih pitanja. Pa i onda, sta vredi interes, ako zena nema intuiciju da shvati da je na pogresnom mestu? A sto se tice kuvanja za praznik, nasla sam sumske jagode u samoposluzi, bas sam se odusevila i napravila sam kolace sa sumskim jagodama. Kako bih vas rado posluzila sa njima! Very Happy

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Sub Maj 21, 2011 1:28 am

ZANIMLJIVOSTI O MEDICINSKOJ HIPNOZI

ZANIMLJIVOST 1
Znate li da čovjek u hipnostanju raspolaže superpamćenjem? Ako ga pitamo za beznačajne pojedinosti iz njegova života (npr. Što je nosio na sebi prilikom prvog dana u školi?), pacijent se prisjeća i najsitnijih detalja, dok bi se u budnom stanju, svjesnom stanju, jedva tko mogao sjetiti tako nečeg. Ta znanja su, dakle, blokirana na nivou podsvijesti, pa se bez hipnoze ne mogu aktivirati.

ZANIMLJIVOST 2
Isto tako pacijentu možemo reći da traženu situaciju pismeno opiše, ne izlazeći pritom iz hipnostanja. Nakon što završimo hipnoterapiju pacijentu se sadrža napisanog može učiniti potpuno stranim. Tek vlastiti rukopis uvjerit će ga da je sve sam napisao, pa prema tome, to i znao.

ZANIMLJIVOST 3

U knjizi Das Wort als physiologischer und heilender faktor (Riječ kao fiziološki i terapijski činilac) Platonov izvještava o sljedećem pokusu koji je u tančine pratila skupina liječnika. Radi se o tome da se u hipnostanju na ispitaniku pojavila opekotina i to na slijedeći način: terapeut dodiruje ispitanikovu kožu metalnim novčićem i pri tomu govori da je novčić užaren i da mu je opržio kožu. Kad je izdao taj nalog, hipnoza je prekinuta. 25 minuta poslije na mjestu dodirivanja pojavilo se difuzno crvenilo kože, a poslije 55 minuta zapažena je opeklina. Nakon dva i pol sata u sredini opekotine pojavila se bijela mrlja, da bi se poslije tri i pol sata na istom mjestu stvorio mjehur.

ZANIMLJIVOST 4
Slijedeća zanimljivost nam također govori o objektivnim granicama, što je mnogo važnije, mogućnostima hipnoze! Sigurno ne postoji čovjek koji nije čuo za hodanje po užarenom kamenju. Opisani su i znanstveno dokumentirani mnogi takvi slučajevi u raznih naroda. Npr. na Tahitiju se kamen zagrijava dva dana i dvije noći dok se potpune ne užari. Zatim domoroci bosi prelaze 12 metara dugačke hrpe užarenog kamenja i to neki i po tri puta. Ispitivači su se pokušavali približiti užarenoj hrpi, ali su zbog velike vrućine morali ustuknuti nekoliko koraka, dok se na nogama domorodaca koji su prešli preko užarenog kamenja nisu mogle uočiti ni najmanje ozlijede. Slični opisi postoje i sa drugih lokacija npr. Indija, otok Martinique i dr.

ZANIMLJIVOST 5
Znate li da čovječje tijelo ima mogućnosti isključenja boli putem podsvijesti, tzv. hipnoanalgezija i hipnoanastezija. Zanimljivostima iz područja hipnoze i hipnoterapije nema kraja. O njima bismo mogli pisati unedogled no zaključak je sljedeći. Čovjek je taj koji određuje vlastite granice, ali i vlastite sposobnosti! Dakle, sami smo sebi najveći neprijatelji, ali i saveznici i kad to spoznamo otvaraju nam se nebrojene mogućnosti koje svatko od nas može iskoristiti na najbolji mogući način! Very Happy

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Čet Jun 02, 2011 4:06 pm

REGENERATIVNA MEDICINA

Sposobnost ponovnog izrastanja izgubljenih delova tela znatno se razlikuje među različitim vrstama životinja. Istraživanja na koji način vodozemci, kao što je daždevnjak, mogu da regenerišu krajeve svojih udova može doprineti boljem razumevanju zašto sisari imaju samo ograničenu sposobnost regeneracije, što može pružiti putokaz ka razvoju regenerativne medicine.

Naučnici su ispitivali način delovanja belančevine nAG koja se kod daždevnjaka sintetiše u ćelijama nervnog sistema i kože. Pokazalo se da nerv, ako mu se odseče kraj, ostaje povređen sve dok ćelije ne počnu da sintetišu protein nAG, kada i počinje obnavljanje odsečenog dela, navedeno je u studiji objavljenoj u časopisu "Science”.

Ranija istraživanja pokazala su da do regeneracije krajeva udova dolazi zahvaljujući pretvaranju specijalnih ćelija u nezrele ćelije, zvane blastem, iz kojih se zatim formira izgubljeni organ.

Novo istraživanje utvrdilo je ključnu ulogu proteina nAG u tom procesu, što je, po rečima naučnika, veliki korak napred u razumevanju procesa regeneracije.

"Te se ćelije dele i rastu i dovode do obnavljanja strukture koja je amputirana", ukazao je član istraživačkog tima Džeremi Broks. Tako, teoretski, ako amputirate šaku, te ćelije će omogućiti izrastanje tog dela ruke, ako amputirate ruku do ramena, one će doprineti izrastanju cele ruke, dodao je on.

Slična istraživanja mogu, kao krajnji rezultat, dovesti do razvoja regenerativne medicine, ali je to, kako ističu naučnici s UCL, još daleka budućnost. Ono što postoji kod daždevnjaka, može biti prilagođeno biologiji sisara, ali su za to neophodna još mnoga istraživanja, naglasili su naučnici. Very Happy

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Sub Jun 11, 2011 3:46 pm

PSOVANJE UBLAŽAVA BOL

Nevjerojatno, ali psovanje zapravo pomaže ublažiti bol, pogotovo nakon što ste se sami ozlijedili.

Znanstvenici sa Sveučilišta Keele u Velikoj Britaniji otkrili su kako psovanje može imati snažan učinak protiv boli, posebno za ljude koji inače ne psuju.

Kako bi testirali ovu teoriju, studenti volonteri stavili su ruke u kantu hladne vode dok su u isto vrijeme psovali. Zatim su ponovili „vježbu", ali, umjesto psovanja, ponovljali su bezopasnu, normalnu rečenicu.

Istraživači su otkrili kako su studenti mogli duže zadržati ruke uronjene u ledenu vodu kada su psovali te je tako uspostavljena veza između psovanja i povećane tolerancije na bol, prenosi Top News.

Također je otkriveno kako je učinak smanjenja boli, imao četiri puta veću vjerojatnost da će funkcionirati kod volontera koji inače ne psuju.

Richard Stephens sa Sveučilišta Keele dodaje: „Korištenje psovki je prisutno već stoljećima i gotovo je univerzalan ljudski jezični fenomen."

„Psovke izranjaju iz moždanih dijelova predodređenih za emocije i čini se da nastaju u desnoj strani mozga, dok se većina proizvodnje, to jest nastajanja jezika odvija u lijevoj moždanoj hemisferi mozga."

Tim vjeruje kako se učinak smanjenja boli događa zato jer psovanje aktivira tjelesni odgovor koji nam govori da ili se borimo ili bježimo.

Istraživanje pokazuje kako psovanje aktivira ne samo emocionalni odgovor, već i fizički, što možda može
objasniti zašto se stoljećima stara praksa psovanja nastavila razvijati te zašto još i danas opstaje. Very Happy

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Ned Sep 11, 2011 1:20 am

ZANIMLJIVOSTI O ASPIRINU

Sestog marta navrsilo se tačno 110 godina od dana kada je kompanija Bayer registrovala analgetik Aspirin, koji sadrži aktivni sastojak acetilsalicilnu kiselinu, pod brojem 36433 na listi trgovačkih naziva u Imperijalnom patentnom zavodu u Berlinu – bio je to prvi korak u pobedničkom maršu kojem od tada nema premca u istoriji medicine. Nijedan drugi lek ne uživa tako rasprostranjenu upotrebu – i vrlo je malo lekova koji mogu da se osvrnu na tako dugu istoriju.

1. Aspirin u svetskoj književnosti
25. novembra 1918. godine, dobitnik Nobelove nagrade za književnost, Tomas Man, uneo je u svoj dnevnik sledeći jezgroviti zapis: “Za večeru, kraj postelje K. popio sam punč, koji mi je zagrejao stopala, i uzeo sam Aspirin®.
Ozdravljenje.” Još jezgrovitiji opis dejstva ove tablete tek će biti napisan. Autor kriminalističkih romana, Rejmond Čendler i pisac trilera, Frederik Forsajt, takođe su dali ovim belim tabletama noseće uloge u svojim pričama.

2. Aspirin u papirnim vrećicama
Tokom prvih godina, Bayer je apotekama prodavao Aspirin u vidu finog, belog praha u bočicama. Apotekari su zatim sipali po 500 miligrama tog proizvoda u papirne vrećice koje su prodavali potrošačima. Od 1904. godine Aspirin se
plasira na tržište u obliku tablete da bi se obezbedila ujednačena jačina doze – bio je to jedan od prvih lekova na svetu koji će se plasirati na tržište kao standardan, u tom obliku dosledno visokog kvaliteta. Na tableti se nalazi reljefni krst Bayer da bi se sprečilo falsifikovanje.

3. Samovolja pronalazača
Kao hemičar u službi kompanije Bayer, Dr. Felix Hoffmann bio je savestan čovek koji se nije samovoljno ponašao. Osim u jednom slučaju: pošto njegovi pretpostavljeni nisu bili odmah impresionirani njegovim novim aktivnim sastojkom, on je poslao acetilsalicilnu kiselinu u sanatorijum u gradu Halle na reci Saale, gde ju je njegov poznanik doktor ispitao na svojim pacijentima. Izveštaji o njegovom pozitivnom iskustvu sa tom supstancom imali su značajnu ulogu u njenom brzom plasiranju na tržište. Viši lekar, Kurt Wittauer, rekao je sledeće: „Zahvaljujući mojim povoljnim iskustvima, fabrika je posle dugog dvoumljenja sada izjavila da je voljna da plasira Aspirin na tržište i ja mogu jedino da se nadam da zbog komplikovanog postupka proizvodnje cena neće morati da bude previsoka, te da će ova, po mom mišljenju, dragocena supstanca ući u opštu upotrebu.“

4. Pronalazačev otac
Otkriće Felixa Hoffmanna pomoglo je i njegovom ocu koji je godinama trpeo jake bolove zbog reumatoidnog artritisa. Njegovi lekari za to su mu prepisali natrijum salicilat. Međutim, ta supstanca na bazi salicilne kiseline imala je tako gorak ukus da je pacijentu svaki put bilo muka kad je uzme. Otkrićem acetilsalicilne kiseline, Felix Hoffmann je eliminisao tu neželjenu nuspojavu i tako pomogao da njegovom ocu bude lakše.

5. Pronalazač u penziji
Iako je Felix Hoffmann postao poznat u celom svetu kao „otac“ Aspirina, on je potpuno nestao iz očiju javnosti kada je otišao u penziju 1928. godine. Nije napisao nijednu knjigu i nije održao nijedno predavanje – umesto toga, emigrirao je u Švajcarsku gde je živeo povučeno i posvetio se istoriji umetnosti sve do svoje smrti 1946. godine.

6. Aspirin kao inspiracija
Od samog početka bilo je očigledno da Aspirin uspešno deluje. Ali kako on to deluje ostaće jedna od velikih tajni medicine tokom tri četvrtine veka. Tek 1971. godine britanski naučnik, profesor Sir John R. Vane, objavio je svoje
otkriće da aktivni sastojak Aspirina sprečava proizvodnju prostaglandina u telu (supstance koje prenose bol). Jedanaest godina kasnije, on je dobio Nobelovu nagradu kao priznanje za to dostignuće. Na tu ideju došao je slučajno, ali ne u
laboratoriji, već za vreme vikenda kod kuće, dok je pisao neki članak. On je, zatim, započeo eksperimente koji će ga dovesti do cilja već narednog ponedeljka.

7. Aspirin u svemiru
Aspirin je pobednički zamarširao ne samo čitavom planetom već i 400.000 kilometara daleko od nje, kao deo medicinske opreme na svim Apollo raketama koje je NASA slala na mesec – na oba kružna lunarna leta 1968/69. godine i na sedam spuštanja na mesec od 1969. do 1972. (Apollo 11 do Apollo 17). Dr. Charles Berry, tadašnji medicinski direktor američke Svemirske agencije NASA, rekao je: „Nema sumnje da će Aspirin zauvek biti korišćen kao standardni lek.“

8. Aspirin kao valuta
Tableta Aspirina nije korišćena samo protiv bolova, već i kao oblik valute. To se dešavalo u vremenima hiperinflacije u Južnoj Americi prošlog veka, kada je novac postao gotovo bezvredan. Prema nekim svedočenjima, u to vreme bila je
uobičajena praksa da se nekoliko tableta ovog analgetika, koji je bio u opštoj upotrebi na tom kontinentu, deli kao sitniš jer je on čuvao svoju vrednost znatno bolje nego stvarna valuta.

9. Aspirin u vazama
Malo poznati trik zahvaljujući kojem sečeno cveće može duže da traje u vazi jeste dodavanje Aspirina u vodu. Tada cveće neće brzo uvenuti. Taj efekat pripisuje se salicilnoj kiselini koja, kao supstanca prenosilac, ima značajnu
ulogu u odbrambenim sistemima biljaka.

10. Aspirin u brojevima

- Tačka topljenja acetilsalicilne kiseline: 135 °C.
- Aspirin upisan u Ginisovu knjigu rekorda kao najprodavaniji lek: 1950.
- Broj naučnih publikacija o Aspirinu godišnje: oko 3.500.
- Broj tableta Aspirina koje se proizvedu svake godine (konvertovano u tablete od 50 mg): 100 milijardi.

11. Aspirin kao primer pronalazačkog duha
Lek stoleća često dobija pohvale kao poseban primer nemačke ingenioznosti: „U Nemačkoj je proizveden prvi automobil, pronađen je kompjuter i proizveden je Aspirin.“ (Kancelarka Angela Merkel u svom obraćanju vladi, 30. novembra, 2005.). „Nemački uspesi zahvataju čitav raspon ljudskog života. Od filozofije, muzike i književnosti, do otkrića X-zraka i masovne proizvodnje Aspirina.“ (Kraljica Elizabeta II prilikom državne posete nemačkog saveznog predsednika Richarda von Weizsäckera 1986. godine). Very Happy

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Uto Nov 29, 2011 2:32 am

KORISTENJE MARIHUANE U MEDICINSKE SVRHE

Početkom našeg stoljeća, zbog naglog porasta upotrebe morfija, aspirina te barbituata opada upotreba kanabisa. Znanstvena se medicina praktički odriče upotrebe kanabisa. Kao rezultat opće hajke na kanabis četrdesetih godina, droga je izbačena iz farmakopeje većine zemalja. U posljednjih desetak/dvadesetak godina neki liječnički krugovi ponovno stavljaju na dnevni red pitanje primjenu kanabisa.

Postoje eksperimentalni dokazi da kanabis povoljno djeluje kao lijek za mnoge bolesti. Lista bolesti na koje Marihuana može djelovati pozitivno uključuje multiplu sklerozu, rak i njegovo liječenje, AIDS i liječenje AIDSA, glaukom, epilepsiju, smirenje grčeva, depresiju, epilepsiju, migrene, astmu, pruritis, nesanice, ozbiljne bolove i smirenje kašlja, te mnoge druge.. Godine 1974. objavljena su prva istraživanja koja ukazuju na antitumorski učinak Marihuane. Isto tako, postoje i izvještaji koji dokazuju uspješnost primjene Marihuane u smirivanju napada epilepsije.

Kod mnogih indikacija propisivao se kanabis namjesto otrovnih opijuma i kloralhidrata. Tadašnji medicinski izvještaji nigdje ne spominju eventualnu toksičnost kanabisa, a nije uočeno ni razvijanje tolerancije (tolerancija kod lijekova je stanje kada lijek na pojedinu osobu ne djeluje, višim ili nižim razmjerima) kod produžene upotrebe.

Kemikalija kanabinol (eng. CanNabinol) može biti upotrijebljena kako bi pomogla ljudima koji pate od nesanice. Druga, kanabidiolna kiselina (eng. Cannabidiolic acid), uzeta iz mladih pupoljka. To je moćno sredstvo za dezinfekciju. Marihuana pomaže ljudima sa kožnim bolestima (npr. herpes). U davnoj prošlosti upotrebljavala se za liječenje bolova, listovi su stavljani u zavoje. Isto tako može biti napravljen opuštajući, ne-psihoaktivni čaj od malih stabljika Marihuane. Jedan od poznatijih učinaka Marihuane je taj, da kontrolira povraćanje i mučninu. Ukoliko rak pokušavamo liječiti kemoterapijom, vrlo je važna stvar da dobro jedemo. Ista je stvar i sa AIDS-om i AZT-om ili Foscavir-om (uzeto iz eng.). Tu se vrlo često postavljaju granice između života i smrti. Pacijenti su shvatili da je Marihuana izrazito dobra u borbi s mučninom, te, iako je ilegalna, mnogi je pacijenti koriste u tu svrhu.

Isto tako, Marihuana je dobra u borbi sa još dvije bolesti. Glaukom je druga vodeća bolest u uzrokovanju sljepoće. Sljepoću uzrokuje nekontrolirani očni pritisak. Marihuana kontrolira taj pritisak i sprečava ga. Na taj način sprečava sljepoću. Multipla skleroza je bolest gdje tjelesni imunološki sustav napada živčane stanice. Marihuana može spriječiti multiplu sklerozu u napredovanju.

Kemoterapija raka

Kemoterapija je jedan od najvažnijih metoda kojima se tretiraju osobe oboljele od raka. Kemoterapija se obavlja u više navrata, svakih nekoliko tjedana, a kemoterapijska sredstva se daju intravenozno. Sredstva koja ljudsko tijelo dobiva kemoterapijom jedna su od najmocnijih i najtoksicnijih kemikalija korištenih u medicini. Te kemikalije napadaju stanice raka, ali istodobno nagrizaju i ubijaju zdrave stanice našeg tijela. Samim time proizvode strašno neugodne i opasne popratne pojave. Sredstva koja se najcešce koriste u kemoterapiji su: cisplatin (Platinol), doksorubicin (Adriamycin), ciklofosfamid (Cytoxan), ifosfamid (Ifex) i derivati nitrogen-mustarda. Kemikalija cisplatin može uzrokovati gluhocu ili poremecaj rada bubrega. Ifosfamid može izazvati krvarenje i podljeve, ciklofosfamid oslabljuje imunitet, doksorubicin može uništiti srcani mišic. Derivati nitrogen-mustarda zbog svoje toksicnosti toliko razjedaju kožu ili bilo koje drugo tkivo s kojim budu u doticaju. Pogledajte samo sva ova imena kemikalija. Pokušajte ih samo izgovoriti, shvatiti cete koliko zastrašujuce djeluju.

Zamislite sada kako zaista zastrašujuce djeluju na ljude u kojima se nalaze. Kao što smo naveli, kemikalije se daju covjeku intravenozno. Ukoliko kemikalija procuri kroz iglu ili igla isklizne iz vene i pogodi tkivo, pacijent može izgubiti mogucnost uporabe ruke. Sjetite se samo ispadanja kose. Vecina tih lijekova uzrokuje gubitak kose. Isto tako, svaki od tih lijekova može uzrokovati drugaciju vrstu raka dok lijeci izvornu bolest. Ukoliko pogrešno doziramo lijek, riskiramo pacijentov rad bubrega, srca ili njegovo disanje. Ipak, ukoliko cemo gledati na najrazornije popratne pojave, to su gubitak teka i mucnina, te povracanje. Zamislite neprestano dizanje želuca koje traje satima, cak i danima nakon tretmana, nakon cega slijede ucestale mucnine. Prilikom povracanja mogu se dogoditi užasne stvari poput razdiranja jednjaka ili lomljave kosti. U pacijenata se javlja osjecaj gubitka kontrole nad stvarima. Taj osjecaj može biti razoran ukoliko gledamo psihicko stanje bolesnika. Isto tako, vecina pacijenata uopce ne jede jer ne mogu podnijeti pogled na hranu ili osjetiti njen miris. To uzrokuje gubitak težine i snage te volja za životom strahovito opada. Pacijentova volja opada svakim sljedecim tretmanom.

Ne volja za odlazak na tretman vec volja za život. Postoje pacijenti koji refleksno povracaju kada samo pomisle na bolnicu i bolnicko osoblje, te sve one preparate. Mnogim se pacijentima popratne pojave kemoterapije cine užasnijima od samoga raka. Tu se javlja prekid kemoterapije jer pacijenti žele svoj život natrag. Iako to za vecinu ljudi znaci smrt, oni inzistiraju na prekidu kemoterapije, samo žele živjeti ostatak svojeg života. Maleni ostatak. Ipak, mnogi pacijenti pronalaze olakšanje u standardnim antiemeticima, lijekovima protiv mucnina, kao što su proklorperazina (Compazina) ili ondansetrona (Zofrana) i granisetrona (Kytrila). Ipak, u nekim slucajevima kemoterapija i psihicko stanje bolesnika uzrokuje da lijekovi uopce ne djeluju ili prestanu djelovati nakon nekog vremena. Zofran se smatra trenutno najdjelotvornijim od standardnih antiemetika, no cesto ga se mora davati po nekoliko sati intravenoznim dripom, dok pacijent leži u bolnickom krevetu. Taj tretman stoji nekoliko stotina dolara. Samo jedan tretman. Što je sa ljudima koji si to ne mogu priuštiti? Razliciti istraživacki programi i njihovi rezultati ukazuju da Marihuana može biti izrazito djelotvorna zamjena za standardne lijekove. U jednoj studiji provedenoj na pedeset šest pacijenata kojima standardni antiemetici nisu pomagali, 78% ih se oslobodilo simptoma kada bi popušili Marihuanu.

Poznat je slucaj o osamnaestogodišnjem mladicu iz Houstona oboljelom od leukemije, koji je pružao sve veci otpor kemoterapiji raka jer više nije mogao podnositi mucninu i povracanje. Lijecnicima i obitelji bilo ga je sve teže nagovoriti da uzme lijek o kojem mu je ovisio život. Zamislite koliko je muke potrebno osamnaestogodišnjaku da izgubi volju za životom. Ipak, jednog dana na opce iznenadenje svih mladic se složio s uzimanjem lijekova i od tada nije pružao otpor kemoterapiji. Priznao je da je pušio Marihuanu dvadeset minuta prije svake terapije. Marihuana je eliminirala svaki poriv na povracanje, pa cak i najblažu naznaku mucnine. Ovo je bilo spomenuto u literaturi 19. stoljeca. Jednom je malenom djecaku dijagnosticirana akutna limfaticna leukemija u julu 1967. godine. Nadam se da mi autor knjige iz koje izvlacim podatke nece ovo zamjeriti. Taj mali djecak tada je imao deset godina. Prvih nekoliko godina dobro je podnosio terapiju u bolnici. Isto tako, podnosio je ostanke u bolnici. No 1971. godine poceo je uzimati prvi od lijekova koji izazivaju tešku mucninu. Djecak je bio jedan od pacijenata koji nije mogao kontrolirati anti-reakcije na lijekove. Povracao bi kratko vrijeme nakon tretmana i nastavio bi imati porive mnogo sati poslije. Jednom je njegova majka predložila njegovom ocu da djetetu daju malo Marihuane. Otac se nije složio zbog protuzakonitosti i drugih cimbenika.

Ipak, jednog dana otac se iznenadio kada je došao u posjetu djecaku, neposredno prije kemoterapije. Majka i djecak bili su, za razliku od uobicajenih situacija pred kemoterapiju, potpuno opušteni. Cak su se i šalili na ocev racun. Kasnije su mu odali tajnu. Tog jutra su na putu prema klinici nabavili su malo Marihuane od prijatelja. Kada je otac vidio koliko je dobro njegovu sinu, uslijedilo je olakšanje. Niti se bunio dok su mu davali lijek, niti je uslijedila ikakva mucnina i povracanje. Na putu kuci bio je gladan, a naveo sam maloprije kako kemoterapija ubija volju za gladi. Došavši doma, zapoceo je svoje uobicajene aktivnosti umjesto da ode u krevet, što je bio uobicajen postupak prije nego je otkrio Marihuanu. Roditelji nisu mogli vjerovati. Otac više nije zabranjivao sinu da puši marihuanu, što je objasnio i doktorima. Tako se desilo da se doktor koji se brinuo o Dannyjevoj terapiji sam uvjerio u korisnost Marihuane. Djecak je doživio i proživio posljednju godinu svojeg života koristeci Marihuanu prije svake kemoterapije, što mu je zaista olakšalo tu posljednju godinu.

Doktor je zamolio oca (koji je i sam bio doktor) da mu se pridruži u pisanju izvještaja glavnom doktoru, kojeg je to zainteresiralo da provede prvi klinicki pokus o uporabi kanabisa u kemoterapiji raka. Izraelski su istraživaci prije desetak godina otkrili da je još jedan kanabinoid, delta-8-THC, srodnik delta-9-THC s manjim psihoaktivnim potencijalom, efikasno sprijecio mucnine i povracanja u osmero djece izmedu tri i petnaest godina koja su patila od razlicitih hematoloških (krvnih) vrsta raka. Za vrijeme kemoterapije, delta-8-THC bio je u potpunosti djelotvoran uz zanemarive popratne pojave. Isto tako, Marihuana je dobra u borbi sa još dvije bolesti. Glaukom je druga vodeca bolest u uzrokovanju sljepoce. Sljepocu uzrokuje nekontrolirani ocni pritisak. Marihuana kontrolira taj pritisak i sprecava ga. Na taj nacin sprecava sljepocu. Ocna jabucica mora biti savršeno okrugla kako bi pravilno foukusirala svjetlost na mrežnicu. Njen oblik se održava pritiskom unutrašnje tekucine, ocne vodice. Ukoliko se desi da oko proizvodi previše tekucine ili su kanali kroz koje ta tekucina ide zacepljeni, raste tlak koji može oštetiti ocni živac, koji prenosi podražaj iz oka u mozak. Glaukom napada 1.5 posto populacije u dobi od pedeset godina i oko 5 posto u dobi od sedamdeset godina. Gotovo 13.5 miliona ljudi u svijetu pati od poremecaja glaukoma, a zastrašujuc je podatak da svake godine od njega oslijepi 80 000 ljudi samo iz Amerike (u Americi ima gotovo milion oboljelih od glaukoma).

Ovaj podatak nam govori kako je glaukom drugi vodeci uzrok sljepoce u svijetu. Vecina su glaukomi otvorenog kuta ili obicni kronicni glaukomi, u kojima se kanali postupno sužavaju i tlak unutar oka polagano raste. Posljedica je gubitak perifernog vida, koji može doci potpuno neprimjeceno, a onda se pretpostavlja velika razvijenost bolesti. Kako bi izbjegli nepovratnu štetu, potrebno je rano otkriti bolest i pažljivo je pratiti i kontrolirati intraokularnni tlak. Danas se glaukom lijeci najcešce kapima za oci koje sadrže beta-blokatore poput timolola (Timoptic) i koje smanjuju aktivnost epinefrina (adrenalina). Ti lijekovi su prilicno efikasni, no, mogu imati vrlo neugodne popratne pojave: izazivaju depresiju, otežavaju astmu, usporavaju rad srca i povecavaju opasnost od srcanih problema. Kapi koje su slicne adrenalinu mogu takoder biti efikasne u lijecenju glaukoma, ali mogu nadražiti bjeloocnicu i pogoršati visoki tlak i srcane bolesti. Miotici su lijekovi koji sužavaju zjenicu, kao što je pilokrapin. Oni se isto tako mogu prepisati za glaukom, iako danas nešto rjede. Miotici su uglavnom sigurni za srce i respiratorne i probavne sustave, ali mogu izazvati zamucen vid, oštetiti nocni vid, i stvoriti ocnu mrenu. Isto tako, pacijentima se mogu davati inhibitori, odnosno tablete koje sadrže inhibitore karboanhidraze, a taj lijek može izazvati gubitak apetita, mucninu, proljev, glavobolje, utrnuce i drhtanje, depresiju i umor, bubrežne kamence i, iako rijetko, smrtonosan poremecaj krvi. Pedeset posto ljudi oboljelih od glaukoma ne može podnositi popratne pojave svih ovih lijekova. Jedan od najnovijih lijekova protiv glaukoma je latanoprost (Xalatan). Taj lijek smanjuje intraokularni tlak povecavajuci drenažu ocne vodice, umjesto da uspori proizvodnju te tekucine. Isto tako povecava smedu pigmentaciju u šarenici kod približno 7 posto pacijenata koji ga koriste, pa tako izaziva postupnu promjenu u boji njihovih ociju.

Otkrice da Marihuana smanjuje intraokularni tlak dogodilo se slucajno, za vrijeme pokusa u UCLA-u (University of California Los Angeles), Ocnom institutu Jules Stein, provedenog kako bi se ustanovilo širi li Marihuana zjenice. Policija je tvrdila da je to navodno širenje znak intoksikacije Marihuanom i stoga dobar temelj za pretraživanje i uhicenje gradanina. Subjekti istraživanja bili su normalni dobrovoljci koji su pušili Marihuanu koju uzgaja vlada. Za vrijeme pušenja, provodilo se fotografiranje njihovih ociju i otkriveno je da su im zjenice blago sužene, ne proširene. Isto tako, oftamološko ispitivanje pokazalo je da Marihuana smanjuje suzenje ociju i intraokularni tlak. Daljnji pokusi su ukazali na slicno djelovanje kod pacijenata s glaukomom. Marihuana je smanjivala intraokularni tlak u prosjeku na cetiri do pet sati, bez bilo kakvih indikacija na štetna djelovanja ili vizualnu funkciju u gradi oka. Pod utjecajem Marihuane zjenice su normalno reagirale na svjetlost, a isto tako nisu bili oštenceni niti oštrina vida, prelamanje svjetlosti, periferna vidna polja, binokularni vid i percepcija boja. Sve je bilo u najboljem redu. Istraživaci su zakljucili da bi Marihuana mogla biti korisnija od konvencionalnih lijekova i da vjerojatno radi drugacijim mehanizmom. Ovaj zakljucak je potvrden daljnjim eksperimentiranjem. Ucinak na intraokularni tlak pojavljuje se kada se Marihuana puši ili kada se THC uzima oralno. U jednom proucavanju, devetnaest pacijenata je pušilo Marihuanu trideset pet dana, a drugih je dvanaest pušilo devedeset cetiri dana bez razvijanja tolerancije u njezinom djelovanju na intraokularni tlak i bez ikakvog pogoršanja vida. Isto tako, neka su istraživanja pokazala pozitivan ucinak na lokalno primanje kanabisa (npr. kao kapi za oci).

Nažalost, preparati Marihuane koji bi odgovarali lokalnoj primjeni još nisu proizvedeni. Padavica Padavica je stanje u kojem odredene moždane stanice postaju abnormalno osjetljive i spontano se prazne na nekontrolirani nacin, što uzrokuje napadaj. Generalizirani napad padavice zove se još grand-mall. Tada se abnormalne stanice nalaze na obje strane mozga i njihovo pražnjenje stvara konvulzije (snažno stezanje mišica). U apsans napadajima opce moždano pražnjenje izaziva gubitak svjesti, no ne i konvulzije. Parcijalni su napadaji posljedica abnormalnog pražnjenja u nekom izoliranom dijelu mozga i mogu ali ne moraju izazvati promjenu u stanju svjesti. Parcijalni napadaji koji uzrokuju promjenu u stanju svijesti, poznati su kao složeni parcijalni napadaji, a uzrokovani su oštecenjem na sljepoocnom (temporalnom) ili ceonom (frontalnom) režnju moždane kore. Oni su ranije bili znani kao psihomotorni napadaji jer simptomi ukljucuju i motornu aktivnost (grimase i uzastopni pokreti ustiju ili ruku vrlo su uobicajeni). Kad se pretjerano uzbudenje stanica ogranici na vrlo maleno podrucje, oboljeli od padavice može imati neobican osjecaj vec videnog, vrtoglavice, straha ili može osjecati cudan miris bez izvora. Ovo iskustvo poznato je kao aura. Ono može, ali i ne mora biti popraceno punim, složenim parcijalnim napadajem. Lijecenje padavice uglavnom se odvija ljekovima protiv konvulzija, medu kojima se nalazi karbamazepin (Tegatol), fenitoin (Dilantin), valporoicna kiselina (Depakote), fenobarbiton, primidon (Mysoline), etosuksimid (Zarontin) i klonazepam (Klonopin).

Ovi lijekovi pomažu pacijentima u oko 70% slucajeva. Daljnjih 10% pronalazi pomoc u nekoj od njihovih kombinacija. Ipak, žarišni napadaji i padavica sljepoocnog režnja slabo reagiraju na te lijekove. Isto tako, vrlo su zabrinjavajuce popratne pojave lijekova protiv konvulzija, kao što su omekšavanje kostiju, anemija, oticanje desni, dvostruki vid, gubitak kose, glavobolja, mucnina, smanjeni libido, impotencija, depresija i psihoza. Predoziranje ili reakcije nepodnošenja mogu dovesti do gubitka koordinacije pokreta, kome, pa cak i smrti. Za antikonvulzivna svojstva kanabisa zna se još od davnih vremena. Ona su istraživana i u 19. stoljecu; ovakva terapijska upotreba Marihuane jako jako je zanemarena u posljednjih sto godina. Jedna od rijetkih iznimki bio je kratki clanak koji su napisali J. P. Davis i H. H. Ramsey, a koji je objavljen 1949. godine. Oni su proucavali djelovanje dvaju srodnika tetrahidrokanabinola na petero hospitaliziranie djece s teškom grand mall padavicom koja se nije mogla adekvatno kontrolirati standardnim lijekovima protiv konvulzija, fenobarbitonom i fenitoinom.

Cetvero se djece gotovo u potpunosti oslobodilo napadaja, a peto ih se potpuno oslobodilo. Isto tako, postoji nevjerojatno velik broj slucajeva kod kojih su ljudi ublažili ili potpuno uništili napadaje padavice. O tome, kao i o mnogim pozitivnim ucincima Marihuane vlade država danas šute. Multipla skleroza Multipla skleroza je bolest gdje tjelesni imunološki sustav napada živcane stanice. Marihuana može sprijeciti multiplu sklerozu u napredovanju. Multipla skleroza je poremecaj kod kojega su djelici mijelina, tj. zaštitne ovojnice živcanih vlakana u mozgu i u kralježnici uništeni, a normalno funkcioniranje samih vlakana je prekinuto. To je zapravo imunološka reakcija kod koje sustav tjelesne zaštite postupa s mijelinom kao sa stranim tijelom. Simptomi se obicno pojavljuju u ranoj odrasloj dobi, a zatim odlaze i vracaju se nepredvidljivo godinama. Postoje napadaji koji traju od nekoliko tjedana do par mjeseci, a bolest se u vecini slucajeva nikada ne povlaci u potpunosti. Na kraju, uz postupno pogoršanje tjelesnog stanja nastupa i potpuna nemoc. Povratak bolesti mogu uzrokovati povrede, upale ili stres.

Prosjecno vrijeme preživljavanja kod te bolesti je trideset godina, ali neki pacijenti propadaju mnogo brže dok se neki stabiliziraju nakon nekoliko napadaja. Simptomi multiple skleroze ovise o tome koji je dio središnjeg nervnog sustava napadnut demijelinacijom. Kako mozak i kralješnica upravljaju cijelim tijelom, bolest se može pojaviti gotovo bilo gdje. Neki od uobicajenih simptoma su zujanje, utrnuce, pogoršan vid, teškoce u govoru, bolni mišicni grcevi, gubitak koordinacije i ravnoteže, umor, slabost ili paraliza, drhtanje, gubitak kontrole mjehura i/ili debelog crijeva, upale urinarnog trakta, konstipacija, cirevi na koži i teška depresija. Do sada nije poznat niti jedan djelotvoran nacin lijecenja multiple skleroze. Kortikosteroidi pružaju odredeno ublaženje akutnih simptoma, ali uz to uzrokuju dobivanje na težini, a ponekad i psihicke poremecaje. Lijekovi koji se najcešce koriste protiv mišicnih grceva su diazepam (Valium), baklofen (Lioresal) i dantrolen (Dantrium). Diazepam i ostali benzodiazepini, koji se moraju davati u velikim dozama, izazivaju pospanost i mogu razviti ovisnost. I dantrolen i baklofen imaju marginalnu medicinsku korisnost. Baklofen je sedativ i ponekad izaziva omamljenost, slabost ili konfuziju. Dantrolen je posljednje utocište zbog potencijalno smrtonosnog oštecenja jetre; pored toga, ima mnoge druge popratne pojave, poput pospanosti, omamljenosti, slabosti, opcenito lošeg stanja organizma, abdominalnih grceva, proljeva, poremecaja u govoru i vidu, napadaja, glavobolja, impotencije, tahikardije, promjenjivog krvnog tlaka, klinicke depresije, mišicnog reumatizma, osjecaja gušenja i konfuzije.

Razumljivo je da mnogi pacijenti ne mogu podnositi neposredne popratne pojave standardnih lijekova i da se zabrinjavaju kod dugorocnih ucinaka. Prijatelj ima multiplu sklerozu. Kada mu je ustanovljena, bilo je prekasno za poduzimanje obecavajucih operacija. Jedan doktor uputio ga je na terapiju protiv neuritisa. Bolest je u godinu dana toliko uznapredovala da je otišao drugom doktoru, koji mu je dijagnosticirao multiplu sklerozu. U samo nekoliko tjedana, sa 85 kila težina mu je skocila na 150. Život mu se sveo na depresiju, krevet i crne misli. Nije bio u stanju citati, pisati, vidjeti, kretati se. Tjelesna težina konstantno mu se povecavala. U onim kratkim trenucima kada je bolest popustila, dolazili bi mu prijatelji, koji bi ga zajedno sa ženom i djecom pokušali oraspoložiti. Jedne je veceri sa drugovima zapalio Marihuanu, dugo vremena nakon što je posljednju put pušio, još u vrijeme kada je bio zdrav. Tu vecer mogao je normalno i bez poteškoca razgovarati, kretati se, cak se i smijao bez poteškoca. Jutro je donijelo bolnu stvarnost natrag, bolest je ucinila svoje i nekoliko mjeseci ga je držala prikovanog uz krevet.

Tada je, nakon tri mjeseca, zapalio Marihuanu, ne bi li ga na trenutak izvukla iz depresije koja ga je pocela ozbiljno ubijati. Tu je vecer osjetio nevjerojatno poboljšanje. Mislio je da je poboljšanje izazvano lijekom koji mu je i nabio tu težinu, a na koji je trošio citavo bogatstvo. Bivalo mu je opet sve gore i gore. Vid mu se u potpunosti gubio. Krevet je bilo njegovo jedino prebivalište.

Njegova djeca nisu mogla prepoznati vlastita oca. Ponovno je zapalio, u trenucima najveceg ocaja, kada je prestao uzimati bilo kakve lijekove. Pušio je nekoliko tjedana, svaki dan. Nije osjecao nikakvu ovisnost o Marihuani, jedino što je osjecao bilo je poboljšanje. Jednog su ga dana, za vecerom, njegova djeca i toliko draga žena ugledali kako stoji na vratima kuhinje. Zbog gubitka snage u mišicima, bio je prisiljen sjediti. U sljedecih nekoliko tjedana izgubio je dvadesetak kila, mogao je hodati, citati, pisati, bio je živ. Nakon toga, opet je, ne znajuci ni sam zašto, dao priliku ACTH-u, lijeku. Prestao je uzimati Marihuanu. Zbog tog pokusa, umalo je izgubio život. Kilaža mu se opet povecala i nastavila rasti. Izgubio je vid, multipla skleroza napadala ga je svom snagom. Odlucio je. Marihuana je pobijedila i od tog dana redoviti je konzument Biljke. Danas teži 90 kila, vidi i može stajati na jednoj nozi zatvorenih ociju. Danas piše, smije se, igra se sa djecom, živi svoj život. Multipla skleroza nije nestala, ali Marihuana mu je dala šansu da nastavi sa borbom. Danas može trcati, vježbati i normalno voditi ljubav sa ženom. Može pružiti djeci da imaju oca kojega su nekad imali. Živ je. U ovom i u drugim slucajevima postoje ociti, iako nepisani dokazi o tome da Marihuana ne samo da ublažava simptome multiple skleroze – mišicne grceve, drhtanje, gubitak koordinacije mišica, kontrolu mjehura i nesanicu, vec i zaustavlja napredak bolesti. Sjemenke Marihuane vrlo su lako probavljive i mnogi ljudi koji imaju problema s probavom uzimaju sjemenke koje dobivaju od svojih doktora. Isto tako, one su jedine sjemenke koje sadrže u sebi ulja sa gotovo niti malo zasićenim mastima, te kao dodatak hrani mogu smanjiti rizik od srčanih bolesti. Upravo zbog tih ulja, ptice, koje jedu sjemenke žive duže.

Ulja koja se mogu dobiti iz biljke opskrbljuju tijelo sa važnim masnim kiselinama.

Lijekovi za vrlo teške bolesti ponekad koštaju jako puno novaca i teško ih je dobiti. Neki recepti imaju vrlo opasne i štetne nuspojave. Lijekovi na bazi Marihuane vrlo su jeftini, sigurni i lagani za pravljenje. Mnogo ljudi misli da lijek dronabinol treba upotrebljavati umijesto Marihuane. Dronabinol je imitacija jedne od kemikalija koja se nalazi u Marihuani i može djelovati pozitivno na mnoge bolesti, no postoje veliki problemi sa ljekovima na bazi dronabinola i mnogi pacijenti koji su ih upotrebljavali tvrde da Marihuana liječi bolje.

Prvi problem vezan uz dronabinol je taj da ga je teže izraditi. Mnogi doktori ne vole prepisivati dronabinol, a mnoge ljekarne ne vole ga imati u ponudi jer zahtijeva veliku papirologiju. Druga stvar, dronabinol dolazi u pilulama pa ga osobe koje imaju problema s povraćanjem ne mogu uzimati. Konačno, budući da je dronabinol jedna od brojnih kemikalija u Marihuani, jednostavno je neupotrebljiv za neke bolesti. Mnogi pacijenti ne vole nuspojave koje se javljaju kod lijekova na bazi dronabinola jer ne sadrže smirujuće kemikalije kao Marihuana.

Britanski farmakolog J. D. P. Graham u svojoj knjizi „Kanabis i zdravlje“ (eng. Cannabis and Health) opisuje perspektivnu upotrebu kanabisa kao lijeka budućnosti. On vjeruje da za terapijski primjenu kanabisa ima mnogo indikacija u gerijatriji, neurologiji i psihijatriji, opstetriciji, ginekologiji, gastroenterologiji, onkologiji, oftamologiji, kod bubrežnih i respiratornih bolest, te kod hipertenzije.

Paraplegija i kvadriplegija

Paraplegija je bolest koja se javlja u obliku slabosti ili paralize mišića u donjem dijelu tijela. Ona je izazvana bolešću ili ozljedom u srednjem ili donjem dijelu kralježnice. Ako se povreda nalazi bliže vratu, paraliza tada zahvaća i ruke i noge te dolazi do kvadriplegije. Paraplegija i kvadriplegija često su popraćene bolovima i grčevima u mišićima. Standardni lijekovi koji se koriste u borbi protiv ove dvije bolesti su opioidi protiv bolova uz baklofen i diazepam protiv mišićnih grčeva. Mnogi paraplegičari su otkrili da kanabis ne samo što ublažava bol na način koji je sigurniji od opioida, već im uz to efikasno smanjuje trzanje mišića i drhtanje.

AIDS

Epidemija AIDS-a u SAD-u započela je 1981. godine. Tada je kod pet homoseksualaca otkriven neobjašnjiv veliki deficit imuniteta koji su iskorištavale oportunističke upale (mikroorganizmi koji su inače bezopasni, ali postaju opasni kad je oštećen sustav imuniteta). 1984. otkriveno je da virus ljudske imunodeficijencije (HIV) uzročnik AIDS-a. Iako se širenje AIDS-a među homoseksualcima usporilo, stručnjaci sa sigurnošću tvrde da će se bolest širiti još stotinama godina. Od AIDS-a oboljevaju svi, žene i djeca, kao i heteroseksualci i homoseksualci; a bolest se najbrže širi kod ljudi koji intravenozno zlorabe drogu i među njihovim seksualnim partnerima.

Vrijeme inkubacije (između zaraze i razvoja simptoma) je različito, no, u prosjeku traje otprilike osam do deset godina. Najvjerojatnije je da će sve zaražene osobe na kraju oboljeti. Oportunističke upale i neoplazme (rak) mogu se liječiti standardnim načinima, a i sam se virus može napasti antivirusnim lijekovima među kojima je najpoznatiji zidovudin (AZT). Nažalost, AZT smanjuje proizvodnju crvenih krvnih zrnaca u koštanoj srži, smanjuje broj bijelih krvnih zrnaca. Uz to, ima jako mnogo štetnih posljedica na probavni sustav. Ponekad izaziva jake mučnine, što povećava opasnost od smtri jer može doći do izgladnjivanja.

Nužno je da pacijenti s AIDS-om trebaju održavati svoj apetit i tjelesnu težinu jer su u opasnosti od propadanja. Uz to, dobar apetit mnogo povećava kvalitetu života. Konzumenti Marihuane dobro znaju da Marihuana povećava apetit; ne samo što su od nje gladniji, nego i uživaju u okusu i zadovoljstvu uzimanja hrane. Taj je učinak pokusno dokazan u više navrata. 1971. godine, u jednoj studiji, četiri grupe ispitanika primale su ili ekstrakt Marihuane, ili alkohol, ili dekstroamfetamin ili placebo nakon što bi postile dvanaest sati. Zatim bi im nudili mliječne frapee i tražili od njih da kažu koliko su gladni i koliko uživaju u hrani. Osobe koje su uzele Marihuanu bile su gladnije i više su jele. One osobe koje su uzele dekstroamfetamin nisu bili toliko gladni i jeli su manje; učinak alkohola bio je zanemariv. Moć Marihuane da poboljša apetit ponovno je dokazana u jednoj studiji 1986. godine. Devet je osoba pušilo dvije do tri placebo cigarete dnevno, a zatim su prešli na cigarete Marihuane prosječne snage. Njihovo uzimanje hrane znatno se povećalo.

Sindrom propadanja kod AIDS-a, što je uobičajen, a često i smrtonosan rezultat zaraze HIV-om, definira se kao gubitak 10 ili više posto tjelesne težine iz neobjašnjivih razloga. FDA je odobrila samo dva lijeka za njegov tretman. Prvi je Megace (megestrol acetat), hormon koji se često koristi za reguliranje menstrualnog ciklusa, za liječenje endometrioze (poremećaja u materničnoj sluznici) ili za stimulaciju apetita. On je tek umjereno efikasan kod pacijenata s AIDS-om, a ima i određeni broj popratnih pojava, osobito nakon kroniče uporabe. Drugi odobreni lijek je Marinol (dronabinol). U najranijoj studiji, 70% pacijenata koji su ga uzimali dobili su na težini. U studiji koja je uslijedila, učinak dronabinola provjeren je kod 139 pacijenata koji su izgubili apetit uslijed AIDS-a, te smršavjeli dvije i pol kile ili više. Nasumično su predodređeni za primanje ili placeboa ili dronabinola dvaput na dan tijekom šest tjedana. Kod onih koji su uzimali dronabinol, mučnina se smanjila, a raspoloženje i apetit su narasli. Njihova je težina u prosjeku ostala ista, a 22% ih je dobilo dvije i pol kile ili više. Pacijenti koji su uzimali placebo izgubili su u prosjeku pola kile, a samo ih je 10% dobilo dvije i pol kile ili više. Popratne pojave dronabinola bile su blage do umjerene. Istraživači su zaključili da je to siguran i učinkovit tretman za gubitak apetita povezan s gubitkom na težini kod ljudi oboljelih od AIDS-a. Međutim, za mnoge su popratne pojave donabinola neugodne ( u najranijoj studiji 20% ih je odustalo), a većina ih više voli pušiti kanabis kada im je dostupan.

Hronični bolovi

Teški hronični bolovi obično se liječe opioidnim narkoticima i raznim sintetičkim analgeticima, no ti lijekovi imaju mnoga ograničenja. Opioidi razvijaju ovisnost i toleranciju. Najčešće korišteni analgetici su aspirin, acetaminofen i nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID-i), poput ibuprofena. Ti lijekovi ne razvijaju ovisnost, ali često nisu dovoljno snažni. Pored toga, imaju ozbiljne toksične popratne pojave, među kojima su i krvarenje čira na želucu i opasnost od oštećenja jetre ili bubrega. Ovi lijekovi mogli bi biti odgovorni za 76 000 hospitalizacija i za više od 7 600 smrti godišnje, i to samo u SAD-u. Ljudi koji mnogo piju (više od 1,8 decilitara alkohola na dan) osobito su osjetljivi na gastrointestinalna djelovanja NSAID-a. Acetaminofen se sve češće propisuje umjesto njih jer on uglavnom štedi probavni trakt, ali zato je umjesto toga može izazvati oštećenje jetre ili zastoj rada bubrega ako se duže vrijeme redovito koristi.

Budući da je poznato kakva su ograničenja opioida i neadiktivnih sintetskih analgetika, bilo je za očekivati da će se specijalisti za bolove još jedanput osvrnuti na kanabis, no medicinska literatura ima malo naznaka njegova razmatranja sve do 1975. godine, kada je provedena jedna od malobrojnih suvremenih studija o kanabisu kao sredstvu za ublažavanje boli na Sveučilištu u Iowi. Istraživači su naslijepo davali oralni THC ili placebo pacijentima hospitaliziranim zbog raka koji su imali jake bolove. THC bi ublažio bolove na nekoliko sati u dozama toliko niskim kao 5-10 mg, a na još duže vrijeme u dozi od 20 mg. U tolikoj količini i pod tim okolnostima, THC se pokazao i kao dobar sedativ. Imao je manje fizičkih popratnih pojava od drugih analgetika u općoj uporabi.

1975. godine kanadski su istraživači proučavali analgetski učinak pušenja marihuane u normalnih subjekata, od kojih je polovica već ranije već koristila Marihuanu. Njihova tolerancija boli izazvane pritiskom na nokat ručnog palca značajno se povećala nakon pušenja Marihuane, a analgetskiučinak je bio veći u iskusnijih potrošača.

Migrena

Migrena je jaka glavobolja koja traje satima ili čak danima. Praćena je vizualnim smetnjama ili mučninom i povraćanjem, ili i jednim i drugim. Napadaji se obično ponavljaju. Migrenu, kod osoba koje su joj sklone, može pokrenuti stres, određena vrsta hrane i određeni tipovi osjetnih podražaja. Ona se obično javlja prije dvadesete godine i rijetko nakon pedesete. Tri puta češće napadaji se migrene događaju ženama nego muštakrcima. Postoji nekoliko tipova migrene. Obična migrena, kod koje je bol pulsirajuća i često se javlja samo s jedne strane glave, no, to ne mora biti pravilo. Migrenu obično prate mučnina i povraćanje, a pojačava je bilo kakva kretnja ili zvuk. U relativno rijetkoj klasičnoj migreni, napadaj počinje poremećajima u vidu, no ponekad zna početi i vrtoglavicom, slabošću na jednoj strani tijela, zvonjavnom u ušima, žeđi, umorom ili osjećajem prijeteće kobi. Te simptome prati jaka glavobolja na jednoj strani s osjetljivošću na svijetlo, a često i s mučninom i povraćanjem. Klasična migrena također se može zakomplicirati drhtanjem, utrnućem, slabošću ili paralizom različitih dijelova tijela. Isto tako, jedan tip glavobolje u srodstvu s migrenom je cluster glavobolja. To je tip glavobolje kod koje se neko vrijeme glavobolja učestalo javlja, da bi zatim nestala na duže vrijeme, a nakon toga javlja se ponovno.

Postoje lijekovi koji se uzimaju za oslobođenje od napadaja migrene, ili za dugoročnu prevenciju napadaja. Brojne su kemikalije derivirane iz ražene glavice, gljivice koja raste na raži. One su vrlo učinkovite u zaustavljanju napadaja u ranom stadiju; derivati ražene glavice smanjuju djelovanje serotonina. Kad se glavobolja potpuno razvije, opioidi se mogu upotrijebiti za ublažavanje boli. Novi lijek za migrenu je sumatriptan (Imitrex), koji također smanjuje učinak serotonina. On uglavnom ima manje popratnih pojava od ergotamina, ali u mnogo pacijenata uzrokuje zastrašujuću bol u grudima. Uz to, pacijenti moraju naučiti kako da si sami ubrizgavaju potkožne injekcije, jer sumatriptan nije toliko učinkovit kad se uzima oralno. Lijekovi propisivani za prevenciju kronične migrene su metisergid, beta-bloketeri, bloketeri kalcijevih kanala, klorpromazin i steroid prednizon. Deset do dvadeset posto ljudi s migrenom ne nalazi nikakvo olakšanje u tim lijekovima, a mnogo više ih ima nepotpuno izlječenje ili trpi ozbiljne popratne pojave.

U devetnaestom stoljeću, kao što je navedeno u članku o Povijesti Marihuane, ona je bila visoko cijenjena kao lijek protiv migrene. No, ta tema je nedirnuta u medicinskoj literaturi dvadesetog stoljeća. No, danas znamo da Marihuana ima moć ukloniti nuspojave lijekova ili čak zaustaviti djelovanje migrene. Mnogi ljudi svjedoci su učinka Marihuane. Neki su se borili s migrenom preko 20 godina, gotovo bezuspješno, prolazeći od bolnice do bolnice, trošeći ogromne novce na lijekove, čije nuspojave nisu mogli trpiti. Nakon što su probali Marihuanu, lijekovi su im postali podnošljivi, Marihuana je uklanjala posljedice lijekova, a mnogo ljudi doživjelo je koristeći Marihuanu, potpunu kontrolu nad bolesti.

Pubertetski prištevi, bubuljice

Drug kojeg poznajem čitav svoj život ima problema s prištevima. Gotovo po cijelom licu i leđima ima prištiće zbog kojih ima problema vezanih uz samopoudanje, moral i raspoloženje uopće. Ponekada mu prištevi iskoče toliko jako da se ne može brijati. Znam koliko su mu teški ti trenuci. Gotovo nikada ne izlazi van, ne druži se. Mogu reći, on to potvrđuje, da mu je socijani život gotovo na nuli. Ja sam jedan od onih ljudi koji smatraju da je Marihuana „Healing of the Nation“ (Lijek nacije). Vrlo često vršim pokuse kako bih otkrio korisna djelovanja biljke. Jedan dan, drugu je bilo mnogo loše. Svrbila gaj e brada, nije se mogao obrijati zbog prišteva. Toliko se svrbio da mu se upalilo cijelo lice. Morao je na ići dežurnome doktoru u tri sata u jutro.

Lijekovi koje koristi gotovo da mu i ne pomažu. Postoje periodi, i to vrlo kratki, kada se prištevi malo povuku, ali sto je sve nezamjetno. Na lijekove troši mnogo novaca.

Tog jutra, nazvao me. Ispričao mi je što se desilo prošlu noć. Sjetio sam se Marihuane i pomislio da mu možda ona može pomoći. Nikada nisam imao problema s prištevima, ali tu i tamo nađe se pokoji kapitalni primjerak. Imao sam tu „sreću“ da je na mojem licu bio tu i tamo pokoji prišt. Skuhao sam par listova Marihuane, ostavio da se lonac potpuno ohladi i zatim se umio nekoliko puta u vodi u kojoj su bili skuhani listovi. Svaki puta pustio bih da se lice osuši i onda ponovno. Za par sati, pogledao sam i otkrio da se onih par prišteva djelomice ili potpuno povuklo. Bio sam presretan jer postojala je mogućnost da ću moći pomoći drugu da se barem malo oslobodi prišteva.

Nazvao sam ga kako bi mu opisao svoj pokus i rezultate. Odmah je pristao da navratim kod njega i da pokušamo obaviti moj pokus na njemu, što smo i učinili. Nekoliko sati kasnije, čuo sam nešto kao sretan vrisak iz kupatila. Drug se pogledao u ogledalo i nakon mnogo vremena vidio je svoje lice. Prištevi se nisu u potpunosti povukli, ali njegovo lice izgledalo je mnogo mnogo bolje.

Čuo sam se danas sa tim istim drugom. Pitao me kad idemo van. On, koji do prije mjesec dana nije izlazio, pitao je i požurivao mene, da idemo van. Very Happy

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Sre Feb 08, 2012 1:30 pm

GENI ODGOVORNI ZA MENTALNU DUGOVECNOST

Istraživanje, čiji su rezultati izneseni na nedavno održanom godišnjem kongresu udruge American College of Neuropshychopharmacology, dokazalo je postojanje gena povezanog s mentalnom dugovječnošću osoba starijih od devedeset godina.

"O dugovječnosti pojedinca ili skupina do sada su napravljene mnoge studije, no mi smo se usredotočili na 'mentalnu' odnosno kognitivnu dugovječnost", rekao je George Zubenko, psihijatar i profesor bioloških znanosti s Medicinskog sveučilišta u Pittsburghu.

"Ova su nam istraživanja važna kako bismo dokazali važnost kvalitetnog mentalnog stanja osoba koje su doživjele duboku starost", objasnio je Zubenko.

Ranije je dokazano da je genetska predodređenost važna za dugovječnost kod ljudi, a tim Zubenka radi na dokazivanju činjenice da dijelovi ljudskog genoma, zajedno s drugim faktorima u načinu življenja, doprinose mentalnoj dugovječnosti osobe koja je doživjela duboku starost (preko 90 godina).

Istraživanje je provedeno na stotinu osoba u dobi od 90 i više godina, od čega je bilo pola žena i pola muškaraca. Korištenjem posebne znanstvene metode usporedili su njihov DNK s DNK-om skupine mladih ljudi u dobi od 18 do 25 godina tražeći specifične genetske nizove koji bi mogli utjecati na mentalnu "bistrinu" devedesetgodišnjaka.

Kako je i očekivano, kod većine starijih ustanovljena je povećana učestalost genetskog niza znanstvenicima poznatog kao APOE E2 alela (gena koji zauzimaju isto mjesto na homolognim kromosomima) i smanjena učestalost genetske varijante APOE E4 alela, u usporedbi s mlađom skupinom kod koje je bilo obratno. Spomenuti genetski nizovi odgovorni su, ovisno o njihovoj učestalosti i zastupljenosti u organizmu, za razvoj Alzheimerove bolesti, najčešći uzrok demencije u kasnijoj životnoj dobi.

Zubenko je ponovno skrenuo pozornost na već poznate činjenice, prema kojima na zdravo starenje i mentalnu dugovječnost iznimno loš utjecaj imaju cigarete i pretjerano konzumiranje alkohola.

"Pronalazak ovakvih genetskih faktora mogao bi nam pomoći u boljem razumijevanju procesa starenja, a jednoga dana omogućiti da novim saznanjima utječemo na kvalitetno produljenje životnog vijeka kod žena i muškaraca", smatra Zubenko. Rezultati studije objavljeni su u zadnjem broju stručnog časopisa Medical News Today. Very Happy

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Sre Apr 11, 2012 4:04 pm

DA LI ČOVEK STVARNO KORISTI SAMO 10 ODSTO MOZGA?

Britanski "Dejli mejl" navodi zanimljive delove iz knjige neurologa Sandre Amot i Sam Vanga koji razotkrivaju neke od uobičajenih zabluda. Iako polovina čovečanstva misli da koristimo tek 10 odsto mozga, u stvarnosti svakodnevno ipak koristimo ceo mozak. Čak i najmanji zadaci podstiču aktivnost po celom mozgu. Ljudima se, međutim, mit više sviđa jer nudi nadu o tome šta bismo tek mogli kad bismo koristili ostalih 90 odsto mozga.

Zevanje povezujemo s pospanošću i dosadom, ali ono zapravo pomaže buđenju moždanih aktivnosti. Ulazak vazduha u pluća i kiseonika u krv čini nas budnijima. Da slepi bolje čuju je mit, a činjenica je da slepi bolje pamte. Nakon testiranja slepih osoba, uočeno je da nisu ništa bolji od ostalih u detektovanju slabih zvukova. Ali, Slepi ljudi imaju bolju memoriju. Budući da ne mogu da se oslone na vid, moraju neprestano da se oslanjaju na sećanje, što izoštrava kapacitet mozga za memorisanje.

Moderni svet pun je neprestane akcije - brzih poruka, imejla, videoigara, a sve kao da se zbiva odjednom. Ako ste stariji od 30, možda se pitate kako to da mladi nisu iznureni svim tim stimulacijama. Odgovor je da je njihov mozak jednostavno treniran da ih svlada. Tokom jednog istraživanja sa studentima koji su igrali akcijske igrice uočeno je da oni brže procesiraju informacije, mogu da prate više objekata istovremeno i bolje se prilagođavaju na brzu izmenu poslova. Neki istraživači kažu, međutim, da istovremeno obavljanje više poslova opterećuje mozak. Ljudi koji istovremeno obavljaju više zadataka slabije rade svoj posao, prave više grešaka i čak češće obolevaju.

Veći mozak nas ne čini inteligentnijima. Zapravo veličina mozga ne odražava nečiju inteligenciju. Anštajnov mozak nije bio ništa veći od prosečnog. Inteligencija je, čini se, zavisna od toga kada su stvorene sinapse mozga. One se formiraju tokom detinjstva i tinejdžerskih godina, a način na koji se to zbiva može uticati na inteligenciju.

Decenijama se uzimalo kao "zdravo za gotovo" da se ljudi rađaju sa svim moždanim ćelijama koje će ikad imati. Poslednjih godina prikupljeno je mnogo dokaza da mozak ipak proizvodi nove ćelije i da je moguće da se konstantno obnavlja. Fizičke vežbe održavaju mozak u formi. Kako telo stari, tako ređe dovodi kiseonik do mozga. Telesna aktivnost poboljšava krvotok, odnosno dotok kiseonika neuronima.

Poruke između ćelija mozga i ostalih delova tela prenose se putem elektriciteta, ali sasvim male količine. Mozak koristi tek 12 vati, ali mozak je u osnovi hemijski, a ne električni sistem. To pobija teoriju da mozak i kompjuter rade na istom principu. U svakoj moždanoj ćeliji odvijaju se brojne hemijske reakcije, a to je potpuno drugačije od principa rada kompjutera. Osim toga, mozak niko ne programira, on sam predviđa i unapred rešava probleme, za razliku od kompjutera koji neko mora da programira.

Kad glupa pesmica počne neprestano da vam se vrti po glavi to je zbog sposobnosti vašeg mozga da pamti sekvence. Ista sposobnost omogućava pamćenje pokreta za potpis vlastitog imena, spravljanja kafe ili korigovanja rute na putu kući. Kako izbaciti iz glave iritantni zvuk? Pronađite drugu pesmu.

Istraživači su analizirali preko 250 odraslih osoba starih oko 60 godina i rezultati su pokazali da su oni koji su imali veću tjelesnu masu kognitivne testove riješili znatno lošije. norveški su stručnjaci sedam godina pratili preko pet hiljada osoba prosječno starih 58 godina koje su preživjele moždani udar, te ih podvrgnuli raznim ispitivanjima kognitivnih funkcija. Ustanovili su kako je umjerena konzumacija vina povezana s boljim rezultatima kognitivnih funkcija i funkcioniranjem mozga jednako kod muškaraca i žena. Takva poveznica nije ustanovljena kod ispitanika koji su pili pivo ili žestoka pića.

Very Happy

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Čet Sep 06, 2012 11:30 pm

OZONSKA TERAPIJA

Ozon je gas čiji je molekul građen od tri atoma kiseonika i svrstava se u najjače oksidante. Dobio je ime po grčkoj reči za miris - ozein, „Dah Bogova“, zahvaljujući neobičnom mirisu koji nastaje pri udaru groma za vreme jakih oluja, iako taj miris ne dolazi od samog ozona, već od elektrona koji se oslobađaju za vreme brzih hemijskih reakcija. Na sobnoj temperaturi je plave boje, a pri promeni temperature i pritiska raspada se na molekulski i atomski kiseonik, koji je zaslužan za izraziti oksidativni potencijal ozona koji poput radikala „napada“ organska jedinjenja. Upravo zahvaljujući ovim karakteristikama ozonu se pripisuje jako antimikrobno delovanje.

Malo je poznata činienica da je prvi grenerator ozona, koji je osnova današnjim savremenim generatorima, patentirao genijalni pronalazač Nikola Tesla još 22. jula 1896. godine u SAD-u. Još daleke 1900. godine Tesla je koristio ozon u medicinske svrhe i osnovao „Tesla Ozone Copmany“, a njegov generator ozona „Violet Ray“ se prodavao širom Amerike pod imenima različitih proizvođača, a različiti modeli su se mogli naći i u Sears-ovom katalogu. Violet Ray je još tada bio prisutan u svim kozmetičkim salonima u SAD-u.

Veoma je interesantan podatak da ozon u određenoj koncentraciji ima sposobnost razgradnje ćelijske membrane virusa kao što su Herpes virus, Hepatitis virus, Epštain Barov virus i Cytomegalovirus. Nedavne studije su pokazle da je ozonator u 97-100% delotvoran u in vitro uništavanju HIV virusa.

Aparat za ozonsku terapiju

Tvrdnje o delovanju ozona se mogu sažeti u nekoliko glavnih tačaka:
1. Ozon stimuliše proizvodnju crvenih krvnih zrnaca što doprinosi povećanju koncentracije kiseonika u krvi dugo vremena po završetku terapije.
2. Povećava nivo interferona do 9 puta.
3. Stimuliše stvaranje TNF-a (eng. Tumor Necrosis Factor).
4. Stimuliše izlučivanje IL-2 koji je jedan od glavnih faktora imunog odgovora organizma.
5. Ozon je izuzetno jak baktericid. Metabolizam većine bakterija nema ni približno takav antioksidativni potencijal kao ljudska ćelija, što ih čini izuzetno osetljivim čak i na niske koncetracije ozona. Samo mali broj bakterija može preživeti u okolini s iznad 2% ozona.
6. Ozon je takođe i jako fungicidno sredstvo.
7. Ozon je antivirusno sredstvo. Napada viruse direktno, ciljajući njihovu „reproduktivnu“ strukturu. Ujedno napada i zaražene ćelije koje pod teretom bolesti nemaju toliki antioksidativni potencijal, te ih tako uništava.
8. Ozon nigativno utiče na razvoj i širenje karcinoma. Ćelije koje se brzo dele, poput tumorskih izuzetno su osetljive na prisustvo ozona zbog toga što većinu svoje aktivnosti za vreme deobe ne mogu usmeriti na obranu od oksidansa.
9. Ozon može očistiti arterije i na taj način ublažiti i izlečiti bolesti srca i krvnih sudova razlažući naslage u njima.
10. Ozon povećava fleksibilnost i broj krvnih ćelija čime se poboljšava oksigenacija tkiva i do nekoliko nedelja nakon terapije.
11. Ozon ubrzava ciklus limunske kiseline (Krebsov ciklus) poboljšavajuci glikolizu i samim tim pospešujući upotrebu energije u organizmu.
12. Ozon pojačava antioksidativni enzimski mehanizam.
13. Ozon razgrađuje otrove i produkte raspada nafte čime se otvara mogućnost upotrebe ove tehnologije u ekologiji.
14. Terapija ozonom je trenutno priznata u preko 15 zemalja i kod svih pacijenata koji su prošli neku vrstu terapije ozonom nije zabeležena teža nuspojava terapije. Indikacije za primenu ozona su raznovrsne, a kreću se od bakterijskih i virusnih oboljenja, pa do regeneracije tkiva kod slučajeva discus hernie u ortopediji.

Ozon se takođe može koristiti i kao sredstvo za sterilizaciju instrumenata u medicini, kao sterilizator na farmama, sterilizator vode i vazduha, u industrijskim postrojenjima, restauraciji nakon požara, hemijskoj sintezi, u sistemima za hlađenje, održavanje tla, u ekologiji, poljoprivredi, zbrinjavanju otpadnih voda, itd.

Very Happy

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Muris taj Pon Jan 19, 2015 4:18 am

Ja sam alergican na doktore i zato imam svoju medicinu. Sto se mene tice vrlo je progresivno i evo vec trecu godinu u aprilu idem da vadim sve moguce doktorske nalaze. Prve dvije godine nalazi su bili odlicni. Postao sam ovisnik o svjezim sokovima iz mog sopstvenog sokovnika. Redovno pijem makar dvije case obicno zelenog soka a ponekad napravim od mrkve, jabuke, celera ..U toku sam posta od tri dana, znaci samo sokovi bez ikakve hrane 3 dana. Danas mi je prvi dan prosao lagano. Ono sto izraste iz zemlje i sto ga sunce ugrije je lijek za sve bolesti.

Muris

Strelac Broj poruka : 87
Datum upisa : 19.10.2014
Godina : 47

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od smokev taj Pon Sep 26, 2016 10:50 pm

Gretta ::ZANIMLJIVOSTI O ASPIRINU

Sestog marta navrsilo se tačno 110 godina od dana kada je kompanija Bayer registrovala analgetik Aspirin, koji sadrži aktivni sastojak acetilsalicilnu kiselinu, pod brojem 36433 na listi trgovačkih naziva u Imperijalnom patentnom zavodu u Berlinu – bio je to prvi korak u pobedničkom maršu kojem od tada nema premca u istoriji medicine. Nijedan drugi lek ne uživa tako rasprostranjenu upotrebu – i vrlo je malo lekova koji mogu da se osvrnu na tako dugu istoriju.

1. Aspirin u svetskoj književnosti
25. novembra 1918. godine, dobitnik Nobelove nagrade za književnost, Tomas Man, uneo je u svoj dnevnik sledeći jezgroviti zapis: “Za večeru, kraj postelje K. popio sam punč, koji mi je zagrejao stopala, i uzeo sam Aspirin®.
Ozdravljenje.” Još jezgrovitiji opis dejstva ove tablete tek će biti napisan. Autor kriminalističkih romana, Rejmond Čendler i pisac trilera, Frederik Forsajt, takođe su dali ovim belim tabletama noseće uloge u svojim pričama.

2. Aspirin u papirnim vrećicama
Tokom prvih godina, Bayer je apotekama prodavao Aspirin u vidu finog, belog praha u bočicama. Apotekari su zatim sipali po 500 miligrama tog proizvoda u papirne vrećice koje su prodavali potrošačima. Od 1904. godine Aspirin se
plasira na tržište u obliku tablete da bi se obezbedila ujednačena jačina doze – bio je to jedan od prvih lekova na svetu koji će se plasirati na tržište kao standardan, u tom obliku dosledno visokog kvaliteta. Na tableti se nalazi reljefni krst Bayer da bi se sprečilo falsifikovanje.

3. Samovolja pronalazača
Kao hemičar u službi kompanije Bayer, Dr. Felix Hoffmann bio je savestan čovek koji se nije samovoljno ponašao. Osim u jednom slučaju: pošto njegovi pretpostavljeni nisu bili odmah impresionirani njegovim novim aktivnim sastojkom, on je poslao acetilsalicilnu kiselinu u sanatorijum u gradu Halle na reci Saale, gde ju je njegov poznanik doktor ispitao na svojim pacijentima. Izveštaji o njegovom pozitivnom iskustvu sa tom supstancom imali su značajnu ulogu u njenom brzom plasiranju na tržište. Viši lekar, Kurt Wittauer, rekao je sledeće: „Zahvaljujući mojim povoljnim iskustvima, fabrika je posle dugog dvoumljenja sada izjavila da je voljna da plasira Aspirin na tržište i ja mogu jedino da se nadam da zbog komplikovanog postupka proizvodnje cena neće morati da bude previsoka, te da će ova, po mom mišljenju, dragocena supstanca ući u opštu upotrebu.“

4. Pronalazačev otac
Otkriće Felixa Hoffmanna pomoglo je i njegovom ocu koji je godinama trpeo jake bolove zbog reumatoidnog artritisa. Njegovi lekari za to su mu prepisali natrijum salicilat. Međutim, ta supstanca na bazi salicilne kiseline imala je tako gorak ukus da je pacijentu svaki put bilo muka kad je uzme. Otkrićem acetilsalicilne kiseline, Felix Hoffmann je eliminisao tu neželjenu nuspojavu i tako pomogao da njegovom ocu bude lakše.

5. Pronalazač u penziji
Iako je Felix Hoffmann postao poznat u celom svetu kao „otac“ Aspirina, on je potpuno nestao iz očiju javnosti kada je otišao u penziju 1928. godine. Nije napisao nijednu knjigu i nije održao nijedno predavanje – umesto toga, emigrirao je u Švajcarsku gde je živeo povučeno i posvetio se istoriji umetnosti sve do svoje smrti 1946. godine.

6. Aspirin kao inspiracija
Od samog početka bilo je očigledno da Aspirin uspešno deluje. Ali kako on to deluje ostaće jedna od velikih tajni medicine tokom tri četvrtine veka. Tek 1971. godine britanski naučnik, profesor Sir John R. Vane, objavio je svoje
otkriće da aktivni sastojak Aspirina sprečava proizvodnju prostaglandina u telu (supstance koje prenose bol). Jedanaest godina kasnije, on je dobio Nobelovu nagradu kao priznanje za to dostignuće. Na tu ideju došao je slučajno, ali ne u
laboratoriji, već za vreme vikenda kod kuće, dok je pisao neki članak. On je, zatim, započeo eksperimente koji će ga dovesti do cilja već narednog ponedeljka.

7. Aspirin u svemiru
Aspirin je pobednički zamarširao ne samo čitavom planetom već i 400.000 kilometara daleko od nje, kao deo medicinske opreme na svim Apollo raketama koje je NASA slala na mesec – na oba kružna lunarna leta 1968/69. godine i na sedam spuštanja na mesec od 1969. do 1972. (Apollo 11 do Apollo 17). Dr. Charles Berry, tadašnji medicinski direktor američke Svemirske agencije NASA, rekao je: „Nema sumnje da će Aspirin zauvek biti korišćen kao standardni lek.“

8. Aspirin kao valuta
Tableta Aspirina nije korišćena samo protiv bolova, već i kao oblik valute. To se dešavalo u vremenima hiperinflacije u Južnoj Americi prošlog veka, kada je novac postao gotovo bezvredan. Prema nekim svedočenjima, u to vreme bila je
uobičajena praksa da se nekoliko tableta ovog analgetika, koji je bio u opštoj upotrebi na tom kontinentu, deli kao sitniš jer je on čuvao svoju vrednost znatno bolje nego stvarna valuta.

9. Aspirin u vazama
Malo poznati trik zahvaljujući kojem sečeno cveće može duže da traje u vazi jeste dodavanje Aspirina u vodu. Tada cveće neće brzo uvenuti. Taj efekat pripisuje se salicilnoj kiselini koja, kao supstanca prenosilac, ima značajnu
ulogu u odbrambenim sistemima biljaka.

10. Aspirin u brojevima

- Tačka topljenja acetilsalicilne kiseline: 135 °C.
- Aspirin upisan u Ginisovu knjigu rekorda kao najprodavaniji lek: 1950.
- Broj naučnih publikacija o Aspirinu godišnje: oko 3.500.
- Broj tableta Aspirina koje se proizvedu svake godine (konvertovano u tablete od 50 mg): 100 milijardi.

11. Aspirin kao primer pronalazačkog duha
Lek stoleća često dobija pohvale kao poseban primer nemačke ingenioznosti: „U Nemačkoj je proizveden prvi automobil, pronađen je kompjuter i proizveden je Aspirin.“ (Kancelarka Angela Merkel u svom obraćanju vladi, 30. novembra, 2005.). „Nemački uspesi zahvataju čitav raspon ljudskog života. Od filozofije, muzike i književnosti, do otkrića X-zraka i masovne proizvodnje Aspirina.“ (Kraljica Elizabeta II prilikom državne posete nemačkog saveznog predsednika Richarda von Weizsäckera 1986. godine). Very Happy

smokev

Broj poruka : 5
Datum upisa : 25.09.2016

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od smokev taj Pon Sep 26, 2016 10:52 pm

Gretta ::PSOVANJE UBLAŽAVA BOL

.................

Istina, kad god se povredim, izgovorim psovke za koje nisam ni znao da ih imam u "arsenalu". Very Happy

smokev

Broj poruka : 5
Datum upisa : 25.09.2016

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 2:52 am

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

- Similar topics

Dozvole ovog foruma: