PLAVI FORUM

Zelim da naucim da pevam

Ići dole

Zelim da naucim da pevam

Počalji od Павле taj Pet Nov 16, 2018 4:06 pm

Pozdrav, imam 15 godina i imam jaku zelju da naucim da pevam. Kad sam bio mali imao sam neku harmoniku u kuci i da kazem "skidao" sam pesme po sluhu, ali samo desnom rukom, tako i dalje, jer nikad nisam imao profesora sviranja niti sam isao u muzicku skolu. Ali u poslednjih godinu i po sam zainteresovan za pevanje. Svaki dan vezbam ali ne znam koju tehniku treba da koristim za pevanje narodne muzike. Cuo sam neke pojmove za pevanje iz dijafragme i iz stomaka ali nisam siguran sta to znaci. Skoro sam cuo sa ovaj forum i bio bih vam zahvalan kad biste mi pomogli da kolko-tolko naucim da pevam. Hvala na odgovoru unapred.
Павле

Broj poruka : 2
Datum upisa : 16.11.2018

Nazad na vrh Ići dole

Re: Zelim da naucim da pevam

Počalji od Gretta taj Uto Nov 20, 2018 1:42 am

Zdravo Pavle! Dobrodosao! cheers

Ne znam da li si procitao pravila, ali ako nisi, molim te da ih procitas i da ih se drzis. Rigorozno insistiram na tome: http://plavi.bigforumpro.com/t172-obavezno-procitati-pravila#8086

Moje licno misljenje je da je za tebe prerano da pocnes sa pevanjem, jer si jos uvek u pubertetu i nisi imao prelom glasa. To znaci, da ne mozes da kontrolises svoj glas i da upravljas sa njime. Ozbiljni profesori ne primaju muske ucenike pevanja u tvojim godinama.

Pogledaj ovde par objasnjenja o pevanju:
1) http://plavi.bigforumpro.com/t544-02-kako-se-peva
2) http://plavi.bigforumpro.com/t593-03-kako-izgledaju-glasne-zice-prilikom-pevanja

Ako zelis, mozes da mi posaljes neki snimak da ti cujem glas i da vidim da li imas talenta.

Vaga Broj poruka : 10910
Datum upisa : 14.12.2010
Godina : 100

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Павле taj Uto Nov 20, 2018 5:01 pm

Postovana Gretta, procitao sam pravila i spreman sam da se njih pridrzavam, snimio sam pesmu "danima te cekam" koju mozete preslusati na linku ://youtu.be/s0C2K4G6tQU , ako Vi smatrate da ne bih trebao jos uvek da ucim da pevam onda postujem to, ali ipak bih voleo kad biste me prihvatili kao svog ucenika. Hvala na odgovoru u napred.
Павле

Broj poruka : 2
Datum upisa : 16.11.2018

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Sub Nov 24, 2018 2:27 pm

Linki ti je nepotpun, pazi kako postavljas linkove, nemoj da si povrsan, nego proveri da li je sve u redu, pre nego sto nesto posaljes. Zasto tako vices kada pevas? Nije dobro da pevas cas jako0, cas tiho, bez nekog posebnog muzickog smisla. Pokusaj da kontrolises jacinu glasa, koja treba da je stabilna.

Sto se tice tvog glasa, izgleda da imas talenta, jer znas da drzis intonaciju. Glas ti je deciji i visok, ali to ce verovatno jos da se promeni. S obzirom da imas toliku volji i talenat, spremna sam da pokusam sa tobom i nadam se da ces imati dovoljno ozbiljnosti da redovno posecujes forum. Sa sporadicnim posetama nista ne moze da se uradi. Zbog toga cu da te primim na probni period, pa ako polozis ispit posle Nove godine, onda mozes da dobijes svoju ucionicu na forumu, da dobijes broj stepena na kome se muzicki nalazis i da postanes redovan clan.

Interesuje me jos, da li pusis i da li pijes alkohol. To je veoma vazna informacija po pitanju kvaliteta glasa.

Pre svakog vezbanja je potrebno da se raspevas, kao sto se sportisti zagrevaju pre vezbanja ili utakmice. Sa glasom se to radi tako da se pevaju skale. Kao pocetniku ti savetujem da se u prvo vreme raspevavas 5 minuta, ne duze, kako ne bi previse naprezao glasne zice. Sada, na pragu zime, trebas da posebno cuvas grlo i da ne izlazis bez sala kojim ces da omotas grlo. To je potrebno zato sto ce glasne zice da budu izlozene naporu na koji nisu navikle, pa veoma lako moze da dodje do njhove upale. Nemoj da dozvolis da dodje do toga, jer ti svaka upala smanjuje kvalitet glasa.  Cesto pij tople cajeve, ne prevruce, a najbolje caj od kamilice sa medom. Ako zelis ozbiljno da ucis da pevas, trebas da steknes navike koje doprinose poboljsanju i ocuvanju glasa. Tvoj instrument su glasne zice i one treba da se neguju, nemoj to da zaboravis. Svako moze da stane na binu i da peva dobro ili lose, ali pravi kvalitet je nesto sasvim drugo, zato insistiram na tome da cuvas i pazis na svoj osetljiv instrument.

Ispod imas link sa skalom za raspevavanje. Vezbaj pevanje samo prvog, sporijeg dela, onaj brzi deo ne trebas da vezbas. Dakle, jedan po jedan ton pevaj i to oko 3-5 minuta. Nemoj nikako da preterujes. Osetices u grlu da ti se zatezu glasne zice posle toga. Cim to osetis, odmah prekidaj sa vezbom i napravi pauzu od nekoliko minuta u kojima ces da cutis. Muzicka pomoc za raspevavanje: https://youtu.be/G2LI-uTl6Y0

Kod pevanja je veoma vazno da NE kopiras pevace ili trenutnu modu pevanja, nego da imas svoj, individualni stil, koji tebi odgovara.

Da pocnemo sa ovom laksom pesmom. Ovde mozemo da navezbamo kontrolu jacine glasa, kao i kontrolu visina pevanja.
Ovo je pesma: https://youtu.be/3N_6-bunVfQ

Pazi da muzika nikada nije jaca od tvog glasa, ali i da nije pretiha. Taj balans snimanja vezbaj dok ne postignes najbolji moguci odnos. Ako za neki snimak mislis da nije najoptimalniji, nemoj da mi ga saljes, nego posalji tek kada si zadovoljan sa time.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gretta taj Sub Dec 01, 2018 8:22 pm

Vidis, upravo zbog toga ne primam decurliju na forum, jer su neozbiljna, treba da se stidis svog ponasanja, a dobro znas da jednom nedeljno treba da se javis na forum sa uradjenim zadatkom ili informacijom!

TEMA SE ZATVARA ZBOG NEPOSTOVANJA PRAVILA FORUMA!

GRETTA

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu