PLAVI FORUM

Želim da naucim da sviram, počinjem skoro od nule

Ići dole

Želim da naucim da sviram, počinjem skoro od nule

Počalji od Kasi taj Sub Sep 22, 2018 5:36 pm

Poštovana Greta,
Želim da pokušam da naučim da sviram klavir. Ako mi pođe za rukom dodala bih i svoj glas izvježbanoj melodiji. A veliko bi mi bilo zadovoljstvo da učestvujem u vašem novogodišnjem koncertu.  Very Happy  
Evo mojih odgovora:
1) Da li posedujete instrument i koje je marke? - Posjedujem električni klavir Roland-F-140R.
2) Da li imate neko muzicko obrazovanje ili iskustvo? - Nisam pohađala osnovno i srednje muzičko obrazovanje. Čitam osnove teorije muzike i interesujem se već neko vrijeme za muziku, pomalo sviram gitaru. Član sam u gradskom horu.  
3) Da li znate da citate note i u kom kljucu? - Čitam djelimično note u violinskom ključu uglavnom prvu oktavu i djelove male i druge oktave, koliko sam upotrebljavala u sviranju gitare.
4) Koliko godina imate? - 33.
5) Koju muziku zelite da svirate? - Klasičnu, Yann Tiersen-a ako bude moguće, "River flows in you", "Muse - endlessly", "Lykke Li - I Follow Rivers", "Lykke li - Possibility, "Berlin - Take My Breathe Away", "Let her go - Passenger", "Nocturno - Oliver Dragojevic" i mnoge druge pjesme koje volim ili koje otkrijem, a posebno one koje mogu podijeliti sa porodicom i prijateljima.

Pozdrav, Kasi (Dragana)

Kasi

Broj poruka : 9
Datum upisa : 20.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Re: Želim da naucim da sviram, počinjem skoro od nule

Počalji od Kasi taj Pon Okt 01, 2018 3:07 pm

Poštovana Greta, počeću da vježbam notu C. I meni odgovara sporiji tempo, samo je važno da se razumijemo u vezi rokova, da ne bih nenamjerno sebe onemogućila u radu sa Vama. Na primjer, mogla bih do sledećeg ponedeljka veče (dakle 7 dana od sada) da postavim vježbe za notu C, a možda i za notu D (biću kratko odsutna od kuće pa bolje da ne govorim zasigurno za notu D). Vi ih pregledajte kad god da stignete, koliko god vremena da Vam treba zbog vanrednih okolnosti. Ono što nisam sigurna u vezi vježbi jeste, da li je važno da li sviram pravilnu oktavu, jer ne znam gdje se nalazi prva oktava na klaviru, a čini mi se da je u zadatku 2 data nota C u prvoj oktavi, ukoliko ja to dobro shvatam. Da li treba odmah da učim pisanje nota C u svim oktavama, odnosno od male oktave? I ovo sa oktavama ja gledam iz teorije muzike koju imam, još to ja ne znam od oka da kažem. Smile Ili da se tim svim za sada ne zamaram? Čim snimim notu C poslaću Vam je, jer sumnjam da će položaj ruke i sjedenja biti pravilan iz prve. A to je kao što ste već drugima poručivali, a i ja znam od ranije, teško ispraviti kasnije. I ako ne stignete da pregledate ovu poruku, ja ću postaviti notu C do sledećeg ponedeljka veče. Pozdrav od mene za sada, Dragana

Kasi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Uto Okt 02, 2018 11:26 pm

Vidi ovako, dok sam u guzvi i u periodu seljenja, ti postavi snimke kako kada stignes i gledaj da ne pravis duze pauze od nedelju dana izmedju dva snimka. Mozes i cesce ako hoces, ali ne treba da imas stres. Ja sam povremeno tu. Ti slobodno pitaj sta zelis, a pogotovo ako imas neke probleme ili nedoumice. Veoma mi je vazno da od samog pocetka vezbas i sviras pravilno, jer ce posle to da nam ustedi mnogo vremena.

Nemoj da ucis iz nekih knjiga na internetu, jer je puno podataka tamo zastarelo ili nepravilno, a cesto je i nejasno. Mnogi ucenici su tako pokusali i ostali su zbunjeni. Tako, na primer, ne postoji brojanje oktava, jer je broj dirki na klaviru razlicit od broja dirki na sintisajzeru. Sviraj na sredini, prema osecaju, a ja cu ti reci da li je previsoko ili je prenisko. Moras sama da dobijes osecaj za svoju klavijaturu, a ne da sve bubas, jer se muzika tako niti uci, niti svira. Ja nemam lose ucenike upravo zato sto svaki ima svoju individualnost i svoj nacin razumevanja i izrazavanja muzike. Veruj mi da ti je dovoljna ova ekeltronska knjiga za ucenje nota, vise ti za pocetak nije potrebno, nemoj da opterecujes sebe sa nepotrebnim i pogresnim podacima, ja stvarno necu imati zivce da to posle ispravljam.

Pisanje nota i violinskog kljuca mozes da vezbas na notnm papiru, to ti je sve objasnjeno u elektronskoj knjizi i to je deo zadataka koje trebas da uradis.

Vaga Broj poruka : 10815
Datum upisa : 14.12.2010
Godina : 100

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Kasi taj Pon Okt 08, 2018 7:25 pm

Poštovana Greta, posvetiću se samo ovoj elektronskoj knjizi. Iskreno, na kraju sam notu C radila samo dva dana, planiram još malo da je uvježbam, pa radim i šaljem notu D.
Evo linka za notu C:
https://www.youtube.com/watch?v=2bzprOhN1HE

Srdačan pozdrav,
Dragana

Kasi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Sre Okt 10, 2018 11:54 pm

Dobro si uradila vezbu ritmicki. Da li si vezbala pisanje violinskog kljuca i note c?
Sada mozes da predjes na notu D.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Kasi taj Ned Okt 14, 2018 6:24 pm

Poštovana Greta, vježbala sam pisanje ovako kako je u knjizi.
Evo note D:
https://www.youtube.com/watch?v=VISR8P6qL_4
Pozdrav, Dragana

Kasi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Ned Okt 14, 2018 9:50 pm

Kao prvo, nemoj da se cudis sto tvoja tema ima drugaciji naslov. Jedna nova ucenica je ocito ne razmisljajuci upala na tvoju temu i ja sam greskom promenila naslov, prilikom odvajanja tvoje i njene teme. Ako zelis da promenim naslov, napisi mi kakav naslov zelis.

Vezbu si ritmicki odlicno uradila! cheers
Nisi mi odgovorila na pitanje koje sam ti postavila, molim te da ne ignorises moje postove. Pitanje je bilo: Da li si vezbala pisanje violinskog kljuca i note C?

Sada predji na notu E.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Kasi taj Pon Okt 15, 2018 11:09 am

Poštovana Greta,
nisam dovoljno jasno napisala odgovor u prošloj poruci - vježbala sam pisanje violinskog ključa i note C.
Drago mi je da sam dobro odsvirala notu D. Pomalo mi se brka DO-RE-MI.. umjesto CE - DE - E. Nadam se da će to izblijedjeti. Što se tiče naslova teme, znam da je sitnica u pitanju, ali mnogo su slični naslovi pa čak i ime nove učenice, pa mi je trebalo sad kad sam ušla na forum malo vremena da uđem na svoju temu. Ako nije komplikovano za promijeniti, možete naslov promijeniti u onaj drugi dio rečenice "počinjem skoro od nule", da olakšam sebi kad uđem na forum. Uskoro šaljem notu E. Puno pozdrava, Kasi Smile

Kasi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Uto Okt 16, 2018 1:05 am

Postavi da vidim kako si napisala violinski kljuc i note. Uradi note C-E na notnom papiru.
Solmizacija ili do, re mi se koristi samo u delovima istocne Evrope, svuda na celom svetu se inace koristi c, d, e.... kao i drugi muzicki izrazi na italijanskom jeziku, da bi se svi muzicari na svetu medjusobno razumeli. Zbog toga se ove uci program kakav se predaje u muzickim skolama, kako bi ucenici dobili kvalitetnu nastavu. Za razlicite nazive nota, ti je kao sa cirilicom i latinicom, ako si mogla da naucis 30 slova cirilice i 30 slova latinice bez da ih mesas, mozes da naucis i 7 naziva nota, tako da tu ne vidim problem. Dobro je znati i jedno i drugo, ali mi ovde ne koristimo solmizaciju, to je vise za malu decu.

Sto se tice naslova tvoje teme, nije problem da se promeni. Tvoje ime na forumu i ime nove ucenice na forumu su razliciti, pravo ime nije bitno za forum, tako da tu nema poklapanja. Jos te molim da stavis neki avatar. :-)

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Kasi taj Sre Okt 17, 2018 9:30 pm

Poštovana Greta,
šaljem link na kome se nalazi zadatak 2 - nota E:
https://www.youtube.com/watch?v=DQ0bgAJDPzM
i šaljem sliku - violinski ključ i nota C na notnom papiru. Uskoro šaljem i note D i E na notnom papiru.
Attachments
nota C.jpg You don't have permission to download attachments.(70 Kb) Downloaded 7 times

Kasi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Kasi taj Sre Okt 17, 2018 9:37 pm

Napomena: Poslala sam malo "širi snimak" za notu E kako biste mi rekli da li je lakat previsoko, jer koristim običnu trpezarijsku stolicu. Pozdrav, Kasi.

Kasi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Čet Okt 18, 2018 10:22 pm

Stavila si download za sliku, treba da stavis samo link.

Odlicno si uradila notu E. Bravo! cheers Na snimku sedis malo predaleko od klavira i cini mi se da je stolica malo preniska. To je problem za ledja i za ruke, jer kod vezbanja koje je duze od pola sata, dobices bolove u ledjima, ramenima i rukama.

Idemo sada dalje na notu F.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Kasi taj Pet Okt 19, 2018 10:56 am

Nisam ranije imala priliku da stavljam link za sliku na forumu, ali tu je google da objasni.  Very Happy  

Uskoro šaljem note D-E na notnom papiru i odsviranu notu F.
Mislila sam da je stolica previsoka, pa su laktovi malo iznad klavira.
Raduju me pohvale.   flower

Pozdrav.

Kasi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Pet Okt 19, 2018 6:12 pm

Violinski kljuc si napisala lepo i proporcionalno. Vrlo dobro!
Ovo sto cu sada da ti napisem nisu kritike, nego informacije:

Note su malo previse okrugle, kao mali krompirici, one trebaju da budu vise elipsaste.
Primer:
https://abload.de/img/04g3ckz.jpg

Na kraju svake melodije se stavljaju dve crte, jedna tanja i jedna deblja. Za razliku od taktova, koji su samo jedna tanka crta, kraj melodije ima dve crte.
Primer:
https://abload.de/img/03kgiy4.jpg

Umesto 4/4 na pocetku melodije, moze i da se stavi veliko slovo C, obe oznake znace isto.
Primeri:
https://abload.de/img/02tzd5g.jpg
https://abload.de/img/01njdf3.jpg

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh