PLAVI FORUM

Pevanje u kasnim godinama

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Re: Pevanje u kasnim godinama

Počalji od shurda taj Uto Nov 08, 2016 2:11 pm

Dobar dan, sinoć dođoh sa odmora, pa rek'o da se javim da sam sada tu a kako stvari stoje, i narednih šest meseci bez odmora:). Kako sam očekivao, nisam ništa stigao da radim tako da sada počinjem, pa za par dana stiže snimak domaćeg zadatka.

shurda

Vodolija Broj poruka : 26
Datum upisa : 30.08.2016
Godina : 52

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shurda taj Uto Nov 08, 2016 5:13 pm

Brata Žaka sam učio još u obdaništu da pevam ali nisam nikada po notama Smile Spremio sam se na nekoliko dana teških muka ali posle sat vremena postavljam snimak. Kakvoću ćeš ti oceniti Smile

https://youtu.be/n07Asbgczu0

shurda

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Sre Nov 09, 2016 2:02 pm

Vec sam pocela da se pitam gde si. Sada mozemo da radimo dalje. Very Happy
Molim te da stavis samo link od snimka.
Dobro si otpevao, glas ti malo nesigurno zvuci, ali note su tacno otpevane i ritmika je u redu. Drago mi je da si prepoznao pesmu. Polako dobijas osecaj za rastojanje izmedju nota, i ja se nadam da ce sledece vezbe da budu sve jednostavnije za tebe. Idemo sada dalje na notu A.

Gretta

Vaga Broj poruka : 9497
Datum upisa : 14.12.2010
Godina : 98

Pogledaj profil korisnika http://www.google.at/images?hl=de&rlz=&q=Mars&um=1&a

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shurda taj Uto Nov 15, 2016 2:55 pm

Moram da se izvinim, nisam u stanju da uradim vežbu jer već danima imam jak bronhitis. Očekujem da ću biti u stanju da radim (i pevam)  Very Happy za par dana. Čujemo se!

shurda

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Pet Nov 18, 2016 6:24 pm

Hvala na javljanju, naravno da je zdravlje najprece. Nemoj da naprezes grlo, ozdravi na miru, i uzmi malo meda, to ce za obe stvari da ti pomogne. Drzi se i javi se kad ozdravis! Smile

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shurda taj Sub Nov 19, 2016 5:31 pm

Ne mogu još da pevam jer jedva i pričam tako da samo želim da se pohvalim Smile Danas sam pogledao vežbu za notu A i mumlao, više u sebi nego naglas, tek da se upoznam sa vežbom, i iz prve sam prepoznao melodju! Valjda je i to neki napredak. Smile Čujemo se!

shurda

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Ned Nov 20, 2016 8:23 pm

shurda ::Ne mogu još da pevam jer jedva i pričam tako da samo želim da se pohvalim Smile Danas sam pogledao vežbu za notu A i mumlao, više u sebi nego naglas, tek da se upoznam sa vežbom, i iz prve sam prepoznao melodju! Valjda je i to neki napredak. Smile Čujemo se!

Odlicno, ne zuri, polako samo, da na miru ozdravis... Dobro je da si se snasao sa vezbom, to znaci da dobro citas note... Cestitam ti... Very Happy

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shurda taj Sre Nov 23, 2016 3:39 pm

Ne pamtim kada sam imao oavako dugotrajan bronhitis, više od dve nedelje me drži. Počeo sam juče sa vežbanjem, malo sam još "rovit" ali sam i nestrpljiv:) Što se vežbe tiče, znam da treba ovo brže da se peva jer poznajem melodiju ali pretpostavljam da to u ovom momentu nije tako važno pa pevam polako i trudim se da ne izgubim ritam, koji dajem sam sebi lupkajući prstom po stolu. Nadam se da je to u redu?

https://youtu.be/ruChMh6eylE

shurda

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Čet Nov 24, 2016 7:34 pm

Nije ovo sasvim dobro, poslednja tri tona si izgubio intonaciju. Pocetak je dobar. Sto se tice ritmike, lupkanje ne sme da se cuje na snimku, a dok vezbas, mozes samo malo da lupkas, ali treba uskoro da prestanes sa time, jer je cilj da imas osecaj za trajanje nota, ako stalno imas neka pomagala, nikada neces da naucis kako treba. Pokusaj jos jednom... Bronhitis zna da traje jos kako dugo... Meni je jednom trajao vise od dva meseca... Trebao bi da odes kod lekara kada ozdravis, da proveri, da nije ostala voda u plucima, jer to moze da dovede do komplikacija... Nemoj da si nestrpljiv, odmaraj se na miru i ozdravi kako treba. Dobro je da smo u kontaktu, da znam sta se dogadja... Kada ozdravis, moracemo malo da pozurimo, da nadoknadimo izgubljeno vreme i da stignes da uvezbas pesmu za Novogodisnji koncert...

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shurda taj Sub Nov 26, 2016 6:09 pm

Evo...

https://youtu.be/V5Ia9h6FY6Y

shurda

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Ned Nov 27, 2016 8:47 pm

Sada je nesto bolje, ali dva poslednja tona su jos uvek intonativno pogresna. Ovde imas, pomoc: http://www.youtube.com/watch?v=MJ94QdK-PLs&feature=youtu.be&noredirect=1
Pokusaj jos jednom.

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shurda taj Ned Dec 04, 2016 12:49 pm

Dobar dan Smile

Nisam stigao ranije da uradim vežbu ali sam ostao u roku od nedelju dana. Ovih dana imam mnogo drugih obaveza tako da i pored moje želje da ubrzam učenje nisam stigao ranije ništa da uradim.

https://youtu.be/AZTEYsG_8L8

Ovo je bila vežba, znam da ne voliš duge govorancije ali moram da se konsultujem sa tobom oko sledećih stvari:

Kako sam ti rekao na početku, voleo bih da sviram gitaru i pevam za sebe i prijatelje pop muziku . Tako sam i počeo da vežbam, i da učim pevanje. Kada sam se obratio tebi, preporučila si mi tvoje knjige, osnove muzičke teorije 0 i 1. Nedavno, pre par nedelja, sam opet proučio te knjige a istovremeno sam počeo da učim iz početka gitaru po knjizi dr. Jovana Jovičića "Škola za gitaru-I deo" gde se opet uči muzička teorija. I ovde sam na samom početku, vežbam prste za sada i polako usvajam znanje ali vidim da je đavo odneo šalu, tek sada vidim u šta sam se upustio i da me muzika mnogo više zanima kako više saznajem o njoj dok istovremeno vidim da još dugo o njoj ništa neću mnogo znati.

Elem, pitanje je da li je pravilno ovo što sada radim, ili bi trebalo to sve na neki drugi način izvesti? Verujem da znaš ali moram ponoviti da, zaista, do pre tri meseca se nikada nisam bavio muzikom i da sam i dalje neuki početnik a iznenadio sam sam sebe jer što više učim sve otkrivam šta je u stvari muzika i imam želju da još više učim.

I na kraju, moram da ti se pohvalim i da ti se zahvalim na tome što sam stekao veliko samopouzdanje u pevanju, vrlo često pevam i pevušim pred drugim ljudima što do pre par meseci nikada ne bih radio, dok sada sam mnogo opušteniji, tako da ću, nadam se, vremenom i poboljšati pevanje.

shurda

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Ned Dec 04, 2016 3:28 pm

Ne smetaju mi "duge govorancije", ako je konsultacija u pitanju, smetaju mi samo kada ti je potrebna publika da cita tvoja razmisljanja. Tvoje pitanje je malo nejasno. "Da li je pravilno ovo sto sada radim"? Nisi objasnio na sta mislis pri tom prilikom, pa moram da pogadjam. Ako mislis na istovremeno ucenje gitare i pevanja, to naravno, nije pogresno, pogotovo zato sto ti daje volju da se dalje razvijas u tom pogledu. Ono sto je opasno je, da ucis iz vise knjiga muzicku teoriju, sto moze da dovede do dezorijentacije. Ja svoje ucenike usmeravam, kao sto se to radi u muzickoj skoli, da imaju dobar temelj, na kome mogu da grade svoja muzicka interesovanja. Kod udzbenika na internetu postoji opasnost da se nesto shvati na svoj nacin i da to bude pogresno, kao i da je sam pisac udzbenika pobornik neke svoje muzicke teorije, sto opet vodi na stranputicu. Ja uvek naglasavam da poducavam klasican pristup muzici koji je prihvacen na celom svetu. Amerikanci nesto odstupaju od tog sistema, ali i oni ga poznaju, inace ne bi mogli da opstanu u muzickom svetu. Savetujem ti da se cuvas svastarenja i da imas svoj cilj prema kome ces da ides. Ukoliko primetim da usvajas neke druge teorije, moracu da prekinem sa nastavom, jer ne zelim da ispravljam tudje greske koje si zbog neznanja usvojio, niti zelim da objasnjavam tudje teorije. To se vec nekoliko puta desilo na forumu, na zalost. Ukoliko lepo savladas gitaru i pevanje, to ce biti veliki dobitak za forum, jer takvu kombinaciju ovde nemamo. Ako sam promasila temu tvog pitanja, molim te postavi ga konkretnije. Drago mi je da si uspeo da se oslobodis prilikom pevanja i da si stekao sigurnost u sebe i to sa pravom, jer imas dobre predispozicije.

Dobro si uradio vezbu. Idemo na notu H sada. Posto si malo oduzio sa vezbanjem i kasnis u vremenskom planiranju koji obicno drugi ucenici ispune, moramo da pocnemo sa vezbanjem pesme za Novogodisnji koncert. Tvoja pesma ce biti ova: https://youtu.be/sY1VUh8sxtE
Ovde imas akorde, ako zelis da se pratis na gitari: http://www.gitare.info/page.php?id=955
Pesma mora da je gotova do 25. decembra. Vidi da li mozes da stignes do tada da uvezbas. Nema, "probacu, mozda", nego, da ili ne, jer moram da se oslonim na tebe da ces da uradis pesmu za koncert. Ako ti je lakse da je samo otpevas, ovde ti je muzicka matrica: https://www.youtube.com/watch?v=DE8ctYQ8sCQ

Jasno mi je da je ovo sok za tebe, ali ti se predugo vrtis u mestu. Potrebno je da pocnes da napredujes malo, a to se postize sa praksom. Kroz nju naucis mnogo vise, nego kada radis ono sto znas i gde se osecas sigurnim.

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shurda taj Ned Dec 04, 2016 6:01 pm

Da, promašio sam mesto u jednom trenutku za razmišljanja Smile

Da, ono što sam pitao je upravo to, da li mogu iz različitih knjiga da učim muzičku teoriju. Da pojasnim, na početku, pre nego što sam počeo ovde da učim pevanje, sa raznih strana kupio šta mi treba da bih učio sviranje gitare ne znajući ni sam šta to (učenje sviranja) znači. Kada sam naučio nekoliko akorda da sviram, video sam da ne znam da pevam i da se gubim u ritmu. tada sam počeo ovde da učim pevanje i slušao razne interpretacije gitare i shvatio da za dobro sviranje treba da imam dobru literaturu kao i dobar metod i tako sam došao do čuvenog, sada pokojnog dr. Jovana Jovičića koji ima odličan i postupni pristup učenju sviranja. Na ovom mestu dolazim do pitanja sa početka, kod Jovičića se insistira na postupnom usvajanju muzičke teorije primenjenog na gitari. Najkonkretnije, posle vežbi na praznim žicama dolazi objašnjavanja notnog sistema zatim se uvode vežbe trzanja žica prikazane na notnom sistemu. Daljim prelistavanjem, jer još sam u ovoj fazu, vidim da se dolazi do pojma i definicija skala, intervala i tako dalje, dotle još nisam došao.
Svestan sam toga da svaštarenje nije dobro, ali nisam siguran da li je ovo što sam naveo upravo svaštarenje ili ne? Dakle, mogu li učiti sviranje uz Jovičića i njegov pristup istovremeno kada učim pevanje uz Grettu i njen pristup?

A za pesmu, sigurno nisam spreman da se pratim na gitari, bar za sada. Teško usklađujem ritam i pevanje. Mogu da navežbam do 25. decembra. Ali se plašim kako će da bude, upravo imam manjak samopouzdanja. Jako veliki.

U vezi pesme i pripreme, imam pitanje: Da bih učio pesmu, prvo je slušam, i to mnogo puta. Baš mnogo. Posle, pevam zajedno sa pevačem, i to mnogo puta, i na kraju pevam sam. Da li je to dobar pristup?

shurda

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Ned Dec 04, 2016 9:31 pm

Nemoj da te hvata panika, idemo jedno po jedno.

1) Koliko god da je dobar profesor i knjiga koju imas, bez da te neko vodi u ucenju, imaces probleme. Taj profesor, kako sam i pretpostavljala, ne koristi klasicni, skolski sistem, nego neki svoj sistem koji je sam osmislio. Notni sistem se ne objasnjava posle vezbi na zicama, to je isto kao kada bih ja rekla ucenicima da malo vezbaju sviranje na klaviru, pa cu posle da im objasnim note i notni sistem. To je gubljenje vremena i ne vodi nicemu. Skale se uce odmah posle ucenja nota, jer se tu postavlja temelj za tehniku koju ce ucenik da ima.

2) Jeste, to sto si poceo je svastarenje, jer nemas plan i sistem ucenja. Sedenje na dve stolice nikada ne moze da bude dobro, u ovom slucaju ces vise da se bavis problemom da li nesto radis dobro, nego stvarnim vezbanjem, a to je destruktivno.

3) Moje licno misljenje je da gresis sto hoces dve stvari da radis u isto vreme i to da si sa obe stvari na pocetku i da vec sada ides istovremeno u dva pravca. Tako se to ne radi. Prvo se postavi temelj, pa se onda covek razvija dalje. Ti pocinjes od pozadi i vrlo je verovatno da ce sve da preraste tvoje mogucnosti i da ces neke stvari da naucis pogresno u cilju da sebi olaksas, a to ce u stvari da te baci unatrag. Vec sada mozes da vidis kako svojim sistemom napredujes sporije od ostalih ucenika koji su pocetnici. Znaci, da nesto radis pogresno. Ja mogu samo da te savetujem, ako ti zelis da nastavis ovako haoticno, bojim se da nece daleko da stignes. Ne zaboravi jedno: Ono sto si propustio u svom zivotu, ne mozes na brzaka da nadoknadis. To je nemoguce. Moras da predjes neki odredjen put, koji svi prelaze, svejedno koliko godina imaju. Sve precise su stranputice i pokusaj da se ne bavis sa time, jer ti ne donose nista dobro. Ne razumem gde se zuris? Gde je problem da naucis da citas sedam nota, pa posle to znanje primeni za ucenje tonova na gitari. Moji ucenici za ceti nedelje SVI nauce note i nauce da pevaju pesmu po notama. Ti posle mesec dana nisi jos uvek naucio note, a o pevanju pesme po notama jos nema ni govora. A vec se bavis drugim stvarima. Da li razumes da imas pogresan sistem ucenja? Tako rade veciti studenti i opet ne urade nista. Ja takvo nesto ne mogu da prihvatim, jer ti sabotiras moj sistem rada i moj plan ucenja, osim sto me frustriras svojim zaostajanjem u programu. Namerno odvajam mesec dana vremena da ucenici nauce note, iako svako inteligentan moze da ih nauci za pola dana. Ali, to nije onda temelj, to je bubanje od koga ucenik posle dva dana nema nista.

4) Sto se tice manjka samopouzdanja, sam si kriv za to. Da radis po mojim uputstvima, ne bi imao taj problem. Ali, ti mislis da bolje znas kako funkcionises i sta ti je potrebno. Ne znas, veruj mi. Molim te da ne pravis javasluk od ovog ucenja, ja sam svom dobrom glasu duzna da to prekinem, kada vidim da se ucenik ne drzi uputstva. Ja nemam lose ucenike, jer oni koji hoce nesto da nauce, oni to zaista i nauce. Oni koji se bore sa neostvarenim snovima, ostaju tamo gde su bili na pocetku. Razmisli malo o tome.

5) Ako mislis da nece ici sa gitarom, onda nije bitno, uradi to uz karaoke. Svako ko ima sluha moze da peva uz karaoke.

6) Mislila sam da znas ovu pesmu, ipak je bila jako veliki hit. Trebalo bi da se malo obavestis o ranijim hitovima, jer je i to deo muzickog obrazovanja. Ne mozes da slusas samo sto se tebi dopada, tako rade oni koji nemaju veze sa muzikom. Ti moras da znas i kakvog kvaliteta je neka pesma, bez obzira da li je bila hit ili je ostala nepoznata. Tvoj ukus je prilikom muzickog obrazovanja irelevantan, iako se ja upravljam prema tome sto volis da pevas. Ali, za jedan dobar temelj, moras da imas sveobuhvatno poznavanje muzike, da bi mogao da procenis kvalitet. Jedno je ukus, a drugo je kvalitet. Ja, na primer volim jednog engleskog pevaca koji nije bas kvalitetan pevac, ali koji ima kvalitetne kompozicije. To moras i ti da si u stanju da razlikujes. To se uci vremenom.

7) Zbog svega toga ti jos jednom ponavljam: Ne zuri nigde. Izgubljeno vreme je izgibljeno i ne moze da se nadoknadi, ali moze da se puno toga postigne kada covek ima sistem i plan rada. Ucenje redom po knjizi nije ni sistem, ni plan. Covek moze sve da nauci, ali da li ce da razume i da poveze ono sto je potrebno, to je druga stvar. Takve stvari nemas u knjizi. Zato ti kazem, cuvaj se svastarenja, to rastace mozak.

8 ) Sto se tice tvog nacina ucenja nepoznate pesme, to je jedini nacin za sada, da pevas uz pevaca da bi naucio pesmu, ali ne smes da ga kopiras, nego moras da imas svoj pristup pesmi i opet da zadrzis melodiju i ritmiku pesme.

9) Dakle, nauci vezbu za notu H i pocni da vezbas pesmu: "Daleko". Za nekoliko dana bih volela da cujem kako pevas strofu. Nemoj da se varas da imas puno vremena, jer nije dovoljno samo da se pesma nauci, nego mora i da se obradi kada je naucis.

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shurda taj Pon Dec 05, 2016 3:22 pm

Pre svega, hvala na iscrpnom pojašnjenju i na strpljenju!

Nota H:
https://youtu.be/cdp4taLIw88

Daleko:
https://youtu.be/YOI84isQtik
Pesmu sam vežbao jedan dan.

Sve mi je jasno što si napisala osim dve stvari pa bih voleo da i to pojasnimo. Elem, već drugi put mi prebacuješ da nisam naučio note, voleo bih da znam na šta se to tačno odnosi. Kod svake vežbe koju radim pogledam gde je nota, koliko traje i zapamtim na kojem je mestu i kako se zove tako da sa priličnom sigurnošću odredim koja je to nota. Do sada ih je bilo 7, i za sve znam gde su. Ne znam kako bih uradio neki diktat ili slično ali uveren sam da ih dosta dobro znam pisati i čitati. Ako se to odnosi na primenjeno znanje odnosno pevanje to mi već slabo ide, ne bih umeo da čujem notu pa da je zapišem.

Drugo, nisam reako da ne znam ovu pesmu, ne znam zašto si to pomislila. U stvari, mnogo mi je pop pesama poznato jer mi je radio uključen od jutra do mraka. Jedino, do sada sam uz pesme sa radija mumlao, zviždukao i kako sam ranije kazao, nikada nisam pevao pred drugim ljudima jer kada sam bio mali kazali su mi da ne znam da pevam pa sam im verovao. Zbog toga sada svaku pesmu koju bih trebao da pevam moram mnogo puta da preslušam na drugi način nego do sada.

shurda

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Pon Dec 05, 2016 10:31 pm

Ne razumes. Ne prebacujem ti da nisi naucio note, nego da sporo napredujes u ucenju nota. Ne trebas da cujes notu, pa da je zapises.

Notu H si dobro uradio, idemo na notu - gornje C.

Pesma nije dobro uradjena, ima previse pogresnih tonova. Da li ti je matrica preduboka, cini mi se da imas probleme sa dubokim tonovima? Ako je tako, zamolicu jednu osobu da je malo podigne, da bi lakse mogao da pevas. Ovaj deo moras jos da vezbas i da pazis na visinski razmak izmedju tonova. Pokusaj jos jednom samo ovaj deo.

Gretta

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shurda Danas u 12:54 pm

Daleko drugi put:

https://youtu.be/cWelYRbsNSo

Ne znam da li imam problem sa dubokim tonovima, meni je problem sa svim tonovima... Ovaj snimak je posle dva sata vežbanja načinjen, sa tim da sam juče pasivno preslušao pesmu desetak puta.

Videću kasnije da stavim vežbu za notu C.

shurda

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 9:14 pm

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh