PLAVI FORUM

Klasicna muzika i sve ostalo

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Klasicna muzika i sve ostalo

Počalji od nenad_joey taj Uto Apr 04, 2017 1:05 am

Nenad. Skopje Makedonija

1.) Klavijatura Korg PA50
2.) Malo iskustvo sa gitaru
3.) Nista,jedino znam sta je notni sistem,violinski kljuc i do re mi fa so la si do
4.) 26
5.) Klasicna...i sve ostalo Smile
nenad_joey

Strelac Broj poruka : 15
Datum upisa : 02.04.2017
Godina : 26

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Re: Klasicna muzika i sve ostalo

Počalji od Gretta taj Uto Apr 04, 2017 3:19 pm

Zdravo Nenade, jos jednom, dobrodosao! cheers
Hvala ti na informacijama, to mi pomaze da napravim najbolji plan za tvoje ucenje. Do sada si ucio solmizaciju (do, re, mi, fa, sol....), ovde ucimo note po abecednom redu, jer se on koristi svuda u svetu i svi muzicari na Zemljinoj kugli onda znaju o cemu se radi. Tako i u Rusiji gde se koristi solmizacija, muzicari poznaju abecedno obelezavanje nota. To ti je pravilo muzickih skola.

Instrument ti je odlican za ucenje, cak i predobar, nadam se da ga dobro poznajes, a ako ga jos ne poznajes, knjigu u ruke (manual) i nauci koje sve mogucnosti poseduje. Na aranzer zaboravi da postoje, to koriste samo muzicki bogalji, jer nisu u stanju da odsviraju neku pesmu, posto im fali potrebna tehnika. Tako se i mnogi najpoznatiji muzicari, pogotovo na tezgama provlace sa aranzerom, a u stvari im je leva ruka potpuno mrtva. To ja ne dozvoljavam.

Kao prvo, skini ovu knjigu: http://plavi.bigforumpro.com/t220-02-muzika-komplet-knjiga-osnove-muzicke-teorije#10905
To je nulta knjiga za ucenje nota. Krecemo sa ucenjem nota u violinskom kljucu. Uradi vezbu za notu C, i pri tome pazi na ritmiku. Dobro zapamti gde se u notnom sistemu pise nota C i gde se svira na klavijaturi. SAMO notu C uradi. Kod ucenja nota je veoma vazno da se ne zuri. Ja jako dobro znam da bi ti svih sedam nota mogao da naucis za pola sata, ali isto tako znam, da bi ih do sutra zaboravio i ne bi mogao da to primenis kod citanja neke partiture, na primer. Zato, u pocetku, sasvim polako i bez zurbe.

Takodje skini ovu knjigu: http://plavi.bigforumpro.com/t220-02-muzika-komplet-knjiga-osnove-muzicke-teorije#11527
Tu imas po nesto o muzickoj teoriji i nacinupisanja nota. To je veoma vazno da znas. Pogledaj i 10. poglavlje o pravilnom sedenju za klavijaturom. Molim te da obavezno to usvojis, jer samo na taj nacin mozemo da radimo. Dakle, nema sedenja na fotelji i drzanja klavijature na krilu, nema sedenja za previsokim stolom na niskoj stolici i slicno. Takodje, nema pusenja dok sviras, moras da se koncentrises na to sto radis. Ako pusis, ustani i pusi, ali nemoj istovremeno da radis te dve stvari. Ne znam da li imas stalak za Korg, ali pokusaj da ga nabavis, jer tu mozes onda da podesavas visinu, sto je vazno kod sviranja. Stolica mora da je obicna, drvena, tvrda. Razlog tome su ledja, jer kod mekane stolice, ledja imaju veci napor prilikom sviranja i to onda dovodi do bolova.

Snimke dizi na You Tube na svom kanalu i molim te da ne snimas mobilnim, jer on ima izduzene slike, zelim da vidim polozaj ruku na klavijaturi, to mi je u pocetku veoma vazno da mozemo da popravimo nesto, ako nije u redu. Ako imas digitalni foto aparat, to bi bilo najbolje i za snimanje i za slanje.

Tvoj zadatak koji trebas da uradis je sledeci:
1) Odsviraj mi prvu vezbu za notu C. Svira se na sredini klavijature.
2) Uzmi notni papir i vezbaj pisanje violinskog kljuca.
3) Prepisi vezbu za notu C na notnom papiru da vidim kako pises note. Objasnjenje kako se pise violinski kljuc i kakav oblik note treba da imaju se nalazi u knjizi broj jedan.

Nadam se da ces da se snadjes u svemu ovome. Very Happy Super ti je avatar! Very Happy

Vaga Broj poruka : 10008
Datum upisa : 14.12.2010
Godina : 98

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nenad_joey taj Sre Apr 05, 2017 9:34 pm

https://youtu.be/1crPOE55WO4
nenad_joey

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nenad_joey taj Sre Apr 05, 2017 9:35 pm

https://youtu.be/DanpnAHHKMI
nenad_joey

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Pon Apr 10, 2017 12:21 am

Prvu vezbu nisi dobro uradio, jer ne vidim koju notu sviras. Druga vezba ritmicki nije izbalansirana. Brze note sviras prebrzo, a spore note nemaju pravilan ritmicki odnos prema brzim notama. Idemo na notu D, odsviraj notnu vezbu, pa cemo da vidimo kako to izgleda i da malo vise radimo na ritmici.

Molim te da stavljas normalne snimke, kao sto to rade ostali ucenici, ove suzene snimke sa mobilnim telefonom ne mogu da prihvatim, jer ne vidim dobro ruke i njihov polozaj. Klavijatura ti stoji previsoko, tako ne mozes da sviras.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nenad_joey taj Uto Maj 02, 2017 2:35 am

Opet postavljas proizvolje zadatke. Da li ti imas neki psihicki problem sa koncentracijom mozda? Meni ovo tvoje ponasanje nije normalno. Takvo nesto sam videla samo kada sam radila sa ucenicima sa specijalnim potrebama. Ako imas takav neki problem, molim te da me obavestis da bih znala kako da radim sa tobom. Zadatak koji ti je bio zadan je bilo ovo:

Gretta ::

.......... Idemo na notu D, odsviraj notnu vezbu, pa cemo da vidimo kako to izgleda i da malo vise radimo na ritmici......

To sto saljes proizvoljne zadatke i radis ono sto ti se ne kaze me ne interesuje i nemam nameru da preslusavam i da komentarisem. Ukoliko se ovako nesto desi jos jednom, a da nisi psihicki bolestan, brisem tvoju temu. Sada te molim za odgovor, da li imas neki psihicki problem, kada nisi u stanju da procitas ono sto ti se napise i da tako uradis?
nenad_joey

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nenad_joey taj Sre Maj 03, 2017 8:22 pm

Ja se izvinjavam doslo je do nesporazuma ne ce se ponoviti nemam nikakvi psihicki problem jedini problem sto imam je sto mucam kad pricam recimo ne primetno ali meni to smeta, ako to se racuna ko problem...Kad sam se izvinio pisao sam vam da sam vezbao notu E i da zelim da vam posaljem snimak jer sam poslao i notu C od ponovo snimjena i D i vi ste meni rekli da je dobro Sad

evo snimak vezba D: https://www.youtube.com/watch?v=hY_UTYPVJgQ
nenad_joey

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Sre Maj 03, 2017 10:35 pm

To sto mucas nije bitno i to sigurno nije problem zasto ne radis ono sto ti se kaze, ali povrsno radis zadatke. Preko interneta moras da si veoma precizan, jer inace gubimo samo vreme. Pogledaj koliko smo vremena izgubili do sada, a skoro nista nismo uradili. Notu E si odsvirao, jer sam ti je tada zadala. Sada pise kao zadatak nota D. Molim te da citas ono sto napisem.

Notu D si odlicno odsvirao. Ritmicki je kako treba! Molim te, zapamti, gde se koja nota pise u linijskom sistemu i gde se na klavijaturi svira. To je veoma vazno kako bi kasnije mogao da citas note koje ti posaljem. Zato idemo tako polako sa ucenjem nota. Sada uradi vezbu za notu E i vezbu za notu F.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nenad_joey taj Čet Maj 04, 2017 4:43 pm

Hvala. Pamtim sve do sada  i vezbam samo vezbe do notu F kako sviram i citam polako jednu po jednu sta je gde je. uradio sam obe dve vezbe  

vezba E: https://www.youtube.com/watch?v=nn3rijfuegs

vezba F: https://www.youtube.com/watch?v=Rc3O64mVSos

izvinjavam se zbog nesporazuma jos jednom
nenad_joey

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Sub Maj 06, 2017 12:16 am

Meni je jasno da ti za jedan dan mozes da naucis svih sedam nota, ali ti garantujem da ne mozes da zapamtis gde se pisu i gde se sviraju. Zato ne zuri, jer ce biti problema kada te budem ispitivala na chatu.

Vezba za notu E nije dobra. Previse skakuces na tonovima gde treba da ih sviras jedan za drugim. Nemoj da kopiras vezbu koju cujes, to nije smisao datog primera. Ruku mozes da dignes samo kada se ton ponavlja, ali ne kada su tonovi jedan pored drugog. Ponovi tu vezbu i popravi gresku.

Vezba za notu F je u redu.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nenad_joey taj Uto Maj 09, 2017 3:27 pm

Shvatio sam uradio sam ponovo vezbu E nadam se da je sad bolje

https://www.youtube.com/watch?v=Oqh-2mE65UI

nenad_joey

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Sre Maj 10, 2017 2:14 am

Sada je bolje. Pazi da ne udaras dirke iz visine kao da sviras cekicem. Ovde si posebno notu D odsvirao tako. Sve note moraju da imaju istu jacinu. Idemo sada na notu F.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nenad_joey taj Pet Maj 12, 2017 11:51 pm

Hvala. U redu shvatio sam evo vezba nota F novi snimak:

https://www.youtube.com/watch?v=0rYA3f3RWFE
nenad_joey

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Sub Maj 13, 2017 12:59 am

Dobro si ovo uradio. Pazi da ne lepis prste za dirke. Veoma je vazno da pronadjes sredinu kod sviranja, dakle, ni previse iz visine, ni zalepljeno, ni prejako, ni preslabo. Muzika je umetnost i puno toga mora da se oseti, zato ja to prepustam ucenicima i samo ako pogresno rade, onda ih ispravljam. Pogledaj kako sam ja odsvirala te primere i pokusaj da primenis takvu tehniku sviranja i da se naviknes na nju. To mora da se uradi odmah na pocetku, jer je posle kasno za ispravljanje. Sada idemo na notu G. Ta vezba je prvi deo jedne pesme. Napisi mi da li si prepoznao o kojoj pesmi se radi.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nenad_joey taj Pon Maj 15, 2017 8:18 pm

Hvala. Shvatio sam evo snimak vezba nota G pesmu sam prepoznao odma od tom&jerry gledao sam ko klinac i nasao sam je na netu francuska decja pesma Frère Jacques

https://www.youtube.com/watch?v=ZPqVouSRcR0
nenad_joey

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Pon Maj 15, 2017 11:50 pm

Bravo! Tacno je, to je Frère Jacques! Samo, ovu vezbu sviras previsoko. Note su pisane oktavu nize. Pazi na to, da imas dobru orijentaciju na klavijaturi. Vezbu si inace dobro odsvirao. Idemo sada na notu A.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nenad_joey taj Čet Maj 18, 2017 12:26 am

Hvala Smile Znam da sviram visoko na klavijaturu jer sam podesio oktavu na 0 zato sto je 61 dirka a standard je na -1 za vezbu A sviram oktavu nize evo snimak

nota A: https://www.youtube.com/watch?v=eg65FUFWF_s
nenad_joey

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Čet Maj 18, 2017 12:26 pm

Nista te ne razumem sta to pises. Nije bitno ni koliko dirki imas, ni sta si podesio. Sviraj NORMALNO bez tvojih kerefeka! Zna se na kojoj visini su napisane note i ocekujem da sviras na toj visini! Ne mozes da podesavas visine kako ti padne na pamet, nego sviraj tamo gde je napisano.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nenad_joey taj Čet Maj 18, 2017 2:42 pm

Ja se izvinjavam ni sam znao kako da vam objasnim razumem sta vi meni pricate ja znam da piano ima 88 dirke, 7 oktave i mala tretina standard .klavijaturu sto imam je 5 oktave 61 dirka i to sam hteo da vam kazem da sam svirao na isto mesto samo na +/- octava podesenu vise ispravio sam to poslao sam vam snimak vezba A je oktavu nize ne podesavam vise nista izvinjavam se jos jednom
nenad_joey

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Čet Maj 18, 2017 3:59 pm

Sredina je sredina, svejedno da li klavir ima 20 dirki ili 88 dirki. Nema sta tu da se filozofira. Moras da znas gde se sviraju napisane note. Snimak koji si mi poslao je pretih. Molim te pazi na to. Sada idemo na notu H.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nenad_joey taj Pon Maj 22, 2017 4:24 pm

Hvala razumem evo snimak nota H: https://www.youtube.com/watch?v=EDF9k2m9OMo
nenad_joey

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Pon Maj 22, 2017 10:33 pm

Dobro si uradio ovo, nemoj da sviras prebrzo, nisi na trkama. Very Happy Idemo sada na notu gornje C.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nenad_joey taj Pet Maj 26, 2017 7:08 pm

Hvala pazicu na tempo evo snimak vezba C 2 : https://www.youtube.com/watch?v=fhEU-3s_IuM
nenad_joey

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Sub Maj 27, 2017 12:58 am

Vrlo dobro! Sada uradi zavrsnu vezbu iz knjige.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nenad_joey taj Ned Maj 28, 2017 6:44 pm

Hvala evo snimak od zavrsne vezbe: https://www.youtube.com/watch?v=pmm2vCeE7qI
nenad_joey

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Ned Maj 28, 2017 7:21 pm

Iskljuci odjek na klaviru, vezbamo SAMO sa registrom cistog klavira BEZ ikakvih efekata. Molim te da to ne menjas kada sam ti vec jednom rekla.

Pocetak ritmicki nije dobar, zasto sviras toliko brzo? Duzina trajanja tonova je nesrazmerna u odnosu na ostatak melodije. Pokusaj jos jednom.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nenad_joey taj Sre Maj 31, 2017 3:37 pm

Izvinjavam se ne znam sta se desilo sa ehom standard sviram na grand piano, problem sa ritmikom imam jer vezbam vezbe samo po notama i po taktovima to sto citam sviram zbunio sam se kod pocetka nota C sa tackom.Vezbao sam ritam na tabletu nasao sam aplikaciu rhythm trainer nadam se da nije problem sto sam uzeo slobodu da vezbam to mn mi je pomoglo da znam koja nota koliko traje uradio sam vezbu ponovo evo snimak: https://www.youtube.com/watch?v=bHxeqUihuF0
nenad_joey

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Pon Jun 05, 2017 11:13 pm

Problem je sto moras da vezbas uz ritmicku masinu, jer to znaci da nisi dovoljno muzikalan da osetis potrebnu duzinu trajanja nota. Ostalim mojim ucenicima to nije potrebno, nego su sposobni da se malo pomuce da bi naucili pravilan odnos nota, a ne koriste pomagala. Tako se to ne radi. Evil or Very Mad

Pazi da ne dizes ruku u sred melodije, kako si to na jednom mestu uradio.

Sada dodaj levu ruku, sviraj samo jedan ton. Sta da sviras u levoj ruci ces da nadjes iznad nota, gde stoje slova. Tacno na tom mestu gde stoji slovo, zajedno sa tom notom u desnoj ruci, treba da odsviras ton u levoj ruci i da ga drzis dok ne dodjes do sledeceg tona koji treba da odsviras. U levoj ruci ne smeju da postoje pauze.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

- Similar topics

Dozvole ovog foruma: