PLAVI FORUM

Projekat 1000+ ispratimo ovaj debakl

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Projekat 1000+ ispratimo ovaj debakl

Počalji od Pera Detlic taj Sre Okt 20, 2010 5:30 pm

U prva dva dana nije se prijavilo ni pola gradjana u odnosu na raspolozivi broj stanova.
Posto je jedan od kriterijuma-brzina prijavljivanja ovo je jasan signal o totalnom krahu ove akcije pod OVIM uslovima.

Pera Detlic

Broj poruka : 88
Datum upisa : 24.09.2010

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Re: Projekat 1000+ ispratimo ovaj debakl

Počalji od Pera Detlic taj Čet Okt 21, 2010 12:30 pm

oće li biti danas više od 50 prijavljenih?

Pera Detlic

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Pera Detlic taj Pet Okt 22, 2010 12:59 pm

Kao što sam i govorio od prvog dana kada sam pročitao uslove- TOTALNI KRAH ove akcije "spašavanja građevinara i njihovih nenormalnih cijena m2"!

Pera Detlic

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Pera Detlic taj Pet Okt 22, 2010 3:28 pm

Juče, trećeg dana, stiglo je 70 zahtjeva. Hypo Alpe Adria banci je dostavljeno 22 zahtjeva, Crnogorskoj komercijalnoj 16, NLB Montenegro 15, Erste 14 i Komercijalnoj banci tri zahtjeva.

A danas 33 zahtjeva.

U ponedeljak će biti 13! clown

Pera Detlic

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Plavi taj Pet Okt 22, 2010 3:30 pm

pa oces li konkurisati ili neces???????

Plavi

Ribe Broj poruka : 203
Godina : 71

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Pera Detlic taj Pet Okt 22, 2010 3:33 pm

Plavi ::pa oces li konkurisati ili neces???????

čekam dok ne počnu da me mole. Laughing

Pera Detlic

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Pera Detlic taj Pet Okt 22, 2010 3:48 pm

đe ga je onaj 696 da opljune ovu građevinsku mafiju? Very Happy

Ajde pogađajte koliko je trenutno kompleto završenih stanova od ovih 1300 komada!?

Pera Detlic

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Plavi taj Pet Okt 22, 2010 3:56 pm

preko nekoliko.... Very Happy

Plavi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Plavi taj Pet Okt 22, 2010 3:57 pm

696 je otisao da konkurise nije lud ka ti da ceka da prodju.... Very Happy

Plavi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Pera Detlic taj Pet Okt 22, 2010 3:59 pm

Plavi ::preko nekoliko.... Very Happy

još manje od toga! Laughing

Nadam se da će ugrabit jer sam čuo da je 5 interesenata na 1 stan! (koji nije ni završen) Very Happy

Pera Detlic

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Pera Detlic taj Sre Nov 24, 2010 8:45 am

Polovina stanova službenicima
SVI ONI KOJI SU SE PRIJAVILI ZA PROJEKAT 1000+ STANOVA NESTRPLJIVO ČEKAJU POZIV IZ VLADE

Tačno 1.099 građana prijavljeno je za stambeni kredit kroz vladin program 1000+ stanova i narednih dana bi trebalo da bude poznato koliko će njih dobiti prve vaučere, što im otvara put za pregovore sa građevinarima i, konačno, kupovinu stana.
Iz Vlade je “Vijestima” saopšteno da se još ne zna tačan broj građana kojima će već krajem novembra biti odobreni vaučeri, što zavisi od ispunjenosti opštih uslova konkursa raspisanog sredinom oktobra. Prva useljenja očekuju se već do kraja godine.

Od ukupnog broja realizovanih kreditnih aranžmana, kako su saopštili iz Vlade, 50 odsto je namijenjeno domaćinstvima čiji su članovi zaposleni u državnoj upravi, dok je 50 odsto namijenjeno ostalim domaćinstvima. Od tog broja, 10 odsto stambenih jedinica je namijenjeno domaćinstvima čiji su članovi lica sa invaliditetom, dok je 30 odsto potpisanih kreditnih aranžmana namijenjeno mladim bračnim parovima u kojima oba bračna druga imaju do 35 godina.

U projektu su mogli da učestvuju sva porodična domaćinstva čiji članovi nemaju riješeno stambeno pitanje. Domaćinstva koja mogu učestvovati u ovom projektu, u skladu sa kumulativnim primanjima koja ostvaruju njihovi članovi, u odnosu na broj članova, ne smiju imati mjesečne prihode veće od 500 eura za prvog odraslog člana domaćinstva, 250 eura za svakog drugog odraslog člana porodičnog domaćinstva, po 150 eura za svakog maloljetnog člana porodičnog domaćinstva.
Vlada je postavila i niz drugih uslova, pa podnosilac zahtjeva mora biti crnogorski državljanin, članovi domaćinstva ne mogu imati stambenu jedinicu u vlasništvu ili u susvojini više od jedne trećine u Crnoj Gori i, što je najbitnije, članovi domaćinstva koji su aplikanti moraju biti kreditno sposobni.

Iako je Vlada nosilac cijelog projekta, poslovne banke koje učestvuju u programu, a kod kojih građani predaju zahtjev za kredit, ipak imaju presudnu riječ. Njihovi kreditni odbori su prethodnih mjesec dana procjenjivali kreditnu sposobnost svakog ko je podnio zahtjev i javljali podnosiocima za koliki iznos mogu da se zaduže.
S obzirom na aktuelnu situaciju i masovnu kreditnu ekspanziju iz prethodnih godina, kroz projekat će se sprovesti i svojevrsno istraživanje prosječne visine zaduženosti domaćinstava i njihove kreditne sposobnosti.
Vlada projekat realizuje u partnerstvu sa Razvojnom bankom Savjeta Evrope (CEB) i crnogorskim bankama, “a glavni cilj je omogućavanje građanima Crne Gore da na načijednostavan, pravičan i ekonomski isplativ način dođu do sopstvenog stana”, kako stoji na zvaničnom sajtu 1000 plus.me.

............................
mijenjaju pravlila u toku utakmice, pa zar ne mislite što ih se ovoliko prijevilo zadnjih dana, samo im je rečeno svi se prijavljujte biće stanova za sve...
bruka da pola ide državnim službenicima...
a vele jednostavan, pravičan i ekonomski isplativ ni jedno od ovoga nije tačno a mislio sam da je bar ovo prvo!

Pera Detlic

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Pera Detlic taj Čet Dec 23, 2010 12:23 pm

1000+: Vaučeri iduće sedmice
22. decembar 2010.

Građani koji ispunjavaju kriterijume u projektu dodjele kredita za rješavanje stambenih pitanja, Hiljadu plus, vaučere mogu očekivati tek početkom naredne sedmice, a ne u petak kako je bilo najavljeno.

Dodjela vaučera više puta je do sada odlagana. Prvobitni rok bio je početak decembra, da bi kasnije bila pomjerena za sredinu decembra, a posljednji najavljeni je bio kraj ove sedmice.

Iz Nacionalne jedinica za implementaciju projekta, Prokon /Procon/, su objasnili da je odlaganje dodjele prouzorkovano obezbjeđivanjem dodatnog vremena za donošenje konačne odluke o svakom zahtjevu.

„Očekujemo da će banke biti u mogućnosti da izdaju vaučere već početkom naredne sedmice", kazali su iz Prokona agenciji Mina-business.

Iz Prokona su dodali da uslove ispunjava ukupno 837 građana.

„Uvidom u pojedinačne zahtjeve Projektni odbor je utvrdio da pojedini zahtjevi ne ispunjavaju uslove javnog poziva za učešće u projektu i iz tog razloga neophodno je bilo obezbjediti vrijeme za prigovore na negativne odluke o tome", kazali su iz Prokon-a.

Trenutno je završeno 230 stanova, a da se u prvom kvartalu naredne godine očekuje završetak još 114 stambenih jedinica. (kako ekspresno završiše 100 stanova cccc!)

Građani su najveći broj aplikacija predali NLB Montenegrobanci. Osim nje u projektu učestvuju Erste, Crnogorska komercijalna, Hypo Alpe Adria i Komercijalna banka. Najveći dio aplikacija se odnosi na jednočlana, dvočlana i tročlana domaćinstva, što i odgovora mogućoj potražnji stambenih jedinica definisanim javnim pozivom.

U preko 1,3 hiljada ponuđenih stanova ima 16 odsto garsonjera, 42 jednosobna, 30 odsto dvosobnih, dok su 12 odsto veće stambene jedinice.

Projekat Hiljadu plus je vrijedan 50 miliona eura, od čega polovinu obezbjeđuje država preko aranžmana sa Bankom za razvoj Savjeta Evrope, a 22,5 miliona domaće komercijalne banke. Građani će minimalnim učešćem obezbijediti 2,5 miliona eura.

Pera Detlic

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Pera Detlic taj Pet Dec 31, 2010 10:06 am

Podstanari obmanuti
RAZOČARENJE PROGRAMOM 1000+, MOGUĆE I TUŽBE

Podgorica - Od juče su građani koji su ispunili uslove za dobijanje stambenih kredita u bankama mogli da podignu svoje vaučere, ali su mnogi, sudeći prema broju njih koji su se javili redakciji “Vijesti”, ostali neprijatno iznenađeni a neki razmišljaju i o tužbi protiv države.
Ispostavilo se da je jedan broj građana već rezervisao stanove kod određenih građevinara, odmah nakon što su im banke javile kreditnu sposobnost, za razliku od drugih koji su juče, kada su dobili vaučere, kontaktirali građevinske kompanije koje nude stanove.

Jedan građanin, želeći da ostane anoniman, juče je otišao do kompanije Zetagradnja, koja nudi najveći broj stanova u Podgorici, i umjesto da razmotri kupovinu stana, bio je odbijen.
- Dobio sam vaučer u vrijednosti od 50.000 eura za koji sam mogao da kupim jednosoban stan. Međutim, u Zetagradnji su mi rekli da takvih stanova nemaju jer su rezervisani te da su im ostali jedino veći, koje ne mogu da kupim. Ovo nema nikakvog smisla, jer su nam iz Vlade govorili da će se po dobijanju vaučera moći ići kod građevinskih kompanija, a sad se ispostavilo da su stanovi već rezervisani. Ne znam šta da radim sad po tom pitanju, ali sigurno znam da ću da tužim organizatore ovog konkursa i da tražim naknadu štete, jer sam utrošio novac da bih uradio sve što se od mene tražilo - kazao je razočarani građanin.

Nekoliko građevinskih kompanija, koje su “Vijesti” kontaktirale, uključujući Zetagradnju, potvrdile su da su neki građani, kojima su banke javile da su kreditno sposobni za vrijednost za koju su mogli da kupe stan, ranije rezervisali stanove.
Vlasnik Zetagradnje Blagota Radović kazao je da je istina da je jedan dio stanova već rezervisan, ali tvrdi da ih je ostalo “dovoljno” za one koji nijesu bili tako aktivni prije nego su dobili vaučere.
- Ako smo ponudili 440 stanova a rezervisano ih je 220, opet ih je ostalo dosta - kazao je Radović “Vijestima”.

I iz firme Cijevna komerc kažu da je bilo građana koji su ih ranije posjećivali.
- Dolazili su, gledali a neki su rezervisali u smislu da su potvrdili da će, čim dobiju vaučer, doći i kupiti željeni stan. Nikakvih drugih garancija nije bilo i mi očekujemo da će ti koji su dobili vaučere zaista doći opet i završiti posao - rekao je vlasnik Cijevna komerca Danilo Petrović.
“Vijestima” su se javljali i oni koji su rezervisali stan ali opet ne mogu doći do njega. Razlog je, kako kažu, to što im kredit koji im banka i PROCON odobre ne može pokriti punu vrijednost stana.

- Iako sam dobila vaučer u vrijednosti od 55.000 eura i rezervisala stan u vrijednosti od 50.000, u banci su mi rekli da moram dizati novi kredit. Radi se o tome što kredit 1000+ pokriva cijenu kvadrata od 900 eura, a moj nesuđeni stan košta 1.100 eura po kvadratu. Tu razliku moram sama da platim, odnosno, oko 10.000 eura moram da obezbijedim ili u kešu ili kroz novi kredit, koji bi bio po mnogo gorim uslovima (visoka kamata, žiranti), plus učešće za kredit od pet odsto. Sad me građevinarska firma pritiska da im potvrdim ili otkažem rezervaciju i ne znam šta da radim i kako da se snađem - kazala je gospođa iz Podgorice koja je juče posjetila redakciju “Vijesti”, revoltirana zbog odnosa banke, ali i ministarstva koje je organizovalo cijeli projekat.

Ona je stan rezervisala u zgradi građevinara “Neksan” u Podgorici.
Banka je toj građanki odbila i predlog da se na “višak” iznosa mimo 900 eura zaračuna druga, veća kamata, kako bi izbjegla dodatno zaduživanje i potjeru za žirantima.
Najniža cijena stana kroz projekat 1000+ u Podgorici iznosi 1.100 eura, tako da će svi građani koji u Glavnom gradu budu željeli da kupe stan morati da izdvoje svoj novac ili se dodatno zaduže kod banaka. Takođe, iznos vaučera nije garancija da će banka odobriti toliki kredit: to je informacija i za građevinara o kreditnoj sposobnosti potencijalnog kupca, a nakon sklapanja predugovora, banka pravi kalkulaciju na osnovu činjenice da se kredit odobrava po cijeni od 900 eura za kvadratni metar i kamatnoj stopi od 4,9 odsto. Na osnovu te računice se izvodi iznos kredita koji se može dobiti, a preostala suma pada na teret građanina.

Građani su bili zatečeni i zbog svoje neinformisanosti: juče su shvatili da učešće koje daju za kredit (5 ili 10 odsto, u zavisnosti od banke, firme u kojoj radi i kreditnog rizika koje procijeni banka) nije novac koji izdvajaju da bi doplatili već da je to dio kredita. Mnogi su juče bili razočarani kad su shvatili da će, osim doplate za željeni stan, morati da daju učešće za iznos koji im banka odredi kao visinu kredita.Iz Ministarstva za uređenje prostora i zaštitu životne sredine, koje koordinira projektom, juče se nijesu oglašavali povodom žalbi građana.
Vaučeri koji građani dobiju važe do 28. februara, a oni koji ga do tada ne iskoriste, ostaće van igre. Po svemu sudeći, građani koji su dobili manji iznos kredita (10.000 ili 20.000) a nemaju dodatni novac iz ušteđevine, popularne slamarice, “otpašće” već u startu.

R. MILIĆ

akcija se nastavlja po očekivanjima.
pig

Pera Detlic

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Pera Detlic taj Čet Mar 24, 2011 12:41 pm

ko što i rekoh prije nego što je počelo-potpuni debakl!

I dalje nema ni 100 useljivih stanova. Very Happy

Pera Detlic

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 4:51 am

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

- Similar topics