PLAVI FORUM

Želim da naucim da sviram, počinjem skoro od nule

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Ići dole

Re: Želim da naucim da sviram, počinjem skoro od nule

Počalji od Gretta taj Ned Dec 02, 2018 10:35 pm

Dobro si napisala i odsvirala note. Pazi kada sviras tonove koji imaju veliki medjusobni razmak, da ne teglis ruku, nego je drzi prirodnije, jer nije estetski kada pravis vratolomije sa prstima na klaviru.
Poslacu ti pesmu za ispit na privatne poruke.

Vaga Broj poruka : 10910
Datum upisa : 14.12.2010
Godina : 100

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Kasi taj Pon Dec 03, 2018 12:22 pm

Poštovana, trudiću se.
Hvala Vam.

Počeću da spremam pjesmu.

Srdačan pozdrav,
Kasi

Strelac Broj poruka : 27
Datum upisa : 20.03.2018
Godina : 34

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Kasi taj Uto Dec 04, 2018 10:46 am

Poštovana,
Imam dva pitanja: Da li da stavim link za pjesmu koju ste poslali u poruci ovdje kad je izvježbam, a počela sam  već ? Da li vježbam uporedo i note u bas ključu i stvaljam linkove ovdje kao do sada ?

Pozdrav,
Kasi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Sre Dec 05, 2018 12:19 am

O bas kljucu jos nije bilo govora. Sada trebas da utvrdis prvo note u violinskom kljucu. Bas kljuc cemo da ucimo kasnije, kada naucis da koristis pratnju u levoj ruci. Link za koncert mi salji na privatne poruke, da bi pesma bila iznenadjenje na koncertu za one koji prate forum. Samo ono sto vezbamo stavljas ovde na forum, pripreme za koncert, ne. Sada pravis malu pauzu sa vezbanjem ostalog, radi samo na pesmi za koncert. Posle koncerta cemo da radimo dalje. Osim toga, moramo da uguramo jos ispit izmedju.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Kasi taj Sre Dec 05, 2018 12:11 pm

Hvala. Dogovoreno sve.
Kasi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Pet Dec 07, 2018 9:21 pm

Kasi ::Poštovana profesorice,
Puno Vam hvala što vježbate sa mnom i što me učite.
Evo linka za pjesmu: https://www.youtube.com/watch?v=fg3j7qU61pc&index=1&list=UU7siIbxwZDiEIU6s8evrQrA
Još ću vježbati. Poslala sam link odmah kako biste vidjeli je li prstored u redu i da li sam uopšte na dobrom putu. Možda je prikladno za ovu pjesmu da je sviram još brže ?

Puno pozdrava,
K.

----------------------------

Kasi ::Evo i zapisa na notnom papiru:
https://redcdn.net/ihimg/a/img924/7416/OJ89N4.jpg

Pozdrav.

Ovo si odlicno odsvirala i napisala! cheers
Kod vezbanja prvo ucimo sviranje pesme. Brzina, jacina i ostalo nije vazno. Ono sto je vazno je duzina trajanja nota i tehnika kojom sviras. Tako da radimo jedno po jedno. Prvo naucis da sviras, a posle radimo na tempu i ostalim stvarima. To se onda zove aranžiranje pesme. Jos nismo dosli do toga. Sto se tice prstoreda, ja to uvekl prepustim ucenicima da ga sami odrede, jer tako dobiju osecaj sa tecno sviranje i za estetiku sviranja. Ja mogu da napisem prstored, ali time bih uceniku oduzela mogucnost kreativnosti, koja se ogleda i u tako malim, jednostavnim stvarima, kao sto je prstored. Muzika je umetnost i svako je oseca i ispoljava na svoj nacin. Ja zelim da to podstaknem kod ucenika i usput im tu i tamo po nesto objasnim, ostalo moraju sami da razvijaju kako bi dobili samostalnost, posto ja necu biti uvek prisutna da pomognem, a na kraju ni ne zeli svako da mu ceo zivot neko popuje za svaku pesmu koju svira. Very Happy

Sada treba da radimo na levoj ruci. Postoji nekoliko nacina kako se svira leva ruka. Za pocetak cemo da uradimo tako, da sviras samo jedan ton u levoj ruci, jer je potrebno da se naviknes na koordinaciju obe ruke i da svaka ruka svira nesto drugo. Uradi ovako: Iznad nota imas slova. U isto vreme kada odsviras notu u desnoj ruci iznad koje je slovo, odsviraj i sa levom rukom notu koja je napisana iznad.

U ovoj pesmi to izgleda ovako:
Prva nota u desnoj ruci je takozvani PRED-TAKT. Sta to znaci? U svakom taktu (prostor izmedju dve vodoravne crte je jedan takt) imas vrednost nota od cetri cetvrtine, kako je i oznaceno iza violinskog kljuca. Medjutim prvi takt ima samo jednu cetvrtinu. Ako pogledas poslednji takt, videces da u njemu ima jedna polovina i jedna pauza za cetvrtinu. To je tri, znaci opet fali nesto. Tako se racuna prvi i poslednji takt i onda cela pesma ima po cetri cetvrtine u jednoj celini. Ako ovo ne razumes, slobodno me pitaj.

Kada imas pred-takt, onda obicno ne sviras levu ruku, nego samo desnu. Znaci pesmu pocinjes na notom G u desnoj ruci, onda sviras note G i desnoj ruci i istovremeno notu C u levoj ruci. Desna ruka svira melodiju, a leva ruka svira pratnju. Zbog toga moras da pazis koliko traju note u desnoj ruci, kako si i dobro uradila u poslatoj vezbi. U levoj ruci notu drzis tako dugo, dok ne dodje red na sledecu notu. Onda i nju drzis tako dugo do sledece note u levoj ruci. Sedmicu iznad nota za sada ignorisi. Uradi predtakt i prva cetri takta sa obe ruke da vidim da li si dobro razumela objasnjenje i postavi to ovde na temi.

Molim te da sve snimke na kojima radimo, postavljas ovde, na tvojoj temi. Privatne poruke su samo za privatni dogovor, koji se ne tice javnosti. Vezbanje i ucenje je javno, kako bi svako ko zeli, mogao da prati napredak ucenika. Note saljemo iskljucivo na privatne poruke.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Kasi taj Sre Dec 12, 2018 9:17 pm

Poštovana,
shvatila sam u našoj prethodnoj komunikaciji da je pjesma koju ste mi poslali priprema za novogodišnji koncert. Iz tog razloga sam poslala linkove koji se na nju odnose u privatnoj poruci. Sve u buduće ide ovdje naravno, na javno.
Druga stvar, vezano za taktove, da li je vrijednost note C u poslednjem taktu 3/4 što zajedno sa 1/4 u predtaktu čini 4/4 i u tom slučaju se ne uzima u obzir vrijednost pauze? Ako nije tako, onda ne shvatam, pošto je ucrtana tačka pored note C u zadnjem taktu što bi značilo da nota vrijedi 3 /4 ?
U produžetku Vam šaljem link za cijelu pjesmu. Pošto imam više nedoumica, smatrala sam da je najbolje da cijelu odmah vidite. Izjednačila sam C i C7, kao i G i G7, ali sam ih svirala svugdje gdje su napisane iako su izjednačene. Takođe, treba još da Vam kažem da estetika ruku i nije baš neka, ali eto na ovom probnom linku tako neka bude, pa ću se više potruditi u finalnoj verziji pjesme.
Link za pjesmu: https://youtu.be/bw7slLpu8EA

Puno pozdrava,
Kasi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Čet Dec 13, 2018 12:39 am

Pesma koju sam ti poslala je ispitna pesma na forumu i istovremeno pesma za Novogodisnji koncert, ako polozis ispit. Dobro si ovo odsvirala, ali moramo da popravimo par stvari. Pazi da ne drzis prste ravno, nego ruku drzi zaobljeno kako je opisano u knjizi. Osim toga udaras po dirkama kao da imas cekic u rukama, treba da sviras, a ne da sto jace udaris dirku. Pokusaj da malo ublazis udarac da ne bude tako drveno. To cemo jos detaljnije da vezbamo posle Nove godine.

Kada iznad nota vidis dva puta isto slovo, onda ga odsviraj i drugi put, nemoj da drzis dirku, ako se iznad nota nalazi isto slovo, nego ponovo odsviraj taj ton, ako tako pise.

Vrednost pauze se UVEK uzima u obzir, jer to drzi ritmicku ravnotezu. U prvom taktu imas jednu cetvrtinu, a u poslednjem taktu imas polovinu i cetvrtinu pauze, sto zajedno sa predtaktom cini cetri cetvrtine. Tacka pored polovine je greska, mozes da je obrises, ali dobro si primetila da ima jedna cetvrtina vise.

Nisi me razumela, ne radi se o estetici samih ruku, jer bih onda napisala - izgled ruku, nego se radi o estetici pokreta ruku. I starac od 70 godina kada svira klavir, poseduje estetiku pokreta koja se ogleda u tome kako svira klavir.

Pokusaj jos jednom.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Kasi taj Ned Dec 16, 2018 2:41 pm

Poštovana Greta,
Shvatila sam Vas. I ja sam mislila na estetiku pokreta ruku. Samo se nisam izrazila precizno.
Imam puno problema da postavim stativ tako da vidite prste lijeve ruke. Probala sam sve moguće položaje stativa koje imam na raspolaganju, a da postignem to da vidite jasno prste lijeve ruke, što je samo dovodilo do toga da slika bude deformisana i da ne vidite vjerodostojno ukupan položaj ruku (jer je objektiv izvrnut odozgo nad tipkama klavira u tom slučaju i to iz kosog ugla). Ovo što sad šaljem je najbolja verzija. I ovdje je objektiv postavljen malo ukoso (nije profil pod uglom od 90 - jer se u tom slučaju vidi moja glava) i zbog toga je slika deformisana na način da djeluje da su ruke pomalo ukošene jedna ka drugoj pri vrhu, a mislim da nije tako stvarno. Ono što primjećujem da nije lijepo, a što nije rezultat ugla iz kojeg snimam, je da lijeva ruka nije dovoljno savijena ka unutrašnjosti (sredini klavira). Nadam se da je, pored svega, sveukupno bolje ovog puta.
Link: https://www.youtube.com/watch?v=JjQtyeAF5X0

Srdačan pozdrav,
Kasi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Ned Dec 16, 2018 10:37 pm

Uh, nisi jedina sa tim problemom i ja imam svoje muke kada se snimam, a jos nemam stativ, nego kamera balansira na policama, jer je klavir tako okrenut. Razumem te potpuno.

Snimak je dobar, ne brini se, znam kako izgledaju dve ruke iz ovog ugla, To je najbolji ugao za snimanje, tu vidim ruku i clanak na ruci, sto je najvaznije. Obe ruke su ti malo preblizu, ali za sada ostavi tako, kada budemo radili drugu pratnju, onda ce leva ruka morati da ide nize, da se ruke ne bi sudarale. Ono sto nije dobro je, da ne osecas gde treba da odsviras levu ruku, pa su tako delovi melodije prazni u pratnji. Obicno to prepustam ucenicima da po sluhu urade, kako bi razvijali muzikalnost. Poslacu ti note sa dopunskom levom rukom, pa onda koristi njih od sada. Ti si tek na pocetku i sve je novo za tebe, zato nemoj da se brines, s vremenom ce doci i osecaj za muziku. Inace mi se dopada kako si odsvirala ritmicki, sve je u redu. S obzirom da imas samo ova uputstva od mene, jako lepo si to uspela da slozis. Very Happy

Ispit je zakazan za 20. decembar na ovom mestu: http://plavi.bigforumpro.com/f17-ispitno-odeljenje
Dotle cemo da vezbamo i da popravimo sitnice, kao sto je ovo u pratnji. Ispitna tema je sada zakljucana. Na dan ispita cu da je otkljucam i ti postavi link sa ispitnom pesmom izmedju 10:00 sati i 20:00 sati. Taj link cemo jos da odaberemo pre ispita. Kada postavis link, onda treba da cekas da SVI clanovi komisije napisu svoju ocenu i komentar. Samo u slucaju da se sva tri clana komisije sloze da je ispit polozen, bices primljena u skolu. Dobices svoju ucionicu, gde cemo, kao ovde da radimo i vezbamo, poslacu ti link gde je to. Za sada ostajemo ovde. Na dan ispita cu da ti posaljem link, gde treba da postavis ispitnu pesmu. Ako imas neka pitanja, slobodno pitaj. Vidi da sto pre popravis ovu pesmu kako sam ti napisala i nemoj da zaboravis da 20. decembra dodjes na ispit. Imas vremena ceo dan da postavis ispitni link.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Kasi Juče u 7:02 pm

Poštovana,
nije baš sve jasno, ali bi trebalo da je to što je jasno i sasvim dovoljno u ovom momentu. Smile U četvrtak - 20.12.2018. radim do 16h, ali ću se snaći.
Nisam shvatila da mogu ponešto po slobodnom nahođenju da odsviram lijevom rukom, a i da jesam, možda zaista ne bih odgovorila na taj zadatak očekivano. Što se tiče čekića na jagodicama i ja se nadam da će da oslabi. Laughing Mada je za nijansu nježnije izvođenje pjesme uživo.
Svakako zadovoljna sam Vašim komentarom i ocjenom izvođenja pjesme i spremna sam za ispit. (I dopunske note za lijevu ruku kad stignete da ih pošaljete).

Puno pozdrava,
K.
Kasi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Kasi Juče u 8:14 pm

Poštovana,
Možda bih ovako, na primjer, dopunila pratnju u lijevoj ruci. "G" u drugom i petom taktu me "ubija" svo vrijeme bez određene pratnje.
https://redcdn.net/ihimg/a/img922/117/WlP6Ps.jpg

Pozdrav,
Kasi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta Danas u 1:28 pm

Kasi ::Poštovana,
nije baš sve jasno, ali bi trebalo da je to što je jasno i sasvim dovoljno u ovom momentu. Smile U četvrtak - 20.12.2018. radim do 16h, ali ću se snaći.
Nisam shvatila da mogu ponešto po slobodnom nahođenju da odsviram lijevom rukom, a i da jesam, možda zaista ne bih odgovorila na taj zadatak očekivano. Što se tiče čekića na jagodicama i ja se nadam da će da oslabi. Laughing Mada je za nijansu nježnije izvođenje pjesme uživo.
Svakako zadovoljna sam Vašim komentarom i ocjenom izvođenja pjesme i spremna sam za ispit. (I dopunske note za lijevu ruku kad stignete da ih pošaljete).

Puno pozdrava,
K.

Ako ti nije sve jasno, ne razumem, zasto ne pitas?
Note sam ti isto vece poslala preko privatne poruke.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Kasi Danas u 1:58 pm

Poštovana Greta,
Nisam primila privatnu poruku sa notama. Više puta sam provjerila inbox.

Pozdrav,

Kasi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Nazad na vrh